Modernizacija laboratorija u SKB-u Mostaru: GLP sustav povećava točnost i brzinu analiza

MOSTAR, (FENA) – Zavod za laboratorijsku dijagnostiku (ZZDL) Sveučilišne kliničke bolnice Mostar uveo je suvremeni GLP (Good Laboratory Practice) informacijski sustav, čime je značajno unaprijedio rad Zavoda i poboljšao dijagnostičke procese. Ugradnja GLP uređaja i implementacija sustava trajala je godinu dana, uz prilagodbe prostora i opreme, što je rezultiralo brojnim poboljšanjima u funkcionalnosti Zavoda.
Pročelnica Zavoda, prof. dr. sc. Ivanka Mikulić istaknula je u razgovoru za Fenu da GLP uređaji osiguravaju točne i pouzdane rezultate laboratorijskih pretraga kroz automatizaciju procesa koja smanjuje ljudske pogreške te omogućuje brže i učinkovitije izdavanje nalaza. Sustav osigurava potpunu sljedivost rezultata, povezujući svaki nalaz s uređajem, datumom, osobom koja je analizu provela i korištenim postupkom, čime se povećava transparentnost i vjerodostojnost.
Sustav koristi napredne statističke alate poput Levey-Jennings grafova, Westgard pravila i analiza trendova, koji omogućuju kontinuirano praćenje stabilnosti i točnosti rezultata te automatsku validaciju nalaza. Također, omogućuje detaljan uvid u brzinu obrade uzoraka i vrijeme izdavanja nalaza (TAT), što pomaže optimizaciji rada i smanjenju vremena čekanja pacijenata. Mikulić je naglasila da GLP sustavi moraju biti usklađeni s kliničkim protokolima, posebno u hitnim situacijama kada je brzina dobivanja rezultata presudna.
Sustav omogućuje učinkovito upravljanje vremenskim rokovima za prioritetne testove. Implementacija informacijskog sustava poboljšala je i razmjenu podataka između odjela bolnice, automatizirajući prijenos rezultata u bolnički informacijski sustav, čime se ubrzava donošenje odluka i smanjuju pogreške. Govoreći o izazovima, Mikulić je navela da su mogući problemi tehničke prirode, prilagodba na novi način rada i edukacija zaposlenih, no sustav ima stalnu podršku IT tima.
Usporedba s prethodnim načinom rada pokazuje brojne prednosti: povećanu kvalitetu i pouzdanost analiza, smanjenje pogrešaka, lakše upravljanje dokumentacijom, jasnu sljedivost i bolju internu organizaciju. Nedostaci su rijetki i odnose se uglavnom na smanjenu fleksibilnost pri promjenama metoda koje zahtijevaju dodatnu validaciju i dokumentaciju. Stoga je kontinuirana edukacija osoblja ključna za održavanje kompetencija u skladu s inovacijama. U budućnosti se planira uvođenje novih funkcionalnosti, među kojima je najvažnija autovalidacija – automatska validacija rezultata prema unaprijed definiranim kriterijima. Ova nadogradnja omogućit će bržu i precizniju obradu velikog broja testova, smanjujući mogućnost ljudskih pogrešaka.
Zavod za laboratorijsku dijagnostiku SKB Mostar godišnje obavi više od četiri milijuna pretraga, što dodatno potvrđuje važnost modernizacije sustava za bržu i kvalitetniju dijagnostiku te veće zadovoljstvo pacijenata, zaključila je prof. Mikulić.