Dnevni.ba - PRELOADER

Mostar s online nastavom ostaje bez više od milijun maraka mjesečno?

05 Pro 2020


Mostar s online nastavom ostaje bez više od milijun maraka mjesečno?

Pandemija koronavirusa promijenila je svijet. Iako je Bosna i Hercegovina jedna od zemalja u kojima dosad nije donesena odluka o novom lockdownu, stanje u svim životnim sferama itekako je promijenjeno (uglavnom na gore) zahvaljujući, između ostaloga i ekonomskim problemima do kojih je doveo COVID 19.

U Mostaru stvari uglavnom funkcioniraju otežano, a mi smo ovog puta analizirali u kojoj je mjeri na grad i njegove žitelje utjecala odluka Sveučilišta Mostar da nastavu ne izvodi u kabinetima već posrestvom online platforme.

Dnevno 40 KM

Ovo je inače problem zbog kojega su studenti iskazali nezadovoljstvo, te izašli na ulice prosvjedujući protiv Rektorata na čela sa profosorom Zoranom Tomićem.

Značajan broj studenata otkazao je najam stanova u Mostaru, naravno njihov nedolazak iz drugih gradova i općina u Mostar odrazio se i na rad ugostiteljskih objekata koja slove za studentske, a procjena je da u Mostaru studira više od deset tisuća studenata. Organizator nedavnih prosvjeda Marko Vračević podsjeća na anketu koju je s kolegama proveo, a u kojoj su došli do informacije da od prilike oko tisuću studenata na Sveučilištu Mostar dolazi iz drugih gradova i općina. Većinom je riječ o redovnim studentima koji u Mostaru iznajmljuju stanove ili borave u studentskom hotelu.

- Točne brojke je teško imati, ali sasvim sigurno je da taj broj iznosi oko tisuću studenata. S online nastavom na gubitlu smo svi. I to ne samo financijskom. Spomenut ću prije svega gubitke nekih od kolega koji su ranije iznajmljivali stanove u Mostaru i koji su to imali namjeru učiniti i u tekućoj akademskoj godini. Neki su recimo platili unaprijed po dvije mjesečne kirije, a na koncu je to bilo uzaludno jer je Rektorat donio odluku da se školujemo putem na online platformi. Neke kolege su platile po 600 KM na ime kirije unaprijed i na kraju morali otkazati stanove, a da novac nisu dobili natrag. Novi gubici kasnije su uslijedili kupovinom laptopa za kvalitetno slušanje online nastave. Ne treba ni podsjećati kako postoje i obitelji s dva ili više studenata i recimo samo s jednim laptopom. Mnogi su tako bili primorani kupiti nove uređaje ili čak plaćati nove internet priključke jer su raniji bili neefikasni, ističe Vračević.

U anketi koju je radio zaključio je da mjesečna kirija za studente u Mostaru u prosjeku košta oko 300 KM.

- Studenti koje smo anketirali kazali su nam i kako u prosjeku dnevno u Mostaru troše oko 40 KM tijekom studiranja, rekao nam je.

Na tragu toga dolazimo do zaključka da student tijekom stududiranja u Mostaru (23 radna dana) na kiriju, režije, hranu i ostale potrepštine mjesečno u zbroju troši oko 1300 KM. Mostar, u prevedenom, ostaje (gruba procjena) bez 1.300.000,00 KM na mjesečnoj razini.

Što kažu stručnjaci?

Potražili smo mišljenje i od direktorice Agencije Tipse, Elme Lizde.

- S obzirom da veliki broj studenata dolazi iz drugih bh.gradova ali i susjedne Hrvatske, sigurno je da  organizacija online nastave utiče i na ekonomski aspekt. Generalno, manji opticaj ljudi u gradu za posljedicu ima i manji promet u svim branšama, što je posebno izraženo u ugostiteljstvu. Smanjena je rezervacija smještajnog kapaciteta, te samim time, manje je i opticaja novca na lokalnom tržištu, budući da stanodavci ne izdaju nekretnine kao ranije. Također, ogroman je i pad prometa u ugostiteljskom sektoru u odnosu na prethodne godine, a na to jednim dijelom utjecaj ima i ostanak studenata kući. Pojedini ugostiteljski objekti namjenski su pružali usluge studenstskoj populaciji, te su sada primorani zatvoriti objekte, kaže Lizde.

Na kraju spomenimo i da se nastava na Univerzitetu Džemal Bijedić izvodi u kabinetima, ali uz storgo poštovanje svih higijensko-epidemioloških mjera.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

06 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Srp 2024