Dnevni.ba - PRELOADER

MOSTAR: Prosjaci i džeparoši kvare najljepšu turističku razglednicu Europe

20 Lip 2022


MOSTAR: Prosjaci i džeparoši kvare najljepšu turističku razglednicu Europe

Tijekom veljače i ožujka ove godine na području Mostara u prosjačenju je zatečeno 26 punoljetnih i 29 maloljetnih osoba, od čega šest maloljetnika bez pratnje roditelja.

Problem prosjačenja u ovome gradu neobjašnjivo ostaje nerješiv za sve vlasti. Osobe zatečene u prosjačenju, najčešće dolaze iz drugih krajeva Bosne i Hercegovine, te nelegalno zauzimajući površine, uglavnom borave u improviziranim nastambama i kućicama za kampiranje.

Jači od svih vlasti

Prosjačenje je decenijski problem, koji se ne rješava, posebno zastupljen tokom turističke sezone u kojoj je policijski nadzor veći nego u ostatku godine.

- Početkom turističke sezone u Grad Mostar, odnosno u našu županiju, većinom u Mostar i Neum dolaze prosjaci i ljudi iz krim miljea. Imamo prosjačenje i džeparenje. Početkom sezone, Policijska uprava Mostar uvijek napravi plan “Turistička sezona”, pojačavajući policijske aktivnosti od Franjevačke crkve, preko Starog mosta i Fejićevom ulicom. Pojačano djelujemo i na raskrižjima gdje prosjaci rade na semfaorima. Imamo patrole na biciklima i mopedima, kako bi naši službenici mogli ući u svaki dio grada, rekao nam je glasnogovornik MUP-a HNŽ-a, Ljudevit Marić.

Osobe zatečene u prosjačenju uglavnom su bez dokumenata i prema ustaljenoj praksi proslijeđuju se Centru za socijalni rad.

- Ono što smo mi u svom izvješću Gradskom vijeću naveli o prosjačenju su problemi u dijelovima grada u kojim je najfrekventnije područje za tu djelatnost. To su dijelovi na jugu i sjeveru. Mi smo na terenu utvrdili da se okuplja veliki broj osoba koje prosjače. To nisu osobe odnosno djeca isključivo s područja Mostara, već iz drugih dijelova BiH kao što su Tešanj, Sarajevo, Konjic, Gračanica, zenica, Travnik, Zavidovići.... Dotakli smo se i problema s kojim smo se suočavali, kao i prijedloga koji smatramo da bi trebalo uraditi. Centar ni policija se nisu u mogućnosti sami iznijeti s ovim problemom. Ako je dijete maloljetno i bez pratnje, tada ga smještamo u prihvatnu stanicu privremeno. Ako je dijete iz Mostara, onda pozivamo roditelje, obavljamo razgovore s njima i poduzimamo zakonom predviđene mjere. Ako dijete nije iz Mostara, onda obaviještavamo matični centar iz kojeg dolazi. Tada djelatnici dođu po dijete i vode ga i matični grad i tamo poduzimaju daljnje mjere, naveo je Slaven Prce iz Centra za socijalni rad Mostar.

Trgovina ljudima

Međutim priča prestaje ovdje i uglavnom se do organizatora prosjačenja i ne pokušava doći. Da su trgovina ljudima i moderno ropstvo prisutni u Bosni i Hercegovini potvrdio je nedavni izvještaj State Departmenta u kojem je registrovano 80 slučajeva trgovine ljudima, među kojim je više od polovine bila trgovina djecom. Prosjaci i osobe sklone “džeparenju“ godinama kvare I prelijepu turističku razglednicu Mostara. Na ovaj problem ukazuju u Turističkoj zajednici Županije, i to nakon brojnih prijava agencija i vodiča, te samih stranih turista.

- Problem prosjačenja na prvom mjestu u Mostaru, a i širom Hercegovine je problem koji se vuče godinama. Mi smo u Turističkoj zajednici upozoravali na taj problem jer smo imali dosta prijava od strane stranih gostiju, većeg broja vodiča i agencija koje su se žalile na prosjačenje, pa i na organizovane grupe koje se bave pljačkanjem turista. Ne mogu da vjerujem da iz godine u godinu – desi se da se prosjaci i lopove uhite, međutim oni su popodne ponovo na svom “radnom mjestu“. Ja ću istaći da se radi definitivno o organiziranim grupama i ne radi se o nečem u pojedinačnom. Radi se o istim licima, sa manjim izmjenama. Ne mogu da vjerujem da se taj problem ne može riješiti, jer on iz godine u godinu postaje sve veći, naveo je zamjenik ravnatelja Turističke zajednice HNŽ-a, Semir Temim.

H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024