Dnevni.ba - PRELOADER

Nema Financijske policije, nema ni gospodarskog kriminala

30 Sij 2021


Nema Financijske policije, nema ni gospodarskog kriminala

“SDA, HDZ i SNSD upravo su u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH zajedničkim snagama ugasili Financijsku policiju u njezinom punom kapacitetu borbe protiv korupcije! Aferim, lopovi! Ničija nije do zore gorjela”, objavio je prije dva dana na Facebooku delegat SDP-a BiH Aner Žuljević, uz priloženi popis nekih od ranijih inspekcija koje je radila ova policija, tvrdeći i kako upravo to (popis na kojemu su subjekti bliski vlasti) može biti povod, i to osvetnički za obračun s istom, budući je Finacijska policija FBiH prema njegovim navodima bila počela raditi svoj posao profesionalno i pošteno.

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH, dakle, prije dva dana je usvojio Prijedlog zakona o računovodstvu i reviziji u ovom entitetu, a ovom gestom prema tvrdnjama oporbe ukinda se FInancijska policija FBiH. S druge strane oni koji su glasovali za Prijedlog tvrdili su kasnije da se njime ustvari unaprijeđuje postupak financijskog izvještavanja, te ugrađuju europske direktive u domaće zakonodavstvo.

- Ovaj zakon je kvalitetan iskorak za uređenje jako važne oblasti za ekonomski i gospodarski razvoj Federacije BiH, izjavio je nakon sjednice delefat SDA Jasmin Duvljak, dodajući i kako bi novi Zakon o Financijskoj policiji FBiH, koji je trenutno u fazi usvajanja Nacrta, trebao otkloniti rezervu oporbe prema posljednjim potezima vlasti.

Država u kriminalu

Žuljević je tvrdio i kako je Bosna i Hercegovina danas “država zarobljena kriminalom”, te kako ćemo bez Financijske policije uskoro neslavno postati i država broj jedan u Europi kada je riječ o kriminalu i korupciji.

“Nešto se čudno dešava u Božijoj bašti zvanoj Bosna i Hercegovina. Ne možeš da vjeruješ kako izgledamo kao društvo s ovakvom statistikom. Licemjerstvo je u BiH postalo olimpijska disciplina”, napisao je dan kasnije.

- S obzirom da je ministrica financija FBiH tvrdila da nitko iz Financijske policije nije reagirao na Zakon o računovodstvu i reviziji, a kojim se oduzimaju njezine nadležnosti, objavljujem fotografije njihovog jasnog mišljenja ili stavove, koje su dostavili svim delegatima. Argumentirano su objasnili da im se novim Zakonom narušava kapacitet i integritet u radu. Od iste ministrice optužen sam kao netko čiji su amandmani “hir koji nema veze s istinom”, iako je sasvim jasno tko je cijelo ovo vrijeme iznosio neistine. Hvala inspektorima na dokumentu kojima su stali u obranu vlastite profesije i svog višegodišnjeg poštenog i časnog rada, poručio je, uz tvrdnju i kako je Tužiteljstvo ovim izgubilo najvažniji alat u borbi protiv korupcije.

Podsjetio je i na propast Aluminija, Sokola, Žitoprometa, Fabrike duhana Mostar i brojnih drugih propalih poduzeća. Usvojeni prijedlog zakona, sačinjen još 2017, s 50 glasova za, 20 suzdržanih i nijednim protiv usvojen je nedavno u Predstavničkom domu.

- Nažalost, jedina smo zemlja na svijetu u kojoj optuženici za kriminal vrijedan deset milijuna maraka predlažu zakone kojima gase nadležnosti institucija za borbu protiv korupcije. To su karakteristike banana države u kojoj sustav ne funkcionira, a čemu nažalost svakodnevno i svjedočimo. Vlada FBiH odbila je moje amandmane i potvrdila opredjeljenost da u potpunosti provede osvetničku politiku s ciljem gašenja Financijske policije. Nesporna istina je da su Federalno ministarstvo financija, odnosno gospodin Dragan Čović davne 2000. donijeli odluku kojom se zabranjuje popunjavanje radnih mjesta državnih službenika Financijske policije. Lako dokaziva je i činjenica da je višegodišnjom primjenom navedene Odluke Financijska policija ostala bez više desetina visokokvalitetnih inspektora, te je sa 150 sistematiziranih radnih mjesta svedena na 62. Preko proračuna uskraćeno joj je i pravo na 62 državna službenika i namještenika, autorizirajući stvarnu popunjenost od 38 službenika i namještenika. Također, utvrđeni su joj i rashodi koji su onemogućili efikasan i efektivan rad, poput visine putnih troškova, a nakon što je Financijska policija stručno asistirala SFOR-u u postupku implementacije odluke OHR-a u vezi s Hercegovačkom bankom, uslijedile su i nove odmazde Vlade i Ministarstva financija FBiH, koje su se manifestirale kroz odluke o smjeni glavnog inspektora i njegovog zamjenika, a koju je kasnije poništio Visoki predstavnik. Vlada i Ministarstvo financija prije sedam godina sačinili su Zakon o ukidanju Zakona o Financijskoj policiji koji je pred samo zasjedanje Parlamenta Federacije BiH povučen iz procedure iz neobjašnjivih razloga, rekao je Žuljević, uz podsjećanje na postupak donošenja Zakona o Financijskom poslovanju iz 2016, kada je na prijedlog delegata HDZ-a BiH iz odredbe člana 19. Zakona o Financijskom poslovanju brisana Financijska policija, a umjesto nje uvrštena Porezna uprava Federacije BiH.

- Vlada FBiH nikada nije razmatrala Zakon o transformaciji Financijske policije u Ured za borbu protiv financijskih prevara, koji su sačinili predstavnici Financijske policije, Federalnog ministarstva pravde, OHR-a i Veleposlanstva SAD-a u Sarajevu. Činjenica je da je Financijska policija ustvari bila kamen koji je više od 25 godina ozbiljno smetao rukovodstvu određenih političkih stranaka zbog izvješća o postojanju sumnje o počinjenju krivičnih djela, koje su nadležnim tužiteljstvima podnosili protiv “uglednih” članova istih stranaka, a koji su pritom obnašali najodgovornije funkcije u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti i nizu drugih pravnih lica koje je moguće pronaći jednostavnim pretraživanjem arhiva istraživačkog novinarstva. Amandmani koje sam podnio bili su zakoniti, osnovani, racionalni i logični, te davali novu kvalitetu Prijedlogu Zakona o računovodstvu i reviziji u Federaciji BiH. Indirektno su pozitivno uticali na fiskalnu disciplinu, brzinu i efikasnost interne i eksterne revizije, te kvalitetu i istinitost financijskih izvješća. Ministrica financija FBiH tvrdila je kako nitko iz Financijske policije nije reagirao na Zakon o računovodstvu i reviziji, kojim su uzete njene nadležnosti, što naravno nije točno. Inspektori Financijske policije argumentirano su objasnili kako im se s usvajanjem Zakona od strane Vlade, narušava kapacitet i integritet u radu, naveo je dalje Žuljević.

Spinovi SDA

Zastupnik SDA Husein Rošić nedavno je gostujući na televiziji N1 negirao Žuljevićeve navode, ističući i kako član 50. novog zakona ostavlja mogućnost da osim Porezne uprave FBiH nadzor nad aktivnostima pravnih subjekata vrše i druge institucije.

 U istom članu prema njegovim navodima stoji i da je to Financijska policija FBiH, kao i druge institucije. Podržat ćemo to i ne vidim tu ništa sporno, kazao je ovaj zastupnik u Parlamentu Federacije BiH.

Zanimljivo je i razmišljanje bišeg direktora FUP-a Zlatka Miletića na ovu temu.

- Ovim zakonskim prijedlogom obnavaljaju se dugogodišnje namjere HDZ-a BiH i SDA, ali i pojedinih zvaničnika drugih političkih partija da zbog bojazni od određenih istraga ukinu ovu instituciju, tvrdio je, napominjući i kako su svih ovih godina inspektori u ovoj policiji profesionalno radili posao i kako se zaista radilo o kompleksnim istragama financijske naravi.

- Samo u slučaju Aluminija podigli su devet izvješća protiv više od 40 osoba koje su opljačkale ovo poduzeće. Nosioci političkih funkcija očigledno smatraju da je sada pogodan trenutak da im se na neki način osvete za profesionalan rad u prethodom periodu, rekao je Miletić.

Husein Rošić je kazao kako Financijsku policiju treba jačati u ljudskim resursima, financijski i materijalno-tehnički, a kako bi inspektori ubuduće mogli kvalitetnije obavljati svoje poslove. 

- U konačnici, ako i postoji namjera, a znam da ima različitih obrazloženja kada je u pitanju postojanje ili nepostojanje ove institucije, smatram da je sva argumentacija na strani toga da je treba jačati i finacijski podržavati, rekao je.

H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

16 h 26 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024