Dnevni.ba - PRELOADER

Nemoguće predvidjeti kako će teći ekonomski oporavak

10 Stu 2020


Nemoguće predvidjeti kako će teći ekonomski oporavak

Piše: Dragan Bradvica

Uspoređujući prvih devet mjeseci 2020. godine sa istim razdobljem prošle godine izvoz iz Bosne i Hercegovine na ukupnom planu pao je za 13 posto, dok je uvoz manji za 16 posto. Ovo je potvrdio Vjekoslav Vuković, predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH, dodajući da su ljetni i jesenji mjeseci ipak donijeli lagani oporavak.

- Moramo kazati da bilježimo neki lagani oporavak, posebno u razdoblju nakon mjeseci koje zovemo mjesecima lockdowna, a to su treći, četvrti i peti mjesec ove godine. Taj oporavak se bilježi u metalskom sektoru, elektro sektoru, drvnoj industriji i nešto u tekstilnoj industriji. Ne možemo kazati da smo sa svim tim zadovoljni, jer ipak ovaj oporavak trebat će nam više vremena. Vanjskotrgovinska komora BiH u vremenu pandemije predložila je vlastima u BiH svih razina četrdesetak različitih mjera, od kojih su 33 zaista usvojene. Nadamo se da ćemo i dalje ostati takvi snažni partneri, naglasio je Vuković.

Prijevoz i turizam

Ukoliko gledamo samo mjesece u kojima smo imali lockdown zabilježen pad izvoza od čak 26 posto i pad uvoza preko 28 posto. Nadalje, Vuković kaže kako su oni u konstantnom  kontaktu sa kolegama iz Hrvatske i Srbijekako bi granične prelaze održali otvorenima u svim dijelovima BiH.

Isto tako, ponovno je upućen apel vlastima za pomoć najugroženijim djelatnostima, kao što su prijevoz ili turizam, pojašnjavajući kako nije potrebna samo financijska pomoć nego i strukturirano djelovati prema svim zemljama u regiji. Nadalje, u BiH postoje određena tijela, odbori za usklađivanje standarda između BiH i Europske unije ali zbog te neusklađenosti neke proizvode čak ne možemo ni izvoziti na tržište EU iako smo izuzetno ogromni proizvođači.

- Vidjeli ste kako je ove godine prikupljeno 667 milijuna maraka od neizravnih poreza a razlog tome jeste upravo smanjen uvoz, izuzetno niska cijena nafte koja je bila u ovoj godini, samim tim trošarinske robe su bile jeftinije. Ono na što apeliramo jeste da se iskreno nadamo da tih 667milijuna maraka neće biti nadoknađeno sa leđa gospodarstvenika i njihovih radnika, poručio je Vuković.

EU i CEFTA

Belma Hasić iz sektora za makroekonomski sistem VTK-a, navodi kako ukupan obim vanjskotrgovinske razmjene BiH u razdoblju od siječnja do rujna 2020. iznosio 20.383.347.000 maraka te da je smanjen za 15 posto, odnosno 3,5 milijardi maraka u odnosu na prošlu godinu.

Govoreći o konkretnim brojkama - izvoz iz BiH iznosio je 7,8 milijardi i manji je za 13 posto, odnosno 1,1 milijardu maraka a uvoz u BiH iznosio je 12,5 milijardi i manji je za 16 posto, odnosno 2,4 milijarde maraka. Ukupan saldo vanjskotrgovinske razmjene je smanjen za 20 posto i iznosi minus 4,76 milijardi maraka. Pokrivenost uvoza izvozom je povećana za dva posto i iznosi 62 posto.

- Pokazatelji vanjskotrgovinske razmjene pokazuju nepovoljnu sliku razmjene, koja je uzrokovana pandemijom COVID-19, prije svega smanjenjem izvoza na tržišta glavnih trgovinskih partnera. Tako je smanjen izvoz u Njemačku preko 80 milijuna maraka, Hrvatsku 53, Srbiju 155, Austriju 99, Italiju 28... Smanjen je izvoz i na sva ostala tržišta osim na tržišta Švicarske i Turske, pojašnjava Hasić.

Jasno je poručila kako srednjoročni i dugoročni učinak recesije u EU za potražnju za izvozom iz BiH ostaje ključni rizik.

Hasić je naglasila da je EU i dalje ekonomski partner broj jedan za BiH te da od ukupnog izvoza gotovo 73 posto otpada na zemlje unije, dok je uvoz iz tih zemalja 67 posto. BiH s zemljama CEFTA-e ostvaruje pokrivenost uvoza izvozom 64 posto, a Srbija je najznačajniji partner po obimu razmjene. Kada je riječ o ostalim tržištima koja pokrivaju 11 posto ukupne vanjskotrgovinske razmjene BiH najveći obim razmjene ostvaren je sa Turskom i Kinom. Ukupan obim vanjskotrgovinske razmjene sa Turskom u prvih devet mjeseci ove godine iznosio je 763 milijuna maraka, od čega je uvoz 552 milijuna maraka. Ukupan obim razmjene sa Kinom iznosio je 389 milijuna maraka, od čega uvoz iznosi čak 370 milijuna maraka, pa je pokrivenost izvoza uvozom tek pet posto.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

13 h 38 min

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Lis 2024