MOSTAR: Nepoznate osobe uklonile umjetničke instalacije!
Nepoznate osobe uklonile su neke od instalacija američkog umjetnika Marka Jenkinsa, postavljene početkom rujna u okviru Street Arts Festivala (SAFMO) u Mostaru. Riječ je o dvije skulpture, postavljene na ruševnoj zgradi, u Ulici maršala Tita, preko puta Narodnog zgrade pozorišta Mostar. Udruga 'Rezon', službena platforma Street Arts Festivala Mostar, priopćenjem je pokušala razjasniti javnosti problem nastao povodom uklanjanja skulptura Marka Jenkinsa.
-Obzirom da su ove jako vrijedne skulpture vandalski uklonjene, odbačene i bačene, osjećamo odgovornost i potrebu iznijeti zvanično svoj stav prema tome. Kroz svoje djelovanje u javnom prostoru, odlučili smo se prvenstveno baviti problemom devastiranih zgrada, koje su opasne po život, uništavaju vizuru grada tesu,nažalost, turistička atrakcija. Je li moguće da su ruševine s kojima živimo naš jedan od turističkih proizvoda?, pitaju iz ove Udruge u kojoj su razočarani načinom uklanjanja umjetničkih radova, što im je dalo povod da još više istaknu problem koji postoji u javnom prostoru.
-Nakon 11 godina rada i djelovanja na ulicama grada,smatramo da imamo potpuno pravo postaviti pitanja: kako to da se skulpture uklonilo za 15 minuta, dok tijekom 27 godina niti jedan kamenčić ruševine nije pomaknut, a da ne govorimo o lošoj zaštiti i opasnosti koju predstavlja, bez obzira u čijem je vlasništvu? Kada je privatni interes došao ispred javne sigurnosti i interesa ovog društva? Nažalost, prošle godine smo bili svjedoci i nesretnog događaja, a upravo se tiče ruševina u centru grada, kao prijetnja zdravom razumu i fundamentalnim uvjetima opće sigurnosti ii zdravlja. Grad Mostar je mnogo puta, našavši se u poziciji taoca svih oportunističkih politika, došao do suočenja da suštinska i stvarna težnja za oporavkom ovog društva ne postoji u dovoljnoj mjeri“, stava su u Udruzi 'Rezon' iz koje poručuju da se ne bave vlastitim interesom, već korektnim i objektivnim detektiranjem nepravednosti kojima se svi srećemo na raznim razinama komunikacije. Nije im, kako ističu, u interesu baviti se primitivističkom prizmom događaja, niti si davati nepripadajuću ulogu, koju institucije grada i vlasti odnosno države imaju u svojoj ingerenciji. “No, pristajemo lina šutnju, time što ruševinu ne smijemo nazvati 'ruševinom', onda nešto zaista kao kolektiv trebamo preispitati, poručuju iz Udruge 'Rezon'.
Povodom uklanjanja nekih od umjetničkih skulptura, oglasila se i mostarska Gradska uprava.
-Važno je naglasiti da u uklanjanju skulptura nisu sudjelovale službe Grada Mostara, ističe se u reagiranju Gradske uprave, ali ne navodi tko je umjetničku instalaciju uklonio.
U prvoj polovini rujna, u Mostaru je održan 11. po redu Mostar Street Arts Festival, na kojem su sudjelovali umjetnici iz BiH i svijeta.Grad je tijekom trajanja festivala dobio pet novih murala i umjetničke instalacije.Od 2012. godine, umjetnici iz cijelog svijeta oslikali su u Mostaru oko 200 murala na javnim objektima, uključujući i one koji su još uvijek u ruševnom stanju nakon proteklog rata.