Mioković: Zadovoljavajuće stanje sigurnosti na području BiH
Predstavnici Komisije za sigurnost Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH i Odbora za bezbjednost Narodne Skuptšine Republike Srpske danas su održali prvi, vanrednii radni sastanak na kojem su razgovarali o bitnim sigurnosnim pitanjima za BiH.
Na pres-konferenciji, održanoj nakon sastanka, predesjednik Komisije za sigurnost Predstavničkog doma Parlamenta Dragan Mioković izrazio je zadovoljstvo nivoom saglasnosti oko sigurnosnih pitanja o kojima su raspravljali.
- Tema vodilja ovog sastanka bila je u činjenici da smo zauzeli zajednički stav i zaključak na osnovu egzaktnih pokazatelja, kojima rapolažemo kao komisije, da je stanje sigurnosti na području BiH zadovoljavajuće. Sa druge strane precepcija javnosti o stanju lične i imovinske sigurnosti kod građana u oba bh. entiteta, a i u Distriktu Brčko, je značajno lošija od onoga kako to stanje predstavljaju objektivni pokazatelji. Procjenjujemo da kao specjalistička radna tijela parlamenata kojima pripadamo svakako trbamo povesti računa o toj činjenici, pokušati detktovati razloge zbog kojih je ta percecija na tako niskom nivou i kroz neke naše aktivnostii pokušati popraviti stanje - kazao je Mioković.
Naveo je neke od činjenica koje utiču na lošu percepciju stanja sigurnosti na području čitave države.
- Detekotvali smo ih kao loš standard naših građana, korupciju i organizoavani kriminal, involviran i u najviše sfere političkog života ove države, zatim problematiku ugrožavanja lične i imovinske sigurnosti manjinskih populacija pojedinaca ili grupa, povratnika u oba bh. entiteta, zatim agresivne politike koje realizuju i provode visoki politčki dužnosnici koji se nerijetko koriste jezikom mržnje - kazao je Mioković.
Predsjednik Odbora za bezbjednost Narodne Skuptšine Republike Srpske Vukota Govedarica naglasio je da su razgovor i komunikacija najbitniji, te da je za suživot u BiH potrebno da budu uključene sve strane, uvažavajući činjenicu da u BiH žive tri naroda u dva entiteta.
- Složili smose da mnogi problemi u našem društvu postoje zato što nema komunikacije ili je svedena na najniži mogući nivo. Dakle, kutura dialoga da, govor mržnje ne. Saradnju treba da proširimo i dignemo na veći nivo, mnogo veći nivo nego što je to bilo 2012. godina, kada smo prvi put imali zajedničku sjednicu dvije komisje. Tragom toga do kraja godine ćemo imati jedan opširan sastanak u Narodnoj skupštini RS u Banja Luci. Također jedan od zaključaja je da pored ova dva odbora uključimo i dvije državne komisije – Komisiju za nadzor nad obavještajnom agencijom i Komisiju za odbor i bezbjednost PSBiH. Smatram da nije dovoljno samo na ove dvije adrese razgovarati već isključivo na nivou i državnog pralametnata imajući u vidu da nijedna bezbjednosna, obavještajana struktura države, ma bilo koje države, ne voli pretjerani parlamentarni nadzor koji u ovom slučaju definišu ove dvije komisije – kazao je Govedarica.