Dnevni.ba - PRELOADER

Nema spremnosti da se adekvatno riješi pitanje sukoba interesa (video)

09 Srp 2023


Nema spremnosti da se adekvatno riješi pitanje sukoba interesa (video)

Jedna od 'prepreka' na putu ka Europskoj uniji

https://www.youtube.com/watch?v=U0dzqaF-3gE

Zakon o sukobu interesa jedan je od prioriteta koje je Europska komisija postavila Bosni i Hercegovini u vezi s aplikacijom Bosne i Hercegovine za članstvo u Europskoj uniji.

Sukob interesa, prema odredbama zakona označava okolnosti u kojima nosilac javne funkcije ima privatni interes koji utječe ili može utjecati na nepristrano i objektivno obavljanje javnih dužnosti.

Zakonom bi bio uspostavljen i Jedinstven registar imovine nosilaca funkcija, a njegovim odredbama bilo bi moguće obavljati samo jednu javnu. Nespojivost obavljanja funkcije odnosi se i na bliske srodnike nositelja javne funkcije ako oni u ime privatnog preduzeća koriste javna sredstva za financiranje ili sufinanciranje u iznosu većem od deset tisuća maraka. Nažalost, do danas prijedlozi i nacrti stoje u ladicama.

Brojne opstrukcije

-Imamo problem sa Zakonom o sukobu interesa na gotovo svim nivoima. Najveći problem je Federacija BiH u kojoj se od 2013. ne primjenjuje Zakon. Državni zakon je bio u proceduri nekoliko puta, ali je obaran na najvišim istancama, odnosno na Domu naroda. Sada imamo ponovno proceduru koju je pokrenulo Ministarstvo pravde BiH. Pitanje je u kojoj će verziji biti usvojen Zakon, s obzirom da smo vidjeli brojne opstrukcije i brojne inicijative da se i dalje omogući potpuna kontrola nad radom Komisije koja bi određivala sukob interesa. Na federalnom nivou Vlada je povukla sve nacrte i prijedloge. Zakon je povučen od strane Vlade i nije vraćen u proceduru. Ono što je činjenica jeste da ovakvo ponašanje institucija pokazuju da nema spremnosti da se adekvatno riješi pitanje sukoba interesa, kazala je Ivana Korajlić iz Transparency Internationala BiH.

Nosioci vlasti i najglasniji zagovarači usvajanja Zakona vjeruju da presudan može biti uticaj iz Europske unije. Dobra okolnost je što je upravo ovaj zakon jedan od prioriteta naše zemlje na europskom putu.

-U međuvremenu je to jedan od 14 prioriteta za pristupanje Bosne i Hercegovine Europskoj uniji i sve su se stranke obavezale na njega. U kolovozu prošle godine u parlamentarnu proceduru došao je Nacrt zakona. Mirjana Lepić ga nikad nije htjela staviti u dnevni red. Dolaskom nove Vlade je taj zakon povučen iz parocedure uz zaključak da ministar procjeni da li će ga dostavljati u proceduru ponovo. On to nije uradio u roku od 15 dana. Iako se deklarativno zalažemo za Europsku uniju, mi u Parlamentu nismo dobili taj zakon, kazao je Irfan Čengić, delegat u Domu naroda FBiH.

Vlasti žele kontrolu

Danas vlast čine dvije stranke koje su spriječile usvajanje ovoga zakona u svibnju prošle godine, ali u strankama Trojke, koja od nedavno participira u vlasti umjeto SDA i DF-a, vjeruju da se može do rješenja. Zakoni koji postoje na nižim nivoima, a odnose se na sukob interesa, nisu funkcionalni.

-Danas imamo situaciju da imamo Zakon u Kantonu Sarajevo koji ne donosi nikakve značajne efekte kada je u pitanju sukob interesa, jer to nije nadležnost Kantona Sarajevo. Ne vjerujem da možemo postati zemlja bez kriminala i korupcije. To nije nijedna zemlja na svijetu, ali trebamo postati zemlja koja ima jače mehanizme borbe protiv kriminala i korupcije, rekao je Čengić.

Bolje upućeni smatraju da samo usvajanje Zakona jeste važno, ali ne presudno za stvarnu borbu sa korupcijom u zemlji.

-Ono što je ključno u cijeloj priči je koliko će se nezavisnosti dati komisijama koje bi trebalo da utvrđuju sukob intereasa i provode kontrolu. Vidjeli smo u brojnim drugim institucijama da nosioci vlasti žele kontrolu i vrše kontrolu nad svim nezavisnim institucijama, posebno nad onim koje bi trebalo da se bore protiv korupcije, kazala je Korajlić.

Usklađivanje odbredbi Zakona o sprječavanju sukoba interesa sa pravnom stečevinom Europske unije je obaveza Bosne i Hercegovine na njenom putu ka Europskoj unije, a nije poznato zašto je Ministarstvo pravde predložilo novi tekst kada je prehodni bio usklađen sa pricipima Europske unije.

H. Ž.

EU


EBRD

EBRD pripremio oko 100 milijuna eura za potporu mladim poduzetnicima

Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) saopćila je jučer da će u okviru programa za potporu pod...

22 Stu 2024

Delegacija EU-a u BiH: Glavni pregovarač mora imati puni mandat predstavljati državu u cjelini

Odluka Europskog vijeća iz ožujka ove godine o otvaranju pristupnih pregovora BiH s EU-om predsta...

21 Stu 2024

EU

Sutra sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između EU i BiH

Osmi sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između Evropske unije i Bosne i Hercegovine ...

18 Stu 2024