Mostarske ulice dobile nove nazive!
Gradsko vijeće Mostara donijelo je odluku o izmjeni naziva šest ulica koja su nosila imena po osobama iz ustaškog režima.
Ovime će Ulica Mile Budaka biti Ulica Alekse Šantića, a Ulica Vokića i Lorkovića bit će Ulica Tina Ujevića.
Ulicu Rafaela Bobana mijenja fra Ljudevit Lasta, zatim će Ulicu Đure Spuževića zamijeniti Ico Voljevica, umjesto Ulice Jure Francetića bit će Humska ulica, dok će Ulicu Ive Zelenike zamijeniti naziv Ciglana.
Za ovu Odluku glasovalo je 25 vijećnika, suzdržanih je bilo njih 8, dok nijedan vijećnik nije bio protiv.
Amandmani opozicije koje su zajednički usuglasili i predložili SDP, NS, PMP i HRS nisu prihvaćeni.
Zajednički prijedlog oporbe bio je da Ulica Ive Zelenike bude preimenovana u Ulicu Mate Zelenike te da Ulica Rafaela Bobana dobije naziv Ulica ženske solidarnosti, no vijećnici vladajuće većine taj prijedlog su odbili.
- Nitko od gradskih vijećnika nije bio protiv, bilo je osam suzdržanih, a 25 vijećnika za. Žao nam je što se od ovoga pokušala napraviti tolika medijska politička priča onih koji ne misle dobro Gradskom vijeću i nije im drago što Gradskom vijeću u svoje 24 sjednice ide i prolazi sve što se predloži uz dobru raspravu i nadam se da će tako biti i ubuduće – prokomentirao je Marić odluku Gradskog vijeća.
Ustvrdio je kako se nepotrebno cijela medijska pozornost usmjerila isključivo na promjenu šest spornih imena mostarskih ulica.
- Na dnevnom redu je i odluka o subvenciji braniteljskih kategorija stanovništva, s kojom ćemo braniteljskoj populaciji omogućiti da u sklopu legalizacije svojih objekata ili izgradnje novih objekata imaju mogućnost dobiti određene subvencije. Jedna jako bitna točka je i Odluka o sazivanju osnivačke Skupštine Turističke zajednice Grada Mostara. Mostar, kao jedna od glavnih turističkih destinacija u BiH nema svoju turističku zajednicu, a županijski zakon nam omogućuje to i ozbiljno polazimo u rješavanje tih pitanja - kazao je Marić.
Dodao je kako će Gradsko vijeće danas razmatrati i odluku o uvođenju vinjeta za autobuse i vozila s više od osam sjedala koja ulaze u staru gradsku jezgru, kao i odluku o zabrani, mogućnosti i načinu korištenja jednosmjernih ulica.
I gradonačelnik Mario Kordić ustvrdio je kako se pitanje promjene naziva ulica nepotrebno politiziralo.
- Moj poziv bio je da iz Vijeća pošaljemo jednoglasno usvojenu odluku, međutim očito nije bilo dovoljno ni mudrosti ni hrabrosti od strane opozicijskih vijećnika da stanu s nama i pokažu da je Grad Mostar jedinstven kada su ovakvi problemi u pitanju, a politiziranje ovakve stvari bilo je katastrofalno gledati. Ima ljudi koji iz svojih udobnih fotelja ne mogu vidjeti ili se muče s činjenicom da Grad Mostar svakodnevno i na svakoj sjednici čini korake koji su vidljivi za sve građane – poručio je Kordić.
Po njegovim riječima, aktualna gradska vlast gura Mostar u pravom smjeru i Mostar postaje primjer kako se rješavaju problemi.
- Mostar bi svojim primjerom mogao potaknuti druge ljude na slično ponašanje i puno odgovornije vođenje politike. Politika u ovoj državi izuzetno je komplicirana sa svojom ne tako davnom, ružnom prošlošću, koja nas još opterećuje, ali ako Mostar, kao možda jedan od najkompliciranijih gradova, može donijeti ovakve odluke, možda i drugi pokažu malo hrabrosti i krenu naprijed - kazao je gradonačelnik Kordić.
Međutim, po mišljenju predsjednika Kluba vijećnika HRS-a Silvija Bubala današnja odluka o promjeni naziva šest mostarskih ulica uopće nije toliko velika kako to predstavljaju vladajući.
- Svaki vijećnik bio je za to da se nazivi ulica promijene, ovo je bila tehnička odluka. Naravno da se neki vijećnici ne slažu s načinom na koji je oformljeno povjerenstvo, tko je bio u njemu, a opozicija se također ne slaže ni s tim što ništa od naših prijedloga nije prihvaćeno. Da je prihvaćen bar jedan amandman, uvjeren sam da bi opozicija digla ruke - kazao je Bubalo.
Prijedlog HRS-a bio je da se promijeni naziv Ulice maršala Tita, a gradonačelnik je kazao kako se o toj ulici danas nije ni raspravljalo.
- Osobno sam mišljenja da se treba odreći svih totalitarnih režima, pa tako i tog režima, međutim to će sigurno nekad biti tema i kako smo odgovorno ovaj dio tako ćemo i ostatak - naglasio je Kordić.
Vijećnica Naše stranke Irma Baralija pojasnila je razloge zbog kojih su oporbeni vijećnici bili suzdržani prilikom glasovanja o promjeni naziva ulica.
- Prijedlozi opozicije bili su konstruktivni od prvog trenutka formiranja komisije. Mi smo i danas ponovno pokušali, kompletna opozicija izašla je sa strane, svi smo odustali od svojih prijedloga i našli zajednički prijedlog, predložili ga, ali odbijen je. Nemoguće je da ni jedan prijedlog koji opozicija upućuje u zadnjih godinu i pol dana ne valja. Ovo danas bio je povijesni trenutak, ne samo za promijeniti ulice, nego i da se na jednom od šest naziva na spisku nađe i jedna žena, a nije da ih nema zaslužnih, bez obzira kojoj nacionalnosti i vjeri pripadale. Nažalost do toga nije došlo i opozicija nije imala nikakav drugi izbor nego da bude suzdržana - kazala je Baralija.
S druge strane, gradonačelnik Mostara ustvrdio je kako je oporba u cijloj ovoj priči „pokušala napraviti nered”.
- U Mostaru ima i bit će dovoljno ulica kojima će se morati davati nova imena ili ulica koja uopće nemaju nazive, tako da će se tu naći i mogućnost i za žene i za sve one koji su u Mostaru ostavili dobar zalog da se njihova imena tu i nađu. Ispravit ćemo to, ne trebamo upadati u ove zamke, to su bili opozicijski trikovi kako, možda, napraviti nered u cijeloj ovoj priči, pa su onda pitali što nema ovoga, što nema onoga, a vjerujte svi prijedlozi poslani s njihove strane su korektni i dobri. Ja bih bio sretan da smo imali 100 ulica za promijeniti, ali ovaj put pričali smo samo o šest ulica - kazao je gradonačelnik.