Namjera ili pogreška? Svejedno je sramota
Imenovanje pa razrješenje Reufa Sulejmanovića u istom danu na i sa pozicije v. d. izvršnog direktora za poslove razvoja i investicija u Željeznicama FBiH pokazuje svu smušenost Vlade FBiH.
Naprosto je nevjerojatno da Vlada čiji kadrovi, a ponajviše premijer Nermin Nikšić, konstantno verbalno promoviraju borbu protiv kriminala i korupcije na hitnoj sjednici prvo imenuje čovjeka kojeg Tužiteljstvo Sarajevske županije tereti za korupciju, a potom par sati poslije na novoj hitnoj sjednici istog čovjeka razriješi dužnosti. Potpuna farsa.
U BiH nije čudno kada vladajući na pozicije imenuje kadrove s kriminalnom prošlošću, svoju rodbinu, kumove, prijatelje… Javnost je odavno navikla na to, ali opet, navedeni slučaj ne može se zanemariti, jer na najbolji način pokazuje koliko su ljudi koji vladaju ovim entitetom nekompetentni. Bez obzira je li riječ o pogrešci ili neznanju da je dotični pod istragom, potez Vlade je nevjerojatno sramotan.
Farsa
Podsjetimo, nakon javnog zahtjeva državnog ministra prometa i veza Edina Forte (šefa Naše stranke), da Vlada FBiH, s kojom Forto nema nikakve veze, smjeni direktora Željeznica FBiH Enisa Džafića, Vlada je sazvala hitnu sjednicu i smijenila navedenog direktora i Upravu. Razlog je katastrofalno loša reakcija vodstva Željeznica FBiH nakon tragedije u Jablanici, gdje je stradao i dio željezničke pruge zbog čega brojni gospodarski subjekti već skoro dva mjeseca trpe ogromne gubitke.
Potom je Vlada FBiH imenovala Reufa Sulejmanovića na poziciju v. d. izvršnog direktora za poslove razvoja i investicija Željeznica. Sve bi bilo u redu da navedeni Sulejmanović nije pod istragom za korupciju.
Vlada je zanemarila činjenicu da je Sulejmanović (Naša stranka) sredinom listopada uhićen u akciji Tužiteljstva SŽ. Naime, Tužiteljstvo SŽ-a podiglo je optužnicu protiv Sulejmanovića, kao i direktora KJKP „Rad“ Nijaza Salamovića, koja je poslana Županijskom sudu Sarajevo na potvrđivanje. Obojica se terete za zloupotrebe položaja i javnih ovlasti.
Županijski sud u Sarajevu prihvatio je prijedlog sarajevskog Županijskog tužiteljstva i odredio mjere zabrane obavljanja direktorskih funkcija direktoru KJKP Rad Nijazu Salamoviću i izvršnom direktoru Željeznica FBiH Reufu Sulejmanoviću, koji su uhićeni u sklopu istrage o nezakonitim imenovanjima u KJKP Rad.
Po nalogu Tužiteljstva ŽS-a, pripadnici MUP-a Kantona Sarajevo prošlog su mjeseca priveli ukupno osam osoba, uključujući bivšu direktoricu ovog poduzeća Veru Arnautović i članove Nadzornog odbora ovog poduzeća.
Navodno, u Vladi FBiH su tek naknadno saznali za mjere zabrane koje ima Sulejmanović pa su odlučili u poslijepodnevnim satima poništiti svoju odluku i razriješiti ga dužnosti.
Za što se tereti Sulejmanović
Konkretno, Sulejmanović i druge osobe terete se da su u protekle tri godine nezakonito imenovali Salamovića prvo za izvršnog direktora, a potom i za direktora poduzeća, iako nije ispunjavao uvjete za ove pozicije.
Salamović je nezakonito u sprezi s bivšom direktoricom Verom Arnautović, kao i Sulejmanovićem, a nakon političkog dogovora stranaka Naroda i pravde i Naše stranke, u više navrata pribavljao potvrde iz firme „Dilber“ da bi prikazao navodno radno iskustvo na rukovodnim pozicijama.
On je tako, praktično, sam sebi izdavao nevaljane potvrde, jer, kako je istaknuto na ročištu, prethodno je informirao Arnautović da ne može dobiti potvrdu od Zavoda PIO/MIO. U sklopu predočavanja dokaza o zloupotrebama položaja navedenih aktera, na sudskom ročištu je istaknuto i da je Nadzorni odbor mijenjao Statut KJKP-a Rad te dotadašnji uvjet tri godine radnog staža na rukovodećim poslovima, kako bi ga skrojio prema Salamoviću, koji nije imao radni staž, a ni iskustvo kada je Statut mijenjan.
Inače, Ured za borbu protiv korupcije KS imao je ključnu ulogu u razotkrivanju ove političke korupcije.
Znači li to išta Vladi FBiH?
K. K.