NEMA PLAĆA Rudari sutra prosvjeduju u Sarajevu
Užasno stanje
Predstavnici Sindikata radnika rudnika uglja u Federaciji BiH nisu tijekom sastanka s predstavnicima Federalnog ministarstva energije, rudarstva i energetike i JP 'Elektroprivreda BiH' u utorak uspjeli suglasiti rješenja temeljem kojih bi rudarima Rudnika mrkog uglja Zenica bile isplaćene plaće za siječanj i veljaču ove godine.
- Jako smo daleko od dogovora a ono što je sada izvjesno jest da će sutra, u punom kapacitetu, biti realizirana odluka našeg Upravnog odbora o održavanju prosvjeda ispred sjedišta Vlade FBiH u Sarajevu, naveo je predstavnik Sindikata radnika rudnika uglja u FBiH Sinan Husić.
Osim isplate plaća za prva dva mjeseca ove godine, rudari imaju još jedan zahtjev.
- Na temelju elaborata o tehničko-ekonomskim pokazateljima za Rudnik mrkog uglja (RMU) u Zenici, tražimo utvrditi konačno odluku po pitanju statusa tog rudnika u narednom razdoblju. Spremni smo prihvatiti odluke o potpunoj reorganizaciji, ali i odluku o trajnom prekidu rudarskih radova u tom rudniku. U takvoj situaciji, zbrinjavanje radnika treba izvršiti po ugledu na prvu fazu reorganizacije RMU Zenica, naveo je Husić. Zbog navedenih problema, zenički rudari stupili su u štrajk 6. ožujka.
Bez zakonske i financijske mogućnosti za isplatu plaća
U obraćanju javnosti nakon sastanka, resorni ministar Vedran Lakić također je potvrdio da nije postignut dogovor koji su očekivali. Dodao je da se nastavlja tragati za rješenja na obostrano zadovoljstvo.
- Plaće za siječanj i veljaču radnicima u Rudniku Zenica nije isplaćena, rekao je ministar Lakić te najavio da će odmah uslijediti naredni sastanak kako bi se pokušalo pronaći način za isplatu plaća rudarima. Uz ocjenu da proizvodnja nije na zadovoljavajućoj razini, ministar je podsjetio na dogovor s rudarima i s EPBiH iz rujna prošle godine, kada je dogovoreno da navedeni rudnik smanji broj uposlenih i da se poveća proizvodnju.
- Sveli smo broj uposlenih na optimalan, ali je proizvodnja ostala na 30%, što je nedovoljno za isplatu plaća, obrazložio je ministar Lakić, prema čijim je riječima od EPBiH potrošila više od 40 milijuna KM te je zbrinuto 180 radnika.
Izrazivši žaljenje što dogovora nije bilo, v.d. direktora 'Elektroprivrede BiH' Sanel Buljubašić pojasnio je da to poduzeće nije u zakonskoj i financijskoj mogućnosti iznaći sredstva za dvije plaće rudarima.
- Dali smo svoj maksimum, do sada smo dali 75 milijuna kao pozajmicu rudnicima, rekao je on iznoseći ocjenu da su pomaci napravljeni u svim rudnicima unutar Koncerna izuzev u RMU Zenica.