Dnevni.ba - PRELOADER

Ministar Velagić poziva sindikate na pregovore: Razmislimo je li put u generalni štrajk dobro rješenje

5 h 55 min


Ministar Velagić poziva sindikate na pregovore: Razmislimo je li put u generalni štrajk dobro rješenje

Ministra obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNŽ-a Adnan Velagić uputio je priopćenje za javnost u kojem se osvrnuo na stanje u obrazovanju u HNŽ-u, te na nadolazeći generalni štrajk prosvjetnih djelatnika. 

-Poštovani zaposlenici u osnovnim i srednjim školama, kolegice i kolege, prošlo je godinu dana od izbora nove Vlade i imenovanja nove strukture na čelu Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK. Smatram da je ovo dobra prilika da Vas informiram o tome šta je Ministarstvo u proteklom periodu radilo. Najprije želim reći da sam od dolaska na mjesto ministra rad resornog Ministarstva usmjerio na izradu zakonskih i podzakonskih akata, što nam je evidentno nedostajalo. Tako je u proteklih godinu dana Ministarstvo usvojilo:

-Izmjene i dopune pedagoških standarda i normativa, u kojima smo snizili donju granicu neophodnog broja učenika u razredu sa 18 na 14. Time smo osigurali da naši nastavnici ne izgube normu ili da ne postanu tehnološki višak. Ujedno nastavu smo učinili produktivnijom, jer manji broj đaka znači i veću mogućnost nastavnika da im se posveti.

-Pravilnik o stručnom usavršavanju i napredovanju nastavnika i stručnih suradnika u osnovnim školama, čime smo osigurali da napokon u nastavi zažive mentori i savjetnici koji će za svoj rad imati određeni postotak na plaću. Ovih dana radnici Pedagoškog zavoda će započeti posao na izboru mentora i savjetnika, u osnovnim školama. Za srednje škole ovakav Pravilnik ne možemo da donesemo, jer nam je, prema važećem Kolektivnom ugovoru, potrebna suglasnost sindikata srednjih škola koju oni ne žele da daju.

-Pravilnik o stručnom usavršavanju odgajatelja u predškolskim ustanovama.

-Usvojili smo novi Pravilnik o stipendijama kojim smo predvidjeli povećanje stipendija za studente deficitarnih zanimanja i socijalnih kategorija.

-Usvojili smo Pravilnik o obavljanju stručno-pedagoškog nadzora u predškolskoj ustanovi u osnovnoj i srednjoj školi i đačkom domu.

-Inovirali smo Program o zbrinjavanju tehnološkog viška u osnovnim školama.

-U proceduru smo pustili Zakon o kulturi (koji do sada uopće nismo imali u HNK) i Zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju, a uskoro će u proceduru ići i Zakon o osnovnom odgoju i obrazovanju, te Zakon o visokom obrazovanju u HNK.

-U pripremi su izrada Zakon o srednjoškolskom odgoju i obrazovanju u HNK, Zakon o sportu u HNK, Zakon o naučno-istraživačkoj djelatnosti, izrada niza akata u oblasti inkluzije itd.

Kao što vidite u vrlo kratkom vremenskom periodu, Ministarstvo je sprovelo vrlo aktivan rad na stvaranju boljeg zakonskog ozračja u obrazovnom sektoru.

Naravno, sve ovo nije dovoljno. Nama predstoje ozbiljne reforme u pogledu poboljšanja materijalnog statusa naših zaposlenika. U ovih godinu dana mandata ulagali smo napore na očuvanju radnih mjesta, što smo pokazali usvajanjem organizacionih šema (pri čemu smo omogućili razrede sa izrazito minimalnim brojem đaka); zatim smo osigurali primanje novih asistenata (sa oko 180 na oko 230) kojima smo povećali primanja i omogućili regres i plaćen godišnji odmor; u standarde i normative smo uvrstili psihologe, logopede, sociologe i defektologe, čime nastojimo da stvorimo bolje uvjete rada s našom djecom u školama. Naravno, sve ovo nije dovoljno. Potrebno je povećati plaže. U tom pogledu predstavnici Vlade (predsjednica, ministar financija i ministar obrazovanja) su u više navrata razgovarali sa predsjednicima sindikata, ali nažalost svaki put bezuspješno. Želim da budem maksimalno iskren i da demantiram određene tvrdnje i glasine, koje su se pojavile ovih dana i kao takve plasirane Vama. Naime, nije istina da je ova Vlada sebi povećala primanja za 30%. Odgovorno tvrdim da smo sva primanja naslijedili od prethodne Vlade i da ih ova Vlada nije, ni za jedan fening, povećala. Drugo, konstantno se ističe zahtjev za usvajanje Pravilnika o napredovanju. Želim da naglasim, da je ovakav Pravilnik za osnovne škole već usvojen i da slijedi uskoro njegova primjena, a da je sindikat srednjih škola odbio da nam dadne suglasnost (jer po Kolektivnom ugovoru ima pravo) da isti usvojimo i za srednje škole. Također, ističu se zahtjevi za zapošljavanje na neodređeno vrijeme, a mi smo ove godine, i pored vidnog smanjenja broja učenika, u stalni radni odnos primili preko 200 nastavnika/profesora. 

U zadnjim razgovorima s predstavnicima sindikata ponudili smo sljedeće:

-jednokratnu pomoć svim budžetskim korisnicima u iznosu od 1.000 KM, 

-povećanje plate za 5% od 1.10. ove godine, 

-uvođenje mentora i savjetnika prema već izrađenom Pravilniku uz nadoknadu na platu nisu prepoznati na adekvatan način u sistemu); 

-obećali smo povratak u pravo onih mentora i savjetnika koji su prije nekoliko godina isključeni iz toga prava,

-obećali smo da će se 30% od viška poreza, od 1.1.2025. godine usmjeriti na povećanje pla.a prosvjetnih radnika.

Ako se u obzir uzme činjenica da se planira povećanje plaća svim budžetskim korisnicima za 5% od 1.1.2025. godine, onda dolazimo do činjenice da bi se zaposlenicima u osnovnim i srednjim školama, u tom slučaju – a da je to prihvatio sindikat – plaća povećala za 10%.

No, sve to nije bilo dovoljno. Sindikalni predstavnici su kao svoj zadnji prijedlog ponudili 8% na platu od 1.10. i 7% od 1.1.2025. Međutim, Vlada to nije mogla prihvatiti, jer bi to predstavljalo rizik po normalno funkcioniranje budžeta. Smatrali smo da je bolje da plate dolaze redovno, uz sva ova povećanja koja smo ponudili, nego da dođemo u situaciju da se plate ne mogu isplatiti budžetskim korisnicima.  

Točno je ono što sindikat tvrdi da Vlada HNK izražava bojazan da će se ugroziti stabilnost budžeta ukoliko povećamo plate za 15%, a ne dobijemo 19,5 mil.KM koje nam treba uplatiti Vlada FBiH. Također, točno je da su neki kantoni, oslanjajući se na to da će FBiH sigurno uplatiti ova sredstva u njihove budžete, povećali plaće svojim prosvjetnim radnicima. Međutim, točno je i to da sada ti kantoni izražavaju ozbiljnu zabrinutost kako održati redovnim isplate plaća budžetskim korisnicima. Neki kantoni, poput Kantona Sarajevo – koji nam se često navodi kao primjer – ovih dana proživljava pravu agoniju zbog neizvjesnosti oko isplate plaća. 

I na kraju, upoznati smo da sindikat prosvjetnih radnika od 26.11. planira sprovođenje generalnog štrajka, iako smo razgovore s predstavnicima sindikata bili zakazali za 27.11. Moram naglasiti da treba voditi računa o činjenici da sudski postupak još nije okončan, te da se konačna presuda očekuje 10.12.2024. godine. Ne sporeći pravo radnika na štrajk, predlažem da do navedenog datuma obavimo razgovore i još jednom sagledamo činjenično stanje, da ne donosimo ishitrene odluke i razmislimo da li je put u generalni štrajk dobro rješenje, navodi se u priopćenju Ministra obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNŽ-a Adnana Velagića. 

BIH


RASTE BROJ KORISNIKA JAVNIH KUHINJA

Većina građana u dilemi, platiti račune ili kupiti hranu

Svakim danom svjedočimo poskupljenjima i sve lošijem standardu života u zemlji, a plaće i mirovin...

6 h 20 min

AKTIVISTI POSTAVILI TABLE SA IMENIMA STRADALIH U JABLANICI

Postavljena imena žrtava tragedije u Jablanici ispred zgrade Tužiteljstva HNŽ

Aktivisti su postavili table sa imenima stradalih u Jablanici na ulazu u Tužiteljstvo HNŽ s cilje...

6 h 24 min

STANOVI

U trećem kvartalu prodato 985 novih stanova, cijene rastu

Prosječna cijena prodatih novih stanova u Bosni i Hercegovini u trećem kvartalu iznosila je 2.906...

6 h 28 min