Dnevni.ba - PRELOADER

MOSTAR: Mjere i instrukcije otežale rad vrtića

22 Ruj 2020


MOSTAR: Mjere i instrukcije otežale rad vrtića

Otkako je koronavirus došao na područje Mostara sredinom ožujka, problem za problemom sustiže i dječje vrtiće, točnije djelatnike predškolskih ustanova, koji su u početku poput i ostalih prosvjetnih djelatnika poslani kućama, da bi se u čudnim okolnostima u svibnju vratili na posao.

Nakon toga počeli su se pojavljivati sporadični problemi poput onog kada su djelatnice ili ravnateljica Danijela Kegelj bile pozitivne na COVID 19, do novijih u kojima su se sama djeca borila s koronom, a kompletna skupina boravila u izolaciji.

Rade cijeli dan

Sve navedeno je za djelatnicima, roditeljima i djecom, a posljednji vapaji iz predškolskih ustanova stižu iz razloga što u vrtićima u novim okolnostima, nedostaje kadra, pa su vaspitačice ponekad primorane raditi i tijekom cijelog radnog dana (dvije smjene).

- Preteško je organizirati poslove u uvjetima koje imamo. Moramo, neminovno, provoditi sve higijensko-epidemiološke mjere, a istovremeno i u slučajevima potrebe ići u izolacije, što je i uzrokovalo probleme koje imamo danas, navodi ravnateljica ustanove Dječji vrtići Mostar Danijela Kegelj.

Vrijeme koje živimo i koje dolazi ispunjeno je iskušenjima za sve, pa tako i za djelatnike vrtića i djecu.

- Dogode se slučajevi u kojima recimo muž djelatnice bude pozitivan, pa onda i ona mora u izolaciju... Ponekad i neki drugi srodnik, dok mi istovremeno ostajemo oganičeni i nemamo adekvatne zamjene. Uz sve, imamo i manje skupine djece jer tako nalažu stožeri i onda dolazimo u situaciju da djelatnica u danu odradi dvije smjene. To je naporno, teško i bojim se da će postati neizvodivo, dodaje Kegelj.

Smatra i kako je nužno da stožeri koji skrbe o svemu prikupe prave informacije s terena. Manje skupine djece, što je naloženo, jesu dobra preporuka smatra Kegelj jer je tako rizik manji, međutim tehnički je za vrtiće sve teško realizirati.

- Daj Bože da smo u situaciji da možemo organizirati skupine od po petoro djece. Ne bismo s jedne strane imali ništa protiv, međutim imamo i drugu stranu medalje zbog koje će nam trebati nova, bolja rješenja. Redovito o svemu izvještavamo Ministarstvo obrazovanja i vjerujem da će uskoro uslijediti nove procjene i pravila, kaže dalje ravnateljica Vrtića.

Roditelji su također odlučno uz djelatnike vrtića.

- U suštini svi oni su zabirnuti i vode brigu o zdravlju djece. Ipak, nisu nerazumni jer i oni moraju ići na obavljati svoje poslove. Svatko se bori, radi... Naravno i roditelji u jednu ruku podržavaju rad u skupinama od po desetoro djece, međutim i većina njih spremna je već danas potpisati nazočnost djece u većim skušinama. Moramo raditi i živjeti, a mogućnosti su nažalost takve kakve jesu, ističe Kegelj.

Djeca na čekanju

Djeci se inače po dolasku u prostorije vrtića mjeri tjelesna temperatura, ako to roditelji već nisu uradili kod kuće. Mališani zatim peru ruke, dok se vaspitači također trude da djeca u radnim prostorima budu razdvojena, bez obzira što uglavnom vole kontakt.

Nakon doručka i jutarnjeg sastanka, obavezan je izlazak napolje, naravno ukoliko to dozvoljavaju vremenske prilike. Iz vrtića su inače ranije od nadležnih tražili da biraju sustav kojim bi sva djeca mogla pohađati vrtiće, a ne samo njih devetero u skupinama. Odgovor nisu dobili, pa su se sami reorganizirali.

Iz Gradske uprave obećan je novac za plaćanje određenih zamjena, dok su roditelji – njih oko 800 potpisali peticiju kojom su zatražili revidiranje propisanog broja djece u vrtićima. Dok se to ne riješi, značajan broj mališana ostati će na čekanju za pohađanje vrtića.

U ovim ustanovama danas ima mjesta, međutim kapaciteta za formiranje više grupa po devetero učenika jednostavno nema. Nema ni dovoljno odgajatelja, kao ni prostora i novca.

J. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

17 h 0 min

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Srp 2024