Mrtva utrka za vlast u Sarajevskoj županiji
Predsjednik SDA Bakir Izetbegović nedavno je poručio kako mnogi žele pod svaku cijenu satrati SDA i izbaciti je zauvijek iz svih kombinacija oko formiranja vlasti te da u tom patološkom naumu prednjače 'derivati SDA', ponajviše Narod i Pravda Elmedina Konakovića, neovisni Fuad Kasumović, pa u neku ruku i Stranka za BiH Semir Efendića.
Sarajevo i prigradska naselja zbog silnih specifičnosti i značaja su nedvojbeno arena u kojoj će doći do brutalnog odmjeravanja snaga i lomova te, napokon, sarajevska županija bi mogla u mnogom determinirati i postizborne političke procese na razini FBiH pa i države.
Bitka za glavni grad
Onaj tko preuzme taj politički bazen vrijedan više od milijardu maraka vjerojatno će zakucati i na vrata entitetske i državne vlasti te pregovarati s izabranim predstavnicima Hrvata i Srba iz RS-a. Zato će i SDA i aktualna vladajuća Trojka sve raspoložive potencijale uložiti za izborni trijumf u glavnom gradu i okolnim naseljima.
Kalkulacije ozbiljnih analitičara ukazuju na tijesnu izbornu završnicu, a pobjednika će odrediti nijanse. SDA računa na dobar rezultat i pomoć DF-a i SbiH-a, a poglavito Islamske zajednice, dok sudbina Trojke, osim od povjerenja birača, ovisi i od volje NES-a i SBB-a.
Pobjedniku treba 19 zastupničkih ruku da bi sastavio novu županijsku Vladu. Trenutni je omjer snaga u sarajevskoj skupštini zbunjujući. Trojka službeno ima jedva 15 sigurnih ruku, NiP 7, SDP 5 i Naša stranka 3, ali opstaju na vlasti zahvaljujući potpori nekoliko neovisnih zastupnika, a ponekad i jednog, Zvonka Marića iz SBB-a.
Iako ima isti broj zastupnika kao i NiP, dakle 7, SDA nema snage srušiti županijsku Vladu, jer koalicijski partner DF ima svega jednog zastupnika, SBB je otkazao partnerstvo, dok među neovisnim zastupnicima nema dovoljno lojalnih.
Uistinu je izazovna i magična ta brojka od 19 presudnih zastupnika i krajnje je neizvjesno kako će izgledati taj novi saziv županijske skupštine. Naravno, neupitno je da niti jedna stranka neće imati privilegiju sama skrojiti župnijsku Vladu u Sarajevu.
Predviđanja
Neka predviđanja govore da bi se i SDA i NiP mogli opet pozicionirati sa 6 do 7 zastupnika, dok za SDP postoje različlita predviđanja, od onih koji tvrde da bi se moglo dogoditi posrnuće, do onih koji smatraju da bi stranka Nermina Nikšića opet mogla osvojiti 5 zastupničkih mandata.
Velika je enigma Naša stranka, Edina Forte. Liberalna opcija ima značajnog uporišta u velikoj urbanoj sredini kakavo jeste Sarajevo, međutim strahuje se da će intelektualna i mentalitetna limitiranost ipak Našu sranku svesti na dva, najviše tri zastupnika.
Po tom predračunu Trojka neće moći računati na vlast u Sarajevskoj županiji i zasigurno će morati uložiti dodatne napore u potrazi za spasonosnom formulom. Mnogi već sada oči upiru u nadolazeći NES, stranku s poznatim, ali nepouzdanim, političkim likovima, Nerminom Ogreševićem, te posebno Ibrahimom Hadžibajrićem. Tu je i karizmatični znanstvenik dr.Damir Marjanović sa svojim Pokretom koji se udružio sa NES-om.
Ulasku u vlast se nada i Radoničićev SBB, ali priklanjanje nekome taboru kod Fahrudina Radončića često ovisi od toga na koju nogu je ustao i tko mu više i konkretnije obeća nešto profitabilno, primjerice dovršetak Transverzale pokraj njegovog tornja.
Teška borba
Kako god, Konaković, Nikšić i Forto moraju osvojiti barem sadašnju kvotu zastupničkih mandata ako uopće i pomišljaju opet poklapati poluge vlasti u Sarajevskoj županiji.
A onda vješto ispregovarati s drugim strankama popunjavanje potrebne kvote za prevlast. S druge strane, Bakir Izetbegović će također sve karte baciti na Sarajevo. Ukoliko SDA opet bude potučena to će biti velika sramota i bolan ožiljak za Izetbegovića.
Za povratak u vlast bit će također potrebna jedna šira koalicija. Namigivanja su već počela sa SbiH, tu je provjereni saveznik DF, međutim stranka Željka Komšića se nalazi pred raspadom.
I na koncu sarajevska županija je vrlo bitna i zbog osobnog rivalstva i testiranja mišića Bakira Izetbegovića i “derivata” Elmedina Konakovića. Pobjednik će imati razloga za likovanje, a poraženi će morati dugo vidati izborne rane s krajnje neizvjesnim oporavkom. J. S.