Može li Čović skrenuti s puta u propast kojim ga vodi Dodik?

05 Ožu 2022


Može li Čović skrenuti s puta u propast kojim ga vodi Dodik?

Ruska agresija na Ukrajinu potresla je i političku scenu u državama Zapadnog Balkana. Svi relevantni političari, a posebno oni vladajući pod ogromnim pritiskom su se morali odlučiti da li stoje uz Rusiju ili uz Sjedinjene Američke Države i Europsku uniju.

Sve se reflektiralo i na Bosnu i Hercegovinu gdje je poprilično naivno Milorad Dodik stao u obranu Putinovog režima i to istog doana kada je njegov veliki brat iz Beograda naglo okrenuo ploču glasajući u Ujedinjenim nacijama za rezoluciju kojom se osuđuje ruska agresija na Ukrajinu.

Vučić se „izvukao“

Ostaje veliko pitanje da li je Dodik znao što će uraditi srbijanska vlast ili je na ovaj način Aleksandar Vučić zabio „nož u leđa“ prekodrinskom „velikosrbinu“.
Kako god, čitav Dodikov performans oko pokušaja blokiranja glasovanja BiH u UN-u upalio je alarm u Europskoj uniji. Nakon takvog Dodikovog ponašanja pojačala se pozornost europskih medija na balkanskog 'putinovca' i počelo se spominjati brze sankcije Europske unije koje bi Dodik mogao dobiti.

U nizu analiza, pogotovo njemačkih i austrijskih medija Dodik je opisan kao opsanost koja prijeti Balkanu, dok je pritisak na Aleksandra Vučića splasnuo.
Da cijela priča o brzim, a neki tvrde i tihim sankcijama, ima itekakvog osnova dokazuje i informacija koja je izašla u javnost o izlasku njemačkog investitora iz projekta koji je davno identificiran kao 'Dodikov'.

Odlazak Nijemaca

Naime, po tvrdnjama portala capital.ba, investitor iz Njemačke povukao je svoja sredstva iz projekta Una televizije povezane s obitelji srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika.
‘Foundcenter Investment GmbH’ iz Berlina, dosadašnji većinski vlasnik firme ‘Una World Network’, potpuno se povukao iz projekta čiji je cilj bio stvaranje regionalne TV postaje ‘Una’ i kao jedini vlasnik ostala je firma ‘Infinity Media’ Banja Luka, koja se povezuje s obitelji Dodik”, objavio je banjolučki portal capital.ba, specijaliziran za praćenje financijskih i gospodarskih tema.
Kako je navedeno, promjene u vlasničkoj strukturi registrirane su rješenjem Okružnog privrednog suda u Banjoj Luci od 24. veljače ove godine, od kada je jedini vlasnik ‘Une’ firma ‘Infinity Media’ koja pripada ‘Infinity International Group’. 
Prije toga  njemački je investitor imao 80 posto vlasničkog udjela, a banjolučka tvrtka 20 posto. Televizija Una emitiranje je započela potkraj prošle godine, a tome je prethodila ambiciozna medijska kampanja.
U sastavu “Infinity International Group” djeluje i tvrtka “Prointer ITSS”, specijalizirana za računalnu opremu i informatičku potporu, koja je s obitelji srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika povezana preko njegovog sina Igora.
“Prointer” je pak prošle godine postao vlasnikom banjolučke Alternativne televizije (ATV), koja je od neovisnog medija ubrzo postala glasnogovornikom režima u Republici Srpskoj pa je zbog toga dospjela na popis tvrtki pod sankcijama Ministarstva financija SAD, nakon što su uvedene i sankcije Miloradu Dodiku i njegovom pravom savjetniku Milanu Tegeltiji.Tvrtka “Prointer” nije formalno pod sankcijama, no Microsoft im je u veljači oduzeo zastupničku licencu. 

Dodatni pritisak i na Čovića

U vremenu kada su svi prisiljeni opredijeliti se između Zapada i Putina za Milorada Dodika stiže još jedan loša vijest koja se tiče mogućeg odlučivanja u Parlamentu BiH.

Naime, u petak je upućena inicijativa kroz Zastupnički dom parlamenta BiH da Bosna i Hercegovina osudi rusku agresiju, ali i da od Vijeća za implementaciju mira zatraži suspenziju Ruske Federacije iz tog međunarodnog tijela koje faktički upravlja OHR-om u BiH.

U trenucima kada mnoge zemlje uvode razne sankcije svemu što nosi predznak ruskog ukoliko bi došlo do glasovanja oko ovog pitanja i zastupnici HDZ-a BiH naći će se pred novim izazovom. Odnosno, pod pretpostavkom da bi zastupnici SNSD-a bojkotirali takvu sjednicu postavlja se pitanje da li bi se lider HDZ-a BiH zajedno s ostalim zastupnicima HDZ-a BiH pridružio osudi ruske agresije i zatražio udaljavanje Ruske Federacije iz odlučivanja o BiH ili bi se odlučio za nastavak njegovanja dobrih i bratskih političkih odnosa s Miloradom Dodikom koji trenutno glasi kao jedan od rijetkih europskih podržavatelja Vladimira Putina.

Vuče li Dodik Čovića u propast?

Pojedine zemlje u okruženju počele su provoditi određene mjere, makar simbolične, protiv Rusije. Tako je u petak vlast Crne Gore odlučila protjerati ruskog diplomatu zaposlenog u Ambasadi Ruske Federacije u Podgorici. Formalni razlog za donošenje ove odluke je procjena relevantnih sigurnosnih organa u Crnoj Gori o aktivnostima ruskog diplomate, koje su u suprotnosti s Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima.

Međutim, potpuno je jasno da je to svojevrsni signal koje je Crna Gora provela da bi pokazala jasan znak Europskoj uniji na čijoj je strani. Svi oni koji se žele 'oprati' pred Europskom unijom morat će to pokazati na sličan način, uključujući i Milorada Dodika.

Aleksandar Vučić je takav potez učinio i Milorada Dodika ostavio na milost i nemilost da se sam bori u blatu u koje je svojim izborom upao. Hoće li i kakav politički gest učiniti Milorad Dodik i može li ga ikakav potez iščupati iz močvare u koju propada, a sa sobom vodi i naivnog Dragana Čovića koji se zbog Dodika oslanjao na Rusiju, ostaje da vidimo u vremenu koje dolazi.

https://dnevni.ba/dnevni/europski-parlament-u-utorak-raspravlja-o-uvodenju-sankcija-miloradu-dodiku/

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

05 Tra 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Tra 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.