Dnevni.ba - PRELOADER

Nakon polugodišnjeg ‘raspusta’ djeca u Hercegovini ponovo u školskim klupama

07 Ruj 2020


Nakon polugodišnjeg ‘raspusta’ djeca u Hercegovini ponovo u školskim klupama

Ako ćemo uspoređivati trenutnu epidemiološku situaciju s onom kada je izvođenje nastave u školama prekinuta sa onom današnjom, neosporna je činjenica da je statistički trenutno stanje neusporedivo teže s puno većim brojem zaraženih nego što ih je bilo u mjesecu ožujku

Nakon, do sada nikad viđenog, ‘polugodišnjeg’ školskog ‘raspusta’ učenici na jugu zemlje se u posebnim uvjetima i pod nikad viđenim mjerama predstrožnosti vraćaju u školske klupe. 

Unatoč prijetnjama od opasnog koronavirusa, mnogi tvrde da ‘život ide dalje i da ne može stati’ kao što se to dogodilo u ožujku ove godine. Naime, nastava u svim školama tada je prekinuta, nakon čega je uslijedila famozna nastava na daljinu i redovni ljetnji odmor koji je učenike ostavi šest mjeseci izvan školskih klupa.
No, ako ćemo uspoređivati trenutnu epidemiološku situaciju s onom kada je izvođenje nastave u školama prekinuta sa onom današnjom, neosporna je činjenica da je statistički trenutno stanje neusporedivo teže s puno većim brojem zaraženih nego što ih je bilo u mjesecu ožujku. Također, veći je broj smrtnih slučajeva, a stručnjaci predviđaju da će doći do još ubrzanijeg širenja virusa uz dolazak hladnijih vremenskih prilika.

Cijelu situaciju, kako kažu, uskoro će zakomplicirati i pojava drugih respiratornih bolesti kao što su prehlada i gripa.

Različita mišjenja

Nadležna ministarstva zajedno sa školama organizirali su izvođenje nastave pod posebnim uvjetima o kojima trenutno vladaju izrazito podijeljenja mišljenja. Ukratko, školski razredi su pretežno podijeljeni u manje skupine od po 7-9 učenika, djeca će u školama provoditi maksimalno dva sata dnevno, školski sat će biti organiziran na trideset minuta, organizirana je svojevrsna ‘distanca’ između učenika, maske će biti obavezne unutar školskih prostorija, ali ne i učionici.

Djeci će se mjeriti temperatura prije ulaska u školske prostorije, neće biti velikog odmora niti će roditeljima biti dozvoljen ulazak unutar škole. Odvijati će se ipak i određeni vid ‘online’ nastave, jer će materijali biti dostupni putem internet.  Ukoliko se koronavirusa pojavi kod nekog od učenika cijeli razred će morati u samoizolaciju kućama, ali preventivna testiranja djelatnika škola na Covid-19 nisu predviđena.
Iako su instrukcije za izvođenje nastave izdate od nadležnih ministarstava iznimno duge roditelji I dalje smatraju da nije na zadovoljavajući način definirano postupanje s djecom u okolnostima koje se mogu očekivati tijekom odvijanja nastave u predstojećoj školskoj godini.
Zato su, primjerice iz Udruge ‘Naša djeca 2014’ istaknuli kako je Udruga pokušala uspostaviti civilizacijski dijalog s nadležnim ministarstvom u HNŽ ali kako je ministarstvo reagiralo na način da se koristilo isključivo instrumentom šutnje, ignorirajući na taj način zahtjeve više od 2500 roditelja.
S ciljem boljeg i jasnijeg definiranja mjera koje će vrijediti u izvanrednim okolnostima pandemije Udruga roditelja "Naša djeca 2014" zahtjeva očitovanje epidemiologa o okolnostima pod kojim se provodi samoizolacija učenika, s posebnim naglaskom na uvjete koji iziskuju testiranje na virus, očitovanje obiteljskog liječnika o simptomima zbog kojih se dijete treba podvrgnuti liječničkom pregledu te zbog kojih dijete treba opravdano izostati s nastave. 
Također zahtijevaju izricanje mjere samoizolacije samo zaraženom djetetu, a ne svim učenicima u grupi odnosno razredu, te poštivanje, bez izuzetka, instrukcije vezane za osiguranje propisanih higijenskih uvjeta u školama. Traže dostavljanje podataka iz evidencije škola o broju zaprimljenih izjava roditelja koji žele da njihova djeca pohađaju nastavu na daljinu, te da se  nastava na daljinu organizira isključivo u uvjetima opće karantene sukladno rezultatima peticije za povratak djece u školske klupe  provedene među roditeljima u kolovozu ove godine. Smatraju kako se cijeli proces povratka u školske klupe mogao organizirati puno bolje.

Svi odgovorni, a nitko nije

Roditelji posebno skreću pažnju na epidemiološke odredbe koje je dobila svaka škola, prema kojima ukoliko jedan učenik bude pozitivan kompletan razred ide u samoizolaciju.   
Smatraju da bi se trebalo razmisliti o promjeni tog pravila jer u tom slučaju znači da će svi u  vrlo kratkom roku završiti na platformi i na online nastavi. Također, povećat će opterećenje na obiteljsku medicinu, na zdravstveni sustav, a samim tim i na zavod koji će biti u većem trošku jer će određeni broj roditelja morati otići na bolovanje jer neće imati gdje ostaviti  dijete uzrasta 6,7 i 8 godina.U tom slučaju takvo dijete ne može ići u produženi boravak.
Unatoč različitim mišljenjima i stavovima, odgovornost za zdravlje u školama podijeljena je između nadležnih ministarstava, raznih kriznih stožera, školskih uprava, roditelja, ali i samih učitelja, pa čak i djece. Neki će reći da je upravo takav scenarij napravljen da, kada se pojavi neki incident u školama, nitko ne bude stvarno odgovoran. Jer, kad su svi odgovorni – nitko nije stvarno odgovoran. No, školska godina počinje i tu nema povratka. Više nego ikada potrebno je u tom novom početku zaželjeti puno sreće svima. G. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

06 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Srp 2024