Nestašica lijekova u Federaciji BiH, nedostatak terapije znači smrt
'Svakog tjedna nekoga oplakujemo'
Pacijenti oboljeli od karcinoma u Federaciji Bosne i Hercegovine ponovo su bez terapije. U najvećem kliničkom centru, gdje se dnevno liječi više od 500 oboljelih, nemaju lijekova za liječenje karcinoma pluća, debelog crijeva, jajnika i dojke.
Lijek mogu primiti samo oboljeli koji ga sami kupe. Ostali su na listi čekanja. Esmi Tahić je prije četiri godine umrla kćerka. U Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu nije bilo lijeka za karcinom dojke. U prodaji je bio preskup.
- Tri godine smo se borili i na kraju smo izgubili. U 41. Godini, baš iz razloga što nije bilo lijekova, kaže Tahić za Radio Slobodna Europa.
Dva mjeseca prije kćerkine smrti i Esma je dobila rak dojke. Primila je kemoterapiju, a sada mora piti hormonske tablete. Ima ih dovoljno za narednih pet dana.
- Jedna kutija košta 75 maraka. Ako ih nema na Kliničkom moram ih sama kupiti. Pošto sam penzioner i podstanar, ponekad nemam šanse, dodaje.
Vlada krši Zakon
Mnogi su u težoj situaciji, jer primaju terapije od po nekoliko stotina ili tisuća maraka mjesečno. Kako bi im pomogli u Udruzi oboljelih Renesansa organizirali su humanitarni bazar za članice u kritičnom stanju.
- Nedostatak terapije znači smrt. Bilo je slučajeva pogoršanja stanja i kobnih ishoda. Konstantno oplakujemo, rijetki su tjedni da jedna od naših članica nije preminula, navodi članica Udruge Branka Boban.
U najvećoj zdravstvenoj ustanovi u BiH terapije za karcinom su obustavljene duže od mjesec. Kažu da oni nisu nadležni za nabavku, već za liječenje. Svakog dana trebalo bi se liječiti 550 oboljelih.
Lijekove bi trebao nabavljati Zavod zdravstvenog osiguranja, a plaćati ih iz Fonda solidarnosti kojeg bi u jednakom omjeru trebali puniti građani koji plaćaju doprinose za zdravstvo i Vlada Federacije BiH. Vlada godinama krši Zakon i prema izvješću Ureda za reviziju uplaćuje manje od 20 posto sredstava.
U Federalnom ministarstvu zdravstva kažu kako Vlada nije bila u mogućnosti ispoštovati obvezu zbog stalnog deficita u proračunu. U Federaciji BiH je više od 14.200 oboljelih od raka, što je povećanje za blizu 30 posto u odnosu na proteklu godinu. Za njih je u ovoj godini predviđeno 87 i pol milijuna maraka. Nije poznato koliko je novca zaista na raspolaganju, no iz Zavoda tvrde da je problem i globalna nestašica lijekova.
- U privatnim apotekama imaju svi ti lijekovi. Svi se mogu kupiti. Nema ih na KCUS-u. Nama nisu dostupni. Sami se moramo snalaziti. Mislim da je sustav zakazao. Neka ih bude sramota, navodi Tahić.
RS bolje stoji
Iz Zavoda navode da će oboljelima koji su kupovali terapije novac biti refundiran. Međutim nemaju svi novca da kupe lijek. Hadžira Bičo se bori s karcinomom već godinu i pol. Narednih deset godina mora uzimati dvije hormonalne terapije koje koštaju više od 300 maraka mjesečno, uz to još i prijeko potrebne suplemente i vitamine.
- Sve moguće resurse smo potrošili. Sada da pozajmljujem nije rješenje. Ne znam da li ću živjeti i to vratiti, a djecu ne želim da uvlačim u dugove, ističe Hadžira.
Prema važećim propisima u Federaciji kada je lijek nedostupan na domaćem tržištu, apoteke koje imaju status internacionalnih mogu nabavljati lijekove iz inozemstva za potrebe određenih pacijenata.
Zbog nestašice novca u Fondu solidarnosti formirana je lista čekanja na kojoj je više od tisuću oboljelih. U Republici Srpskoj trenutno ima dovoljno citostatika. Povremeno je dolazilo do nestašica proteklih mjeseci. Prema zvaničnoj statistici u 2022. je u BiH od karcinoma preminulo više od sedam tisuća ljudi.
N. K.