Mostar: Edukativna radionica o imunizaciji protiv HPV okupila skrbnike iz domova za djecu bez roditeljskog staranja i predstavnike centara za socijalni rad u FBIH
Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine
Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine organizirao je edukativnu radionicu “Unaprjeđenje znanja zaposlenih u ustanovama za djecu bez roditeljskog staranja o značaju imunizacije protiv humanog papiloma virusa (HPV)” 5. studenog 2024. godine u Mostaru. Sudjelovali su skrbnici iz domova za djecu bez roditeljskog staranja, predstavnici centara za socijalni rad, stručnjaci iz područja odgoja i obrazovanja, zdravstva i socijalnih politika te predstavnici zavoda za javno zdravstvo iz Hercegovačko-neretvanskog kantona, Zapadnohercegovačkog kantona, Unsko-sanskog kantona i Kantona 10.
Sudionici su informirani i dodatno educirani o humanom papiloma virusu (HPV), cjepivu protiv HPV u imunizacijskom programu i provedbi Programa imunizacije protiv HPV u Federaciji Bosne i Hercegovine.
“Veliki je značaj razgovarati i družiti se sa skrbnicima djece i mladih, da im pošaljemo poruke o važnosti zaštite spolnog i reproduktivnog zdravlja, humanom papiloma virusu (HPV), dugoročnim rizicima koje infekcija nosi sa sobom i važnosti imunizacije protiv HPV. Nadamo se da će oni to na najbolji način iskomunicirati djeci i mladima i preporučiti im imunizaciju protiv HPV-a. Znamo da mladi imaju fragmentarno znanje o zdravlju zbog različitih izvora informacija, autoriteta i influencera. Radoznali su i, za razliku o drugih dobnih skupina, imaju izraženiju sklonost rizičnijem ponašanju koje može ugroziti njihovo zdravlje. Vjerovatnost zaražavanja HPV-om je vrlo visoka i za djevojke i za mladiće, iako nije nužno posljedica rizičnog spolnog ponašanja. Zato su nam upravo mladi u fokusu primarne prevencije”, rekla je prof. dr. sc. prim Aida Ramić Čatak, dr. med., pomoćnica ravnatelja za medicinske poslove i voditeljica Sektora javnog zdravstva Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
“Roditelji/staratelji ne mogu zaštiti mlade od svih neželjenih događaja tokom odrastanja, ali ono što mogu i moraju učiniti jest osigurati im dostupan nivo zdravstvene zaštite. Imunizacija protiv HPV je sigurna zaštita spolnog i reproduktivnog zdravlja mladih”, poručila je prof. dr. Ramić Čatak. Najavila je da će ista radionica biti održana i u Sarajevu 7. studenog 2024. za skrbnike iz domova za djecu bez roditeljskog staranja i predstavnike centara za socijalni rad iz ostalih kantona Federacije Bosne i Hercegovine.
Dr. Rozalija Nedić iz Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine rekla je da je Program imunizacije protiv HPV u FBIH, koji se provodi od kraja 2022. godine, izuzetno javnozdravstveno važan.
“Prema našim podatcima svake godine se otkrije oko 150 novooboljelih žena sa karcinomom vrata maternice, a oko 80 njih umre. Cjepivo protiv humanog papiloma virusa, kao visokoučinkovito cjepivo koje štiti od infekcija HPV-om, štiti nas upravo od visokorizičnih sojeva koji dokazano uzrokuju karcinom vrata maternice, kao i karcinome analne regije u oba spola te karcinome genitalne regije u muškaraca”, rekla je dr. Nedić.
Dr. Nedić savjetuje da se djevojčice i dječaci cijepe i zaštite prije izlaganja virusu, odnosno prije početka spolne aktivnosti.
“Cjepivo se prema Programu imunizacije protiv HPV u Federaciji BiH preporučuje djevojčicama u dobi 13 do 14 godina, iako se općenito može davati od 9 godine. Cijepi se sa dvije doze devetovalentnog cjepiva u razmaku od 6 mjeseci između doza. Cijepiti se, ovisno od organizacije, može u pedijatrijskim i ambulantama obiteljske medicine, cijepnim centrima domova zdravlja kao i u epidemiološkim službama. Od početka provedbe imunizacije protiv HPV-a u Federaciji BiH do danas prvu dozu je primilo oko 4000 djevojčica i djevojaka u Federaciji BiH. Potpuno, sa dvije doze cjepiva je cijepljeno oko 1900 djevojčica i djevojaka, rekla je dr. Nedić.
Dalida Demirović, direktorica Javne ustanove Dječiji dom Mostar, zahvalila se Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH na dobro osmišljenoj i urađenoj radionici koja nudi puno novog znanja, a koje će skrbnicima biti korisno u radu s djecom i mladima.
“Jako je važno da se na vrijeme vakcinišemo i tako spriječimo obolijevanje i razvoj komplikacija od zaraznih bolesti. Vakcinacija je posebno važna za djecu i mlade koji borave u kolektivnim smještajima kao sto su dječiji domovi, ali i vrtići, škole, internati i druga mjesta gdje se kolektivno boravi. Naše iskustvo govori da se mnoga djeca ne vakcinišu te su ona potencijalno ugrožena. Često se susrećemo i s potrebom nadoknade propuštenih vakcinacija kod djece koja kasne s vakcinacijom predviđenom programom ili su propustila neke doze. Raduje nas što danas imamo priliku čuti najnovije informacije o humanom papiloma virusu (HPV) koji je najčešći uzročnik raka grlića maternice i još nekih bolesti kao i o imunizaciji protiv HPV u Federaciji BiH za koju mislimo da je itekako važna i potrebna”, rekla je Demirović. Podsjetila je da u Dječijem domu Mostar mogu boraviti djeca sve dok se redovno školuju, a kojima je potrebna skrb koju ne mogu ostvariti u vlastitoj obitelji ili na neki drugi način.
Sudionicima edukativne radionice podijeljeni su informativno – edukativni i promidžbeni materijali o imunizaciji protiv HPV koji je producirao Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
Edukativne radionice “Unaprjeđenje znanja zaposlenih u ustanovama za djecu bez roditeljskog staranja o značaju imunizacije protiv humanog papiloma virusa (HPV)” u Mostaru i Sarajevu stručno je uredio i vodi Zavod za javno zdravstvo FBiH uz ključnu podršku Populacijskog fonda Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNFPA) i podršku Udruge za promicanje kvalitete življenja IMPETRO.