NAZIF ĆIŠIĆ: Izložba posvećena najstarijem nogometašu Veleža
Peta izložba dokumentarne građe, koju je ove godine u povodu obilježvanja zlatnog jubileja 100-godišnjice djelovanja FK velež priredio Zlatko Serdarević u Clubu Globus, posvećena je Nazifu Ćišiću najstarijem živućem nogometašu Veleža.
Ovog poznatog nogometaša, koji je kao junior nastupao za mostarsku Lokomotivu, sasvim slučajno otkrio je trener Bernard Higl i uvrstio ga u širi spisak 1954. godine. Nije trebalo dugo i registriran je za Rođene.
Za Velež je odigrao 46 utakmica-prijateljskih, kup i prvenstvenih. U drugoj saveznoj ligi nastupio je na 12 susreta, postigavši tri zgoditka igrajući na lijevom krilu.
Dokumentarna građa
Ćišić je pripadao onoj čuvenoj ekipi koja je Velež iz Druge lige uvela u prvoligaško jato. Evo tih svečara: Irović, Čubela, Dilberović, Ćemalović, Momić, Radiljević, Rukavina, Slišković, Bolfek, Zejnil Selimotić, Salko Selimotić, Zelenika, Musa, Mujić, Hrvić i Ćišić.
Na devet panela prezentirana je dokumentarna građa preko koje možemo pratiti njegovu sportsku stazu. Izložene su fotografije, faksimili novinskih isječaka iz pedesetih godina prošlog stoljeća, diplome, članske karte i druga građa.
Autor izložbe novinar i publicist Zlato Serdarević uspio je pronaći podatke o svim utakmicama na kojima je Ćišić nastupao. Pregledno su dati sastavi timova, datumi odigravanja, golgeteri kao i rang natjecanja. Time je na pregledan način predstvljena njegova angažiranost u Veležu.
-Kako je u posljednjem ratnom vihoru kompletna moja dokumntacija uništena mislio sam da sam zauvijek ostao bez nje. Ipak, zahvaljujući neumornom radu autora izložbe koji je uspio dugotrajnim tragalačkim senzompronaći čak i ono što ja nikad nisam ni vidjeo u prilici je šira javnost da se upozna s mojom sportskom biografijom. Naravno, sretan sam zbog toga, posebno što su se moja unučad konačno uvjerila tko im je bio deda, izjavio je za Dnevni list Ćišić.
Nepoznati detalji
Prisjetio se izjave Peke Dilberovića koju je dao novinarima nakon što se Velež ponovno vratio u prvoligaško jato. Tad je Peko rekao novinru: - Napiši i upamti, Velež više nikad neće ispasti iz Prve savezne lige, što se i obistinilo.
Na izlošcima su pored faksimila novinskih tekstova izdvojeni i uvečani dijelovi u kojima se novinari ocjenjuju Ćišićevu igru.
Tako zapažamo ocjenu da je na utakmici Žitomislić- Velež, odigranoj 1954. godine, najbolji na terenu bio Ćišić“. S druge strane u meču s Rabotničkim izvještać piše:
-I mladi Ćišić potpuno je opravdao postavljenje u tim. Poneki njegovi potezi podsjećali su na akcije već rutiniranih krila, a gol koji je postigao sličan je golovima tipičnih lijevih krila sa dugogodišnjom praksom. Mladi Ćišić pokazao je najviše i trebalo bi ga progurati kroz što više „vatrenih krštenja.“
Poslije završetka nogometne karije nije napustio terene jer je nakon polaganja sudačkog ispita za podsaveznog suca postao djelitelj pravde, a 1971. položio je i za saveznog suca.
O tome svjedoči izloženi faksimil sačuvane članske karte.
-Ovom postavkom želio sam ukazati na potrebu valoriziranja doprinosa rastu kluba svih generacija, akcentirati taj kontinuitet bez kojeg se ne može zamisliti ni današnja generacija. Ćišić je jedan od reprezentanata generacije iz pedesetih godina kada su ostvarili veliki uspjeh plasirajući se u Prvu saveznu ligu. Sretan sam što sam otkrio do sada nepoznate detalje iz njegove sportske biografije i time bacio više svjetla na tu prilično zaboravljenu generaciju, kazao je autor izložbe Serdarević.
Svoje dojmove iznio je i afirmirani umjetnik Ramiz Pandur član ULUPU BiH-a:
-Dijelim radost s prijateljem Ćišićem zbog priređivanja ove postavke. Saznali smo puno detalja o njegovom angažmanu u Lokomotivi i Veležu. Njegova skromnost nije dopuštala da se više informiramo o njegovim zaslugama, ali ove izložba nam je u stvario otkrilat ko je Nazif Ćišić.
Svečaru je pripala čast da otvori izložbu, nakon uručivanja prigodnih poklona.
J. S.