Nastavak skromne ekonomske aktivnosti u BiH u prvom kvartalu 2024., a cijene će ići naviše
BDP I INFLACIJA
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Središnja banka Bosne i Hercegovine procjenjuje godišnji rast realne ekonomske aktivnosti u četvrtom kvartalu 2023. godine na 1,7 posto, što je više za 0,3 bazni poen u odnosu na procjenu iz prosinca. Korekcija je, djelomično, posljedica rasta aktivnosti u uslužnom sektoru.
- Rast aktivnosti u uslužnom sektoru djelomično je kompenzirao pad aktivnosti u prerađivačkom sektoru u četvrtom kvartalu prošle godine i siječnju 2024. Prigušene aktivnosti u prerađivačkom sektoru još uvijek su posljedica smanjene tražnje na tržištima zemalja glavnih trgovinskih partnera. Imajući u vidu kako su industrijska proizvodnja i izvoz i u siječnju 2024. nastavili sa značajnim padom aktivnosti na godišnjoj razini, izvjestan je nastavak skromne ekonomske aktivnosti u BiH u prvom kvartalu.
U siječnju je zabilježen pad industrijske proizvodnje od 6,4 posto na godišnjoj razini, dok je izvoz roba smanjen za oko 16 posto. Posljedično, naša preliminarna procjena je kako bi rast realnog BDP-a mogao ostati na razini 1,7 posto na godišnjoj razini i u prvom kvartalu tekuće godine, stoji u analizi.
Inflacija
Nadalje, stoji kako su cjenovni pritisci počeli slabiti na globalnoj razini još krajem prošle godine, te su, u mnogim zemljama u EU, projekcije inflacije s početka godine revidirane blago naniže zbog slabljenja pritisaka proizvođačkih troškova i cijena energenata. Prvenstveno su revidirane cijene električne energije i plina, čijem padu je dosta pridonijelo smanjenje neizvjesnosti oko ponude ovih energenata, kao i slabija tokom natprosječno tople zime.
Godišnja stopa inflacije u eurozoni, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP), smanjena i iznosila je 2,6 posto u veljači 2024. Projekcija inflacije za ožujak za europodručje je korigirana na 2,3 posto, u odnosu na prošlogodišnju projekciju iz prosinca od 2,7 posto. Međutim, rizici za inflatorne pritiske još uvijek ostaju vrlo naglašeni, i vezani su za rat na Bliskom istoku i u Ukrajini, kao i poremećaje u prometu na ključnim trgovinskim rutama u Crvenom moru.
- Službena inflacija u BIH je iznosila 2,0 posto u siječnju. SBBiH procjena inflacije za prvi kvartal tekuće godine iznosi 2,4 posto, i revidirana je naviše za 0,4 postotni poen u odnosu na prošlogodišnju procjenu iz prosinca. U prethodnom, krugu procjene iz prosinca inflacije u kratkom roku smo ukazivali na neočekivano usporavanje inflacije prema službenim podacima, odnosno stagnaciju inflacije u FBiH od listopada 2023. Prema službenim podacima, u FBiH je zabilježen značajan pad cijena u pododjeljku režijskih troškova, koji obuhvata cijene električne energije, plina i drugih energenata.
Međutim, već početkom godine službeni podaci ukazuju na jačanje inflatornih pritisaka u FBiH, u odnosu na zadnji kvartal prethodne godine. Prosječan rast cijena je, i dalje, značajno različit promatrano po entitetima. Prema podacima za siječanj entitetskih agencija za statistiku, u Republici Srpskoj je zabilježena godišnja inflacija od 3,0 posto, dok je u Federaciji zabilježen rast cijena od 0,7 posto, prema čemu je još uvijek ova stopa inflacije daleko najniža u okruženju, navodi se.
Cijene hrane
Prisutan je i efekt rasta troškova rada na inflaciju, a efekte značajnog porasta minimalne plaće u RS na opću razinu cijena očekujemo od kraja prvog kvartala. Posljedično, inflacija je još uvijek postojana u segmentu usluga.
- Naša je procjena da će temeljena inflacija, iz koje se isključuju cijene hrane, alkoholnih pića i duhana, te energenata, ostati na razini od 4,6 posto i u drugom kvartalu tekuće godine. Ustrajno visoka temeljna inflacija implicira da, trenutno, domaće cijene utiču na inflaciju u BiH znatno jače od cijena roba na međunarodnom tržištu, zaključuje se u analizi SBBiH.