MOSTAR Pet dana bez ekrana
Narodna biblioteka Mostar protiv nomofobije
Što dijete više vremena provodi ispred televizijskog ekrana ili mobitela promjene na mozgu su složenije, tvrde stručnjaci s japanskog Sveučilišta Tohoku koji su proveli studiju koja je provedena nad 276 djece starosti od 5 do 18 godina, koja gledaju do četiri sata dnevno televiziju, odnosno prosječno prosječno sata dnevno.
Prva ovogodišnja grupa učenika danas je ostavila svoje mobilne telefone kod kuće te su borbeno krenuli u novi izazov, telefone su zamijenili druženjem i edukativnim sadržajem, navedeno je na starnici Narodne biblioteke Mostar, koja i ove godine sprovodi zanimljiv projekt: Pet dana bez ekrana.
Zanimljive radionice
Učesnici su imali priliku upoznati se s radom i organizacijom biblioteke, ali i s Cobis sustavom, te su imali priliku biti mali istraživači naučnih baza. Iako je riječ o projektu bez ekrana, kroz radionicu je cilj pokazati da internet, ali i mobilni telefon i računar mogu koristiti u svrhu učenja, istraživanja i naučno-istraživačkog rada.
- Pokušavamo naučiti mlade i djecu kako da se bore protiv ekranizma i nomofobije. Radimo u suradnji s Nastavničkim fakultetom Univerziteta Džemal Bijedič, točnije s Odsjekom za psihologiju, s ciljem ukazivanja mladima na značaj zdravoga života, te na štetnost prekomjernog korištenja mobitela i digitalnih aplikacija. Osmislili smo različite radionice. Tu su zanimljive teme, čitanja priča, priče o ekranizmu, iskustveno učenje kroz zabavne igre i još dosta zanimljivih sadržaja, kaže nam direktor Narodne biblioteke Mostar, Omer Mičijević.
U sklopu projekta mladi će se družiti, te će imati i sadržaje koji su im sasvim sigurno posebno dragi.
- Ići ćemo u Neum na kupanje i druženje. Tu ćemo govoriti o važnosti fizičke aktivnosti za psiho-fizički razvoj mladih. Završna radionica će biti o mentalnome zdravkju uz sudjelovanje i roditelja i polaznika onosno sudionika, dodaje Mičijević.
80 sudionika
Prijavilo se 80 sudionika, a projekt su podržali i Institut Yunus Emre, Grad Mostar, Odjel za obrazovanje i kulturu Grada, Federalno ministarstvo obrazovanja, te predsjedavajući Skupštine HNŽ-a. Projekt je započeo u ponedjeljak i trajat će do kraja srpnja. Okuplja djecu predškolskog uzrasta.
Projekt polazi od pretpostavke da je problematika pretjeranog korištenja i ovisnosti o medijima kod djece i mladih već toliko uznapredovala i nadrasla mogućnosti otpora, te im je nužno pomoći metodama, aktivnostima i načinima koji potiču zanimanja djece i mladih. Organizatori smatraju da je projekt izuzetno koristan kako bi djeca razvila određene vještine, te kako bi se družili, čitali, pisali, razvijali takmičarski duh i slično. Stariji od predškolskog uzrasta mogu postati sudionici od 22. srpnja, a prijviti se mogu na adrese Narodne biblioteke.
Društvene mreže, računari i mobilni telefoni su sveprisutni u socijalnom životu mladih suvremenog doba. Ovisnost djece o mobitelima postaje sve veći problem u suvremenom društvu, a mobiteli su postali neizostavni dio svakodnevnog života djece i mladih, pružajući im pristup neograničenom svijetu informacija, komunikaciji i zabavi. Međutim, pretjerano korištenje može dovesti do različitih oblika ovisnosti s negativnim posljedicama na razvoj. Pojam nomofobija koristi se za opisivanje psihološkog stanja u kojem se ljudi boje da će ostati bez mobitela. Djeca koja pate od nomofobije postaju tjeskobna i nesigurna kad su odvojena od svojih mobitela.
N. K.