Neslužbeno: Istražitelji SIPA-e ovih dana češljaju ratnu dokumentaciju 111 xp brigade?
Netko ne da mira Hrvatima i Bošnjacima u Žepču. U tom pitomom gradiću na rijeci Bosni dva naroda su u ratu žrtvovana i desetkovana, a danas demografski osakaćena, ali žive u nekom kompromisu.
Nije tajna, načelnik Žepča Mato Zovko (HDZ BiH) koji je nakon sklapanja primirja u Daytonu jedini izvršni šef općine dobivao je veliki broj bošnjačkih glasova jer je s ključnim partnerima iz SDA uspijevao raspoređivati općinska proračunska sredstva i praviti kompromise.
To je čak smetalo i hrvatskim ekstremistima, ali je normalnim ljudima donosilo spokoj i ozračje poslovnog procvata.
Bošnjački klero-nacionalisti se ipak nisu nikada mogli pomiriti sa stvarnošću da su Hrvati opstali na svoji ognjištima i da su neizbježni politički čimbenik u Žepču i Zeničko-dobojskoj županiji.
Zastrašivanje
Dva su korpusa Armije BiH, Zenički i Tuzlanski uz specijalne mudžahedinske krvoloke pokušavali u nesretnom ratu “počistiti” oko 30 tisuća Hrvata. Nisu uspjeli, a onda nakon sloma islamističke politike pokušavaju preko montažnih istraga i optužnica zastrašiti Hrvate i ostvariti hegemonističke ciljeve.
Tzv. Žepačka grupa, vrh civilne i vojne strukture Hrvata u Žepču je žigosana još prije 20-tak godina. Podmetačine i lažni svjedoci ipak nisu bili dovoljni da tužitelji i suci nasjednu na podvale. Podsjećamo, prije 20 i koju godinu više zenički specijalci su tajno i podlo krenuli niz Bosnu da pohvataju sve zapovjednike 111 xp brigade. Oni su pobjegli u Hrvatsku.
Nekoliko godina kasnije kada je predmet 'Žepačka skupina' prebačen Sudu BiH, suci nisu utvrdili da je Žepče prioritet jer nema dovoljno čvrstih dokaza da je u toj opkoljenoj enklavi bilo masovnih zločina, odnosno, nije bilo etničkog čišćenja i kršenja konvencija o ljudskim pravima.
Sporadičnih zločina je u ratu uvijek bilo. Uostalom, više su mudžahedini odrubili glava pripadnicima 111. xp brigade i civilima nego što su bojovnici HVO-a imali prilike počiniti zločine u obrani svojih domova.
Tko je sve na meti?
Netko opet čačka po Žepču. Kako doznaje Dnevni list pripadnici SIPA-e su, očigledno po nalogu Tužiteljstva BiH ovih dana češljali dokumentaciju ratne arhive. Hrvati u Žepču su u jednom trenutku pomislili kako se možda radi o obračunu s kriminalom i korupcijom.
Podsjećamo, federalni premijer Nermin Nikšić je zatalasao javnost i u Žepču ozbiljnim sumnjama kako je na trasi koridora VC politička banda opljačkala naivne vlasnike zemljišta za stotine tisuća maraka. Ali, agenti SIPA-e su ipak prošlog tjedna “okupirali” Žepče zbog navodnih ratnih krimena. Jesu li nešto novo našli još uvijek je strogo skrivana tajna.
Podsjećamo, na osnovu prijedloga Tuziteljstva BiH, Sud BiH je prije nekoliko godina donio naredbu o preuzimanju cjelokupnog slučaja ratnih zločina, u javnosti poznatog kao “Žepacka grupa”. Nju je potpisao sudac Davorin Jukić. Njome je propisano da dalje zakonske radnje poduzme Tužiteljstvo BiH, te da će se kazneni postupak voditi u skladu sa Zakonom o kaznenom postupku BiH. U vijeću, osim suca Jukića bili su i suci – stranci Almiro Rodrigues iz Portugala i Lars Folke Bjur Nystrom iz Finske.
Osumnjičeni za zločine nad civilima i ratnim zarobljenicima u Žepču su Perica Jukić, Ivo Lozančić, Niko Jozinović, Drago Dragičević, Božidar Tomić, Luka Babić, Esad Čolaku “Albanac”, Ivo Mrkonjić, Anto Jozić “Covo”, Viktor Markanović “Karika”, Slavko Spajić “Spaja”, Alojz Vrbić “Vrba”, Marinko Martić “Zilo”, Marinko Jakovljević, te Matija Jozić i Franjo Jozić.
Podsjećamo, i službeno, istraga je ranije obustavljena protiv petnaestog osumnjičenog, Mirka Jakovljevića, jer je sud ustanovio da je on u međuvremenu umro. I Žepčaci Anto Jozić (41) i Ivo Lozančić (50) smrtno su stradali 17. studenoga 2007. godine u Janjićima kod Zenice.
D. G.