Dnevni.ba - PRELOADER

Neredi i frakcijske borbe nagrizaju većinu političkih stranaka u BiH

21 Pro 2022


Neredi i frakcijske borbe nagrizaju većinu političkih stranaka u BiH

Proljeće bi doista moglo biti turbulentno razdoblje za većinu političkih stranaka u BiH. Dvije velike, pobjedničke stranke, HDZ BiH i SNSD vođene čvrstom, despotskom, rukom svojih vođa Dragana Čovića i Milorada Dodika su jako stabilne, a autokratski autoriteti stranačkih lidera neokrznuti.

Dobri izborni rezultati iako kontaminirani sumnjama i optužbama za brutalnu krađu produžili su ionako dugo razdoblje šefovanja Čovića i Dodika. Taj je dvojac okrutan i nemilosrdan i nema te osobe koja se smije usuditi nešto i pomisliti, a kamoli progovoriti o svojim mecenama.

Njima bi se uz bok mogao pridodati i Elmedin Konaković čiji Narod i Pravda nisu polučili baš očekivani izborni rezultat, međutim radi se o mladoj stranci koja još uvijek gradi infrastrukturu po FBiH i posve je razumljivo da su odnosi unutar nje mirotvorni.

Ponovni izbor Željka Komšića, najdugovječnijeg člana Predsjedništva u povijesti mlade, demokratske BiH, izazvao je opravdanu euforiju unutar članstva Demokratske fronte pa se sada doima da je ta stranka, iako dobrano izranjavana kadrovskim osipanjem, u mirnim vodama, a sam Komšić uživa idolopoklonstvo.

I Stranka za BiH pod vodstvom perspektivnog Semira Efenedića je na tračnicama revitalizacije i povratka u vrh bošnjačke političke pozornice tako u njoj nema trzavica niti vidljivih raskola.

Koga čekaju izazovi i kušnje

Za razliku od navedenih, pobjedničkih stranaka, na drugoj strani se nalazi šaroliko društvo pobjedničko-poraženih političkih stranaka koje čekaju brojni izazovi i kušnje.

Posebnu pozornost zaslužuju SDA i SDP. Vrhuške obje stranke tvrde da su pobjedničke i da nema nikakvih primjetnih anomalija ili najave potresa. Uz to stranka Nermina Nikšića je glavna karika Osmorke koja s HDZ-om BiH i SNSD-om kreira novu federalnu i državnu vlast.

Međutim, mnoštvo je silnica koje navode na moguće podrhtavanje centrala i u SDP-u i u SDA. Podsjećamo, Nikšić krajem sljedeće godine napušta kormilo SDP-a i tim neizbježno otvara arenu za bespoštednu borbu mogućih aspiratora za stranački tron.

U ovom trenutku prirodno je promišljati da je Denis Bećirović najveći favorit za nasljednika Nermina Nikšića. On je dominanto potukao Bakira Izetbegovića u utrci za bošnjačkog člana državnog Predsjedništva i normalno je da mu mnogi euforično još uvijek odaju poštovanje za trijumf.

Ali, nije tajna, Bećirović ima i puno 'neprijatelja' u stranci. Njegovu kandidaturu u početku nije podržavao, ne zna se baš da li je i ikada iskreno, potpredsjednik SDP-a Vojin Mijatović kao i mnogi drugi ugledni i manje utjecajni dužnosnici i članovi. Nije nevažno istaknuti da i mnogi priželjkuju da konačno na čelo SDP-a dođe osoba srpske ili hrvatske nacionalnosti. To je ipak utopija.

Što će biti sa SDA?

Najjača bošnjačka stranka, SDA, zadržala je tu snagu unatoč zastrašujućem porazu vođe Bakira Izetbegovića od Denisa Bećirovića. S obzirom da najveći broj analitičara smatra kako je Izetbegović izgubio jer ga Bošnjaci, ali i ogroman broj članova SDA, ne žele, potpuno je razumno promišljanje da bi u SDA moglo doći do pucanja po najosjetljivijim dijelovima.

Nitko ne dvoji da je SDA potrebna duboka reforma, međutim u ovom trenutku se na obzoru ipak ne nazire osoba ili frakcija koja bi mogla prodrmati totalno radikaliziranu i od Zapada okrenutu stranku.

Čelnik Izetbegović djeluje dosta spokojan, on ne vidi razloge za stranačke nemirne valove. Kada se već govori o sarajevskim strankama nije zgorega ukazati na sve goropadnije nezadovoljstvo pojedinih istaknutih dužnosnika, poput Sabine Čudić, vođenjem pregovora, potpisivanjem sporazuma i kadrovskim vratolomijama između Osmorke i HDZ-a BiH, odnosno SNSD-a. To podgrijava slutnje i sumnje da se nešto krčka i u jedinoj pravoj liberalnoj opciji u BiH.

Izborni debakl najskuplje je u FBiH platio Fahrudin Radončić. Njegov je SBB na ivici amibisa. Radončić je i sam priznao da je stanje katastrofalno i da zapravo samo od njega ovisi hoće li ta 'privatna' opcija ozdraviti i biti skinuta s infuzije.

Dramatično u RS-u

U oporbenim strankama u RS-u stanje je baš dramatično. Mirko Šarović se već davno povukao sa šefovske pozicije u posrnulom SDS-u i novo rukovodstvo na čelu s Mirkom Miličevićem naporno radi na stabiliziranju odnosa, povratku optimizma i pripremi izbornog Sabora stranke.

U PDP-u je otvorena bojišnica između lidera Branislava Borenovića i agresivno ambiciznog gradonačelnika Banje Luke Draška Stanivukovića.

“Izdana” Jelena Trivić je već platila žrtvu tog djetinjastog podmetanja. Za Stanivukovića neki sunjaju da je Dodikova marioneta sa zadaćom da razvali PDP. Počasni autoritet Mladen Ivanić se za sada drži po strani vidno uzrujan zbog neshvatljivih sukoba i moguće je da njegov savjet na kraju odredi sudbinu slomljene stranke.

Slijedi nam trakavica oko formiranja vlasti na svim razinama pa nije isključeno da u stranačkim baruštinama isplivaju nezadovoljni ćutolozi i kreiraju potrese u strankama jer nije realno da se svi namire i oslade kolačem vlasti. J. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

05 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Lis 2024