Dnevni.ba - PRELOADER

Ministrica Turković učestvovala na 27. Ministarskom vijeću OSCE-a

04 Pro 2020


Ministrica Turković učestvovala na 27. Ministarskom vijeću OSCE-a

Zamjenica predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Bisera Turković, sudjelovala je na 27. Ministarskom vijeću OSCE-a, koje se 3. i 4. prosinca 2020. godine održava u Tirani.

Zbog trenutnih okolnosti izazvanih pandemijom COVID-19, Ministarsko vijeće, koje je centralno tijelo za donošenje odluka i upravljanje OSCE-om, prvi put se održava online.

Kako se navodi u saopćenju Ministarstva vanjskih poslova BiH, Turković se u svom izlaganju zahvalila Albaniji na uspješnom predsjedavanju i vođenju OSCE-a u protekloj godini, posebno jer se radi o nepredvidivom i izazovnom periodu, te čestitala novoizabranom rukovodstvu OSCE-a, dodajući da može računati na podršku Bosne i Hercegovine u izvršavanju svojih zadataka.

Istakla je da BiH pozdravlja angažman OSCE-a u mirnom rješavanju sukoba i naglasila potrebu poštivanja normi međunarodnog prava.

- Imajući u vidu sigurnosno okruženje, te negativne pojave poput terorizma, organiziranog kriminala i trgovine ljudima, istakla je da je potrebno ojačati sektor sigurnosti kroz snažna partnerstva između međunarodnih organizacija i država, ali i s inkluzivnim pristupom privatnom sektoru i civilnom društvu - saopćeno je.

BIH


KOMENTAR

'Crnoj rupi Europe' su 'sive liste' normalno stanje stvari

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Bosna i Hercegovina je ponovo dospjela pod p...

15 min

GSS Prenj u akciji spašavanja teško ozlijeđene češke državljanke

KONJIC - Češka državljanka teško je ozlijeđena na nepristupačnom terenu u području ...

21 Lip 2026

Mostar: Raste broj požara, u naselju Malo Polje protekle noći obranjene kuće

MOSTAR – Zbog iznimno visokih temperatura koje vladaju proteklih dana na području Mostara b...

21 Lip 2026