Nema novca iz EU bez povratka u institucije i okončanja političke krize
Bez državnih institucija u punim funkcijama, sposobnih usvojiti sektorske strategije i predložiti kvalitetne i zrele aplikacije, BiH će, vjerojatno, moći privući manje sredstava EU-a u narednim godinama, poručeno je u odgovoru za N1 iz Europske komisije (EK).
Nakon što je povjerenik EU-a za proširenje Olivér Várhelyi 22. veljače ukazao na mogućnost blokiranja 600 milijuna eura Republici Srpskoj, uz uvjet da će taj novac biti na raspolaganju tek onda kada državne institucije budu funkcionalne, a entitetski premijeri nakon zajedničkog sastanka 10. ožujka naveli da nemaju informacija o tome da je išta blokirano, N1 ponovno je zatražila informaciju od institucija EU-a.
U odgovoru glasnogovornice Europske komisije Ane Pisonero se naglašava da je Komisija zaprimila prijave iz BiH kroz Investicijski okvir za Zapadni Balkan (WBIF) za prvi investicijski paket za Ekonomski investicijski plan EU-a.
Te prijave za IPA financiranje obuhvaćaju ulaganje u cestovne i željezničke veze na Koridoru Vc, dijelu koji prolazi kroz teritoriji Republike Srpske a to su željeznička dionica Šamac - Doboj - Rječica - s ukupnom investicijom od 162.512.000 eura (EBRD), uključujući grant EU-a od 84.852.800 eura, te dionica autoputa na Koridoru Vc između petlje Johovac i Vukosavlje (EIB), s ukupnom investicijom od 463.520.000 eura, uključujući grant EU-a od 183.688.000 eura.
Komisija namjerava potpisasti odgovarajuće ugovore o doprinosu za te dvije investicije, vrijedne 600 milijuna eura, tek po okončanju političke krize, uz potpuni povratak predstavnika RS-a u državne institucije. U odgovoru EK-a za N1 se još napominje da je EU upozorila političke čelnike u BiH da bez potpuno funkcionalnih institucija zemlja riskira izgubiti velike investicije te je više puta pozivala predstavnike RS-a da se u potpunosti vrate u državne institucije.