Dnevni.ba - PRELOADER

MOSTAR Pet dana bez ekrana

27 Lip 2024


MOSTAR Pet dana bez ekrana
Narodna biblioteka Mostar protiv nomofobije

Što dijete više vremena provodi ispred televizijskog ekrana ili mobitela promjene na mozgu su složenije, tvrde stručnjaci  s japanskog Sveučilišta Tohoku koji su proveli studiju koja je provedena nad 276 djece starosti od 5 do 18 godina, koja gledaju do četiri sata dnevno televiziju, odnosno prosječno prosječno sata dnevno. 

Prva ovogodišnja grupa učenika danas je ostavila svoje mobilne telefone kod kuće te su borbeno krenuli u novi izazov, telefone su zamijenili druženjem i edukativnim sadržajem, navedeno je na starnici Narodne biblioteke Mostar, koja i ove godine sprovodi zanimljiv projekt: Pet dana bez ekrana.

Zanimljive radionice

Učesnici su imali priliku upoznati se s radom i organizacijom biblioteke, ali i s Cobis sustavom, te su imali priliku biti mali istraživači naučnih baza. Iako je riječ o projektu bez ekrana, kroz radionicu je cilj pokazati da internet, ali i mobilni telefon i računar mogu koristiti u svrhu učenja, istraživanja i naučno-istraživačkog rada.

3 (2)

- Pokušavamo naučiti mlade i djecu kako da se bore protiv ekranizma i nomofobije. Radimo u suradnji s Nastavničkim fakultetom Univerziteta Džemal Bijedič, točnije s Odsjekom za psihologiju, s ciljem ukazivanja mladima na značaj zdravoga života, te na štetnost prekomjernog korištenja mobitela i digitalnih aplikacija. Osmislili smo različite radionice. Tu su zanimljive teme, čitanja priča, priče o ekranizmu, iskustveno učenje kroz zabavne igre i još dosta zanimljivih sadržaja, kaže nam direktor Narodne biblioteke Mostar, Omer Mičijević.

U sklopu projekta mladi će se družiti, te će imati i sadržaje koji su im sasvim sigurno posebno dragi.

- Ići ćemo u Neum na kupanje i druženje. Tu ćemo govoriti o važnosti fizičke aktivnosti za psiho-fizički razvoj mladih. Završna radionica će biti o mentalnome zdravkju uz sudjelovanje i roditelja i polaznika onosno sudionika, dodaje Mičijević.

Omer Micijevic

80 sudionika

Prijavilo se 80 sudionika, a projekt su podržali i Institut Yunus Emre, Grad Mostar, Odjel za obrazovanje i kulturu Grada, Federalno ministarstvo obrazovanja, te predsjedavajući Skupštine HNŽ-a. Projekt je započeo u ponedjeljak i trajat će do kraja srpnja. Okuplja djecu predškolskog uzrasta.

Projekt polazi od pretpostavke da je problematika pretjeranog korištenja i ovisnosti o medijima kod djece i mladih već toliko uznapredovala i nadrasla mogućnosti otpora, te im je nužno pomoći metodama, aktivnostima i načinima koji potiču zanimanja djece i mladih. Organizatori smatraju da je projekt izuzetno koristan kako bi djeca razvila određene vještine, te kako bi se družili, čitali, pisali, razvijali takmičarski duh i slično. Stariji od predškolskog uzrasta mogu postati sudionici od 22. srpnja, a prijviti se mogu na adrese Narodne biblioteke.

Društvene mreže, računari i mobilni telefoni su sveprisutni u socijalnom životu mladih suvremenog doba. Ovisnost djece o mobitelima postaje sve veći problem u suvremenom društvu, a mobiteli su postali neizostavni dio svakodnevnog života djece i mladih, pružajući im pristup neograničenom svijetu informacija, komunikaciji i zabavi. Međutim, pretjerano korištenje može dovesti do različitih oblika ovisnosti s negativnim posljedicama na razvoj. Pojam nomofobija koristi se za opisivanje psihološkog stanja u kojem se ljudi boje da će ostati bez mobitela. Djeca koja pate od nomofobije postaju tjeskobna i nesigurna kad su odvojena od svojih mobitela.

N. K.

Hercegovina


Polusmrznuta burad jedini izvor pitke vode za mještane pojedinih sela stradalih u poplavama u BiH

Polusmrznuta burad od po tisuću litara. To je trenutno jedini izvor pitke vode za mještane...

18 Stu 2024

MOJ ŽIVOT JE OTIŠAO SA SINOM...

Životna priča Mirsada Ahmetovića koji preživljava na ulici: Moj životni put je gorak (video)

Svakodnevno prolazeći pored Trga hrvatskih velikana u Mostaru, bez obzira na vremenske prilike, s...

18 Stu 2024