MOSTAR Karcinomi ne čekaju, sve ih je više
Upozorenje građana na sjeveru Mostara
Ministrica okoliša i turizma Federacije BiH Nasiha Pozder održala je nedavno sastanak s ministrom trgovine, turizma i zaštite okoliša Hercegovačko-neretvanske županije Emilom Balavcem, ministrom građenja i prostornog uređenja HNŽ-a Bekirom Isakovićem i zastupnicom u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Suadom Halilović, a zema sastanka u Mostaru bila je deponija Uborak.
- Ova deponija je već desetljećima jedno od životno važnih i otvorenih pitanja u Mostaru, pa su se sugovornici informirali o trenutnom statusu, problemima, te o koracima koji se poduzimaju i koji bi trebali biti poduzeti, kako bi se stanje popravilo i konačno trajno riješilo, navodeno je u priopćenju iz kabineta ministrice Pozder.
Novi koraci Ministarstva
Ona je informirala prisutne da Federalno ministarstvo trenutno provodi dvije aktivnosti koje se odnose na Uborak. Prva, o čijoj važnosti su okupljeni bili saglasni odnosi se na pripremu ugovora koji bi uskoro trebao biti potpisan s Gradom Mostarom za izgradnju i stavljanje u funkciju prečistača procjednih voda.
Ova aktivnost proizašla je iz aktuelnog Plana prilagođavanja i njenom realizacijom bi se konačno počeli otklanjati evidentni problemi koji postoje na ovom području, a za šta je Federalno ministarstvo okoliša i turizma izdvojilo 366.000 KM. Iz Ministarstva navode da ažurirani i aktualni Plan prilagođavanja upravljanja otpadom za regionalnu deponiju Uborak predviđa i saniranje postojećih ploha, te njihovo ozelenjavanje i na tome će se u narednom periodu također insistirati i raditi.
U periodu zatvaranja postojećih ploha, Planom je predviđeno i otvaranje plohe za odlaganje otpada do konačne sanacije i zatvaranja.
Druga aktivnost, dodaju iz Ministarstva, je provođenje obaveza proizašlih iz sudske presude, odnosno ponovljeni postupak izdavanja okolišne dozvole za otvaranje spomenute plohe, a upravo je u tijeku javni uvid nakon čega će uslijediti javna rasprava po dostavljenom Zahtjevu - Studiji za ovu aktivnost.
- Želimo se suočiti s izazovima koji evidentno postoje, ne samo u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, nego i u čitavoj Federaciji. Suglasili smo se da je nemoguće donijeti neko ad hoc, brzo rješenje, koje bi otklonilo sve odavno nagomilane probleme, te da su jedina moguća rješenja ona koja se poduzimaju korak po korak, u skladu s postojećim zakonskim propisima i sudskim presudama koje su donesene po ovom pitanju. Poseban izazov predstavlja i nadležnost koju dijele svi nivoi vlasti, te odgovornost za upravljanje koju nosi uprava deponije. Važno je da to razumiju sve zainteresirane strane i da samo sinergijom i kvalitetnim odlukama možemo popraviti stanje, izjavila je ministrica Pozder.
Zašto nas ne zovu?
U Udruzi “Jer nas se tiče“ ističu kako pozdravljaju svaki dobronamjeran potez, koji građanima olakšava uvjete života, međutim problem je kako kažu, što dosad ne postoji volji i konkretno rješenje koje bi vodilo ka zatvaranju ove deponije, a što smatraju jedinim pravim rješenjem.
- Grupa ljudi koji razgovaraju o Uborku se proširuje, to je pohvalno, međutim nas, Udrugu “Jer nas se tiče“ nisu zvali. Istina, naša članica Suada Halilović je bila nazočna, ali u svojstvu zastupnice u Federalnom parlamentu. Ništa novo nema ili – ništa se ne dešava što bi stvari poguralo ili pomjerili ka konačnome rješenju. Razvlače koliko mogu. Svatko u tomu lancu želi skinuti odgovornost sa sebe. Razgovarao sam nedavno s novim ministrom Isakovićem koji mi je rekao koji je rekao da to ministarstvo nije nadležno. Onda se mi pitamo tko je, mislim da Federalno misnistarstvo nije nadležno da traži prostor za deponiranje u nekoj županiji. To je regionalna deponija koja više nema alternativu, koju oni moraju početi tražiti jer ova više nema kapaciteta. Oni bi u pravcu proširenja. Pokrenuli su to, studiju uticajana na okoliš jer je žele prilagoditi sebi. Ova iz 2021. im ne odgovara, jer kaže da deponija ne garantira sigurnost ljudima, biljkama i životinjama. Sad su pronašli firmu koja će im tp uraditi na način kako to njima odgovara. Pogrešan je njihov put. Mi idemo pravnim putem i dalje. Borimo se, tražimo, kaže aktivista Omer Hujdur, koji je također i poslanik u Skupštini HNŽ-a u aktualnom sazivu.
Nade je kod građana sve manje. Prosvjedi na Uborku započeli su još prije pet godina. Prva blokada također je bila u lipnju 2019., međutim do danas deponija radi, istina pod drugačijim uvjetima što je jedna od pobjeda aktivista.
- Nismo zadovoljni ni brzinom, ni načinom rješavanja stvari koje se odnose na ovaj dugogodišnji problem. Procesi i razgovori traju predugo. Jedino pitanje na koje nikad ne dobijemo odgovor je: “Što je alternativa za deponiju Uborak?“. Bez odgovora na ovo pitanje bojim se da smo u “ćorsokaku“, i da ministarstva samo troše naše vrijeme i vrijeme ostalih građana Mostara. Karcinomi neće čekati, sve je više oboljelih, poručio je na kraju Hujdur.
M. M.