Dnevni.ba - PRELOADER

NATO, obavještajne službe i zapadni financijski centri pripitomljavaju nacionalne poglavice

13 Pro 2021


NATO, obavještajne službe i zapadni financijski centri pripitomljavaju nacionalne poglavice

Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, ipak dobrano osakaćen izostankom potpore Rusije i Kine, već je više od četiri mjeseca na čelu OHR-a i samo na prvi pogled i za neupućene, bilo je to puko dangubljenje vremena.

Schmidta ne priznaje vladajući režim Milorada Dodika u RS-u, do sada se nisu sastali, a istodobno je nastavljena avantura vraćanja nadležnosti s države na entitet RS, a Sarajevo je razočarano izostankom munjevite i žestoke reakcije OHR-a.

Raspodijelili uloge

Međutim, ako se objektivno i dublje zabrazdi u četveromjesečno stolovanje iskusnog njemačkog diplomate mogu se uočiti i brojni strateški, vrlo ozbiljni potezi, koji ukazuju da Zapadna diplomacija pa i Schmidt, nisu i ne sjede skrštenih ruku i zabezeknuto promatraju blokadu zemlje i skrnavljenje njezinih institucija.

To što je sarajevska čaršija pledirala “batinu” i neizdržive jednostrane sankcije RS-u i Miloradu Dodiku stvar je njezine zablude i političke krvoločnosti, međutim Amerika, Velika Britanija, Njemačka, druge zemlje malo stidljivije, su se odlučile za drugačiju taktiku, prilagođenu globalnim odnosima i interesima i domaćim krivnjama.

Visoki predstavnik Christian Schmidt se odlučio obići svjetske centre moći i zatražiti neupitnu potporu za svoju izazovnu misiju u BiH. Svjestan da bez potpore Zapada neće moći obuzdati razjarenog srpskog poglavicu Milorada Dodika i amortizirati rusku agresivnost u BiH koja i čuva Dodikova leđa. Nema nikakve sumnje Schmidt je dobio beuzuvjetnu potporu Washingtona, Londona, Berlina i Bruxellesa i sada su njegovi instrumenti vrlo uvjerljivi i ubojiti. Dapače, Amerika, Velika Britanija i Njemačka vidljivo su uskladili svoje djelovanje i raspodijelili uloge u BiH.

Američki je predsjednik Biden imenovao nekolilo vrsnih izaslanika za BiH, premijer Velike Britanije Johnson je također ovlastio prekaljenog generala, dakle i razornog obaviještajca, Stuarta Peacha da pomogne “saveznicima” u smirivanju stanja u BiH i vraćanju srpskih čelnika u političke procese u ranjivoj zemlji.

Njemačka diplomacija je stalno prisutna na Balkanu, a novi kancelar Scholz će u Visokom predstavniku Schmidtu imati svoju ispruženu ruku u Sarajevu.

Naročito je intrigantno imenovanje generala Peacha za izaslanika Velike Britanije. Treba li uopće podsjećati kako je baš Britanija odigrala jednu od ključnih uloga u Daytonskim pregovorima, a očevici tvrde kako je i najviše pomogla Srbima da dobiju svoj entitet RS.

Uloga Velika Britanije

Danas je aktualni režim u Banjoj luci daleko od Londona. Milorad Dodik doživljava Britance kao najveće neprijatelje. Ali, britanska je tajna služba jedna od najmoćnijih u svijetu, stručnjaci tvrde da je MI-6 u operativnom smislu daleko ubojitiji i od CIA-e pa je za očekivati da će se i general Peach i služba natovariti na leđa separatistima.

Britanska šefica diplomacije Elizabeth Truss je pojasnila ulogu Stuarta Peacha. Truss je napomenula da je, kako je navela, ekstremno zabrinuta zbog onog što se dešava na Zapadnom Balkanu. Napomenula je da je prošlog tjedna u Londonu razgovarala s visokim predstavnikom Christianom Schmidtom.

Posebno se osvrnula na djelovanje člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednika SNSD-a Milorada Dodika, kao i na ruski utjecaj u ovom dijelu svijeta.

-Veoma smo zabrinuti zbog onog što radi Dodik, kao i zbog ruskog utjecaja, naglasila je Truss.

Dakle, Velika Britanija bi trebala djelovati, prije svega, obaviještajno i vojno u BiH, Amerika se odlučila za očuvanje mira pod svaku cijenu i pomaganje kod reformiranja izbornog zakonodavstva, dok je Njemačka “zadužena za financije”.

Kompaktnost toga djelovanja bi moralo polučiti efekte. Upadljivo je da Zapad krivicu za zastoje i paralize u BiH tempirano raspodijeljuje na sve nacionalne vođe, iako je razvidno da su u prvom planu izazovi s Dodikovim avanturama.

Udruženo djelovanje Amerike, Velike Britanije i Njemačke zasigurno je već dalo krila i Visokom predstavniku Christianu Schmidt i Vijeću za provedbu mira. Od njih se već čuju neke vrlo konkretne poruke.

- Ne želimo građane i građanke kažnjavati. O sankcijama se ne priča, one se provode, to znaju oni koji mogu biti pogođeni njima. ali mi se ne želimo baviti sankcijama, nego onima koji su na vlasti da brinu o dobrobiti građana - rekao je Schmidt.

Podsjetio je i na objavljeni Komunike Vijeća za provedbu mira.

- Povlačenje iz institucija ili pokušaj njihovog slabljenja, ne slabi samo državu nego i entitete. PIC je dogovorio da će upotrijebiti sva moguća sredstva da to spriječi, imamo nekoliko opcija na stolu. Jedna od njih je uskraćivanje financijske pomoći, izjavio je Schmidt.

Kako će RS vraćati dugove?

Šefica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za Bosnu i Hercegovinu Alina Iancu uputila je pismo predsjedatelju Vijeća ministara BiH Zoranu Tegeltiji u kojem mu je postavila pitanje kako će BiH vraćati vanjski dug ako se entitet Republika Srpska povuče iz Uprave za neizravno oporezivanje BiH (UNO).

-Želimo objasniti zabrinutost i čuti stajališta Fiskalnog vijeća o ovom pitanju. Željeli bismo konkretno razgovarati o tome kako će se osigurati pravovremeno servisiranje vanjskog duga BiH, uključujući dug prema MMF-u, u slučaju rasformiranja UIO ili u slučaju da UIO bude lišen naplate PDV-a, navela je Iancu.

Ranije, Milorad Dodik je umirivao javnost u RS-u, kako će u slučaju da Zapad zatvori dotok novca u Banja luku, uskočiti prijatelji, Rusija I Kina. A, kamate?

J. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

17 h 56 min

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Srp 2025