Mostar je premali za izgradnju spalionice
Okrugli stol
U Mostaru je, s ciljem predstavljanja izazova u suočavanju s osiguravanjem uspješne integracije i primjene takvih sustava u različitim ekonomskim i političkim kontekstima na području Mostara, Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) i Federacije BiH, upriličen okrugli stol na temu "Suvremeni tretman komunalnog čvrstog otpada: Kako to postići u bliskoj budućnosti", a na kojem se govorilo i o problemu upravljanja i sanacije mostarskog odlagališta komunalnog otpada Uborak-Buđevci.
Prema riječima mostarskog gradonačelnika Marija Kordića, veliki izazov predstavlja to što odlagalište Uborak-Buđevci nema okolišnu dozvolu.
- Trenutno smo u fazi dobivanja okolišne dozvole te se nadam da ćemo u sljedećih mjesec dana dobiti pozitivno rješenje, što bi omogućilo nastavak procesa prilagodbe deponije a, u konačnici, i njezino zatvaranje nakon pet godina. Ovaj okrugli stol potvrda je da je Grad Mostar u zadnje četiri godine na dobrom putu i da su naša promišljanja o tome kako planiramo riješiti otpad u Mostaru na tragu iskustava kakva su primijenili Beč i drugi gradovi u Europi. Jedva čekam okolišnu dozvolu kako bismo nastavili proces prilagodbe i nadam se da se nitko neće žaliti, čemu smo svjedočili zadnje četiri godine, gdje se na svaku dozvolu netko žalio, rekao je gradonačelnik Kordić. Kada je u pitanju izgradnja spalionice, o čemu se ranije govorilo kao o mogućem rješenju problema upravljanja otpadom, mostarski gradonačelnik je istaknuo da je izgradnja takvog postrojenja komercijalno isplativa za gradove s više od pola milijuna stanovnika.
– To, zapravo, nadilazi i razinu županije, a ako će državna strategija upravljanja otpadom ići u smjeru spaljivanja otpada, onda će to biti tema za federalnu razinu, naveo je Kordić.
U rješavanje problema uključiti sve razine
Direktor Javnog poduzeća (JP) "Komunalno" Mostar Đani Rahimić ukazao je da ovaj problem gradska vlast ne može riješiti sama.
- Mostar, kao ni jedan drugi grad u BiH, taj problem ne može sam riješit jer je to, zapravo, problem županijske, ako ne i federalne razine. Stoga je važno da zajednički probamo naći rješenja, kazao je Rahimić uz opasku da se s istim problemima uspješno nose razvijene zemlje zapadne Europe, pa su itekako bila dragocjena iskustva austrijskih stručnjaka, koji su na mostarskom skupu govorili o tome kako grad Beč upravlja otpadom.
- Mi smo Mostaru prošlog ljeta otvorili dva reciklažna dvorišta kako bismo građanima omogućili odlagati taj otpad na pravom mjestu. Sada nam je potrebna suradnja inspekcije komunalnih redara koji će građane usmjeriti, pomoći im, informirati ih, ako treba i kazniti kako bi se pridržavali pravila a naš grad bio čist i uredan, naglasio je Rahimić.
V. d. direktora JP-a "Deponija Mostar" Mirhad Grebović rekao je da se iz izlaganja austrijskih stručnjaka moglo čuti dosta dobrih i pozitivnih primjera koje se može primijeniti i na mostarski deponij.
- Te se primjere može primijeniti i na Mostar u smislu prihvata otpada, obrade i njegova trajnog zbrinjavanja. O njegovu trajnom zbrinjavanju, u drugačijem smislu no što je to bilo sada, ne odlučuje ''Deponija'', to je stvar vlasti i nadamo se da će oni naći rješenja kojima će sve to regulirati trajno, zaključio je Grebović.