Dnevni.ba - PRELOADER

'Muški razgovori', 'ubodi komarca' i'politički džinovi' ali i prve naznake okončanja političke krize

09 Stu 2021


'Muški razgovori', 'ubodi komarca' i'politički džinovi' ali i prve naznake okončanja političke krize

Piše: Dragan Bradvica

Zamjenik pomoćnika državnog tajnika Sjedinjenih Američkih Država i specijalni izaslanik predsjednika SAD-a Joea Bidena Gabrijel Escobar sastao se odvojeno s tri člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine i poslao poruke kako oni i dalje ostaju privrženi Daytonsko-pariškom mirovnom sporazumu te kako u našoj zemlji neće biti novih sukoba.

- Najvažnija stvar o kojoj smo se dogovorili sa svim sugovornicima s kojima smo razgovarali, svi smo suglasni da rata neće biti i mislim kako je to najvažnija poruka koju imamo. To nije poruka koju ćete čuti samo od onih lidera s kojima sam se ja sreo, to je poruka koju ćete čuti i od lidera iz regije, izjavio je Escobar. Druga stvar o kojoj je došao razgovarati je 'nevjerojatan ekonomski potencijal koji Balkan posjeduje', istaknuvši da je Balkan najbrže rastući dio Europe u ovom trenutku.

- Upravo radi ovog nevjerojatnog ekonomskog rasta, doduše dozvolite mi da kažem kako BiH ne dijeli sve parametre tog rasta, ali upravo radi tog velikog rasta u regije je razlog što ćete biti potrebni Europi, kazao je Escobar. Stoga, dodao je on, 'moramo dvije stvari učiniti - jedna je osigurati da BiH dijeli te parametre rasta sa ostatkom regije, a druga je da Europa prepozna ekonomski potencijal koji ova regija ima'.

- Potpuno sam uvjeren da će Europa shvatiti, u jednom razumnom vremenskom razdoblju, da vi trebate biti dio EU. Naravno da sam sa svojim sugovornicima govorio o svim ovim temama, ali isto tako je veoma bitno da podcrtam da ono što moramo osigurati je da BiH ostane jedinstvena, suverena, sa teritorijalnim integritetom, istaknuo je Eskobar. Kaže da mu je drago da je imao produktivan sastanak s Miloradom Dodikom, 'gdje jeotvorena mogućnost da se povuku odluke koje je donio, ali i najavio, a koje se tiču prijenosa nadležnosti da bi mogli nastaviti razgovore o ekonomskom razvoju'.

- Politička kriza povećava nedostatak povjerenja kod investitora kako bi ovdje investirali, zaključio je Escobar.

Rata neće biti

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić je novinarima nakon susreta s Escobarom naveo da je on kazao i to kako Srbija nije zainteresirana ni za kakvu vrstu konflikta i sukoba u BiH i oko BiH, a perspektiva cijele regije je u integracijama svih šest zemalja zapadnog Balkana i sve inicijative u tom smjeru su prihvatljive uključujući i inicijativu 'Otvoreni Balkan'.

- Escobarova ocjena jeste da ovo što se događanja u BiH je umjetna kriza. SAD će dobro paziti i ništa što se tiče promjene bilo kakvih granica, definiranih u Daytonu neće biti prihvatljivi SAD-u. Escobar je jasno definirao pravce njihovog djelovanja i regiji. SAD smatra da je proširenje EU-a na zapadni Balkan imperativ i za EU, vodeći računa da tu postoje različiti pristupu. SAD smatraju da je proširenje EU na zapadni Balkan imperativ, ne samo za nas nego i za EU, kazao je Komšić.

Što se tiče proširenja, Komšić je kazao da se ne smije odustati od ulaska u EU te da kako god se Europa postavila, BiH od toga ne smije odustati jer bi se time kaznile sve generacije koje dolaze. S obzirom na to da ovdje postoji veliki kapacitet za ekonomski rast, rekao kako su se tijekom sastanka dotakli pitanja korupcije koja hara cijelom regijom.

- Razgovarali smo o tome da pravosuđe, konkretno tužiteljstava rade svoj posao kako to nalaže zakon, ali beskompromisno. Nije bilo govora o izbornoj reformi, niti o sankcijama prema bilo kome. Nije bilo ni pritisaka na probosansku stranu, niti jednom riječju, pojasnio je Komšić.

Kaže da na sastanku nije bilo govora o izmjena Izbornog zakona BiH na kojem trenutno insistira međunarodna zajednica te da Escobar nije spominjao bilo kakve sankcije SAD-a i nije vršio nikakav politički pritisak na tzv. probosanske stranke.

- Nema razloga da ne vjerujem Escobarukako rata neće biti. Također je kazao da se ništa neće promijeniti u vezi Daytona, istaknuo je. Uz to, kaže kako se nije razgovaralo o mogućnosti novih sankcija za bh. dužnosnike.

Bez unilateralnih akcija

Član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović nakon sastanka sa američkim izaslanikom je rekao da je SAD jamac daytonske BiH, kao multietničke države i najvažniji partner naše zemlje.

- SAD su najvažniji strateški partner BiH, jamac razvoja daytonske BiH kao multietničke države u kojoj ne smije biti nikakvih sigurnosnih izazova. Nitko nema pravo u BiH da unilateralno urušava dostignuti razinu reformi i izgrađenosti institucija BiH, kazao je Džaferović. Nadalje, istaknuo je kako je blokada institucija u BiH neprihvatljiva te da svaki dogovor mora proći kroz institucije BiH i biti usvojen u institucijama.

- Ukoliko ne bude tako, dogovor ništa ne znači. Moramo ispunjavati prioritete iz Mišljenja, tu su Izborni zakon, presude Ustavnog suda BiH o državnoj imovini. Važno je rješavanje otvorenih pitanja sa susjedima, pitanja o granici, kazao je Džaferović. On je kazao da BiH mora nastaviti sa ispunjavanjem obveza iz mišljenja Europske komisije, ali i da je istaknut značaj ekonomske saradnje u regiji zapadnog Balkana, u okviru Berlinskog procesa.

- Moramo izgrađivati BiH kao multietničku državu i jačati i razvijati ekonomsku saradnju na principima koje smo usvojili u Sofiji 10. studenog prošle godine. Ekonomska suradnja na području zapadnog Balkana je jako važno, da države ekonomski surađuju, u okviru Berlinskog procesa pod okriljem EU, stava je Džaferović, dodajući da se moraju raščistiti stvari kada su u pitanju inicijative koje dolaze iz Beograda, Tirane i Skoplja.

Poručio je kako nisu razgovarali o sankcijama, ali da on osobno smatra da nitko tko poduzima akcije u BiH kao što je poduzimao i poduzima Milorad Dodik ne mogu proći bez sankcija.

RS nastavlja sa svojim aktivnostima

Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH, smatra kako je sastanak Džaferovića i Komšića sa Escobarom bio 'ubod komarca', a njegov sastanak s njih 'sastanak političkih džinova', odnosno da je imao 'veoma muški razgovor s Escobarom'.

Potvrdio je kako Escobar jeste kazao kako nije za unilateralne akcije i narušavanja Daytona, ali smatra da je Dayton već unilateralno narušen sa 140 odluka koje su išle ne štetu Republike Srpske. Kada je riječ o Daytonu, Dodik je istakao da načelno po tom pitanju nema problema sa Escobarom.

- Oni to vide u nekoj drugoj formi, a mi u formi koja je vezana za stalno otimanje od RS-a, stalnu destabilizaciju RS-a. Mi ne dijelimo vrijednosti BiH koja je pravljena tako što je kršen Ustav, mi smo za ustavu BiH i upoznao sam ga za naše namjere da sve naše akcije budu ustavne akcije. Mi nemamo namjeru urušavati teritorijalni integritet niti nam je to bio cilj. Mi unitarnu BiH kakvu vide čak i Amerikanci i zapadnjaci ne želimo, ako hoće ustavnu BiH zasnovanu na Daytonu mi smo tu, mi smo za tu BiH, rekao je Dodik.

Jedna od tema bila je uzavrela atmosfera zbog spominjanja rata, te obojica smatraju kako je to tema koja nema nikakvog osnova. Rat kao opciju nitko iz RS-a nije prizivao.

- U tom pogledu smo suglasni da treba čuvati stabilnost i mir. Ponudio sam mu korektnu stvar, a to je da oni koji budu zveckali oružjem trebaju biti predmet aktivnosti međunarodnih snaga i sankcija. Rat nije opcija za rješavanje ovih pitanja, kazao je Dodik.

Naglasio je kako nema potrebu se pravdati bilo kome i za bilo što te da u RS-u nastavljaju pripremati dokumente i da će ići na NSRS, povući određene suglasnosti vezane za Oružane snage BiH, UNO BiH i VSTV BiH, te će u razdoblju do šest mjeseci uraditi novo zakonodavstvo.

- Escobar naše prigovore smatra frustracijom. Da, naravno, debelo smo frustrirani lažima. O tome kako je BiH pravna država, a to nije, da je Ustavni sud BiH inkvizicijski sud. RS će nastaviti brinuti o sebi, a mi smo oni koji spašavamo priču o BiH. Razgovarali smo o ekonomskim pitanjima, o inicijativi 'Otvoreni Balkan' za koju Bošnjaci, muslimani misle kako je to neka velikosrpska priča, poručio je Dodik.

Potvrdio je i kako ne mogu prihvatiti Ustavni sud BiH i neće oklijevati nastaviti s njihovim aktivnostima i to jasno rekao Escobaru, a spreman je razgovarati o budućnosti BiH i njenom uređenju ali nisu spremni da budu ponižavani.

Potvrdio je kako nije bilo govora o eventualnim sankcijama, navodeći kako protiv njega ne postoji niti jedna presuda za korupciju i bilo što drugo, a već je pod sankcijama SAD-a. Izjavio da u utorak ide u Tursku kako bi razgovarao s predsjednikom te zemlje RecepomTayyipomErdoganom.

- Informacije koje je Erdogan do sada dobivao su bile jednostrane. Želim mu objasnim kako ga smatram velikim liderom, jedne velike nacije i smatram da je prirodno zainteresiran za podršku i pomoć u političkom smislu Bošnjacima, ali sam isto uvjeren u nekoliko kontakata koje sam s njim imao da je čovjek koji ne želi da radi ništa na teret drugih naroda u BiH i da vidim prostor da možemo razgovarati na tu temu, izjavio je Dodik.

Dodaje kako je i dalje zainteresiran da predstavnici tri konstitutivna naroda i predsjednici Turske, Srbije i Hrvatske organiziraju sastanak na kojem bi našli najbolje rješenje za sve u BiH, ali da za to nije bio lider SDA Bakir Izetbegović.

S premijerom Mađarske Viktorom Orbanom je razgovarao o ekonomiji i o tome da RS nije ta koja ugrožava teritorijalni integritet BiH. Potvrdio je kako je sa slovenskim premijerom Janezom Janšom razgovarao kako unutar EU nema suglasnosti o članstvu zapadnog Balkana i sumnja da će se to dogoditi u budućnosti.

Smatra da je i primjer Zorana Zaeva najbolji primjer za to. Isto tako, potvrdio je kako je uputio poziv i nekim drugim liderima u Europi te u budućem razdoblju očekuje nove sastanke.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

2 h 18 min

U novom broju donosimo

Novi broj

07 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Lis 2024