Dnevni.ba - PRELOADER

Ni nova vlast ne rješava Uborak

05 Sij 2024


<strong>Ni nova vlast ne rješava Uborak</strong>

Život pored deponije nije siguran, zatvaranje je jedina opcija

Saga oko deponije Uborak i borba stanovništva za njeno zatvaranje i izmještanje traje skoro pet godina. Mnogo je koraka (do najradikalnijih) do danas poduzela Udruga “Jer nas se tiče“ koja okuplja aktiviste i stanovništvo nastanjeno na sjeveru Mostara, međutim stvari su se na bolje pokrenule tek za pedalj ili dva. Krucijalni problemi i danas su živi, a ne rješava ih ni nova vlast u kojoj ne participira SDA.

Ministrica okoliša i turizma FBiH Nasiha Pozder nedavno je upoznala javnost s posljednjoj odlukom Vlade glede deponije, a koja je na prijedlog Ministarstva okoliša i turizma, usvojila izvještaj Interresorne radne grupe za potrebe ponovnog razmatranja izmjene ili prestanka važenja dozvole za Uborak.

Ministarstvo poštuje presude

Radi se o okolinskoj dozvoli iz siječnja prošle godine. Vlada je grupu zadužila da nastavi aktivnosti u skladu sa zadacima iz rješenja o imenovanju. Pozder je podsjetila kako je odlukom od 31. kolovoza 2023. Vlada dala suglasnost na imenovanje radne grupe za potrebe ponovnog razmatranja izmjena ili prestanka važenja okolinske dozvole. Vladi je u međuvremenu dostavljen izvještaj o radu u vezi s okolinskom dozvolom za JP Deponija Uborak, Udruga “Jer nas se tiče” potom je podnijela tužbu, na što je Ministarstvo okoliša i turizma uložio žalbu, da bi Kantonalni sud na koncu predmet vratio na početak.

U izvještaju je istaknuto kako je jedan od prioriteta rješavanje upravnog postupka u smislu sagledavanja relevantnih činjenica, te je održano više sastanaka s Upravom Grada Mostara i predstavnicima Udruge.

- Federalno ministarstvo je uputilo i urgencije prema Kantonalnom sudu u Sarajevu za ubrzavanje upravnih sporova koji se odnose na Uborak, a to su okolinska dozvola i Plan prilagođavanja za zatvaranje deponije. Sud je po ubrzanom postupku uzeo u razmatranje te predmete, a radna grupa je zaključila da izmjene dozvole u smislu poboljšanja ne bi mogle doći u obzir bez ažuriranja ili izrade nove Studije utjecaja na okoliš, uzimajući u obzir i analizu i stručna mišljenja članova komisije iz izvještaja. Utvrđene korekcije koje bi trebalo izvršiti po analizi interresorne grupe prema procjeni iznose 80 posto u odnosu na postojeći tekst, navela je ministrica.

Radna grupa je istaknula i kako je, s obzirom na navedeno i trenutnu situaciju, optimalna opcija da se sačeka sudska presuda, kao i da je, ukoliko presuda bude glasila da se postupak vraća na početak, potrebno ažurirati ili izraditi novu Studiju utjecaja na okoliš, uvažavajući analizu i mišljenja članova komisije, te samim tim osigurati kvalitetnu okolišnu dozvolu.

U zaključcima je navedeno i da, u skladu sa članom 97. Zakona o zaštiti okoliša, okolišna dozvola također može biti poništena od Federalnog ministarstva okoliša i turizma zbog pogrešne i nepotpune primjene zakona, a u prvom redu Zakona o zaštiti okoliša i Zakona o upravljanju otpadom.

- S obzirom da je Ministarstvo okoliša i turizma 21. prosinca zaprimilo presudu Kantonalnog suda da se predmet vraća na početak, ovo ministarstvo postupit će u skladu s presudom, te osigurati da se postupak provede ispravno i da se uvaži mišljenje interresorne radne grupe i struke, kako bi se osigurao što kvalitetniji dokument, obrazložila je Pozder.

Dozvola i odmah tužba

Posljednja dešavanja predstavljaju novo razočarenje za aktiviste.

- Ministrica Nasiha Pozder nastavila je praksu svoje prethodnice Edite Đapo. Ne osjećamo nikakvo poboljšanje glede deponije, ni nakon promjene vlasti, jer nažalost zasad izostaju konkretni potezi. Nova okolinska dozvola za Uborak je veliki apsurd, posebno uzimajući u obzir da je ranije obarao sud. Studija uticaja na okoliš je jasno pokazala da deponija ne može garantirati sigurnost za život na ovome prostoru. Na ovo se nema što dodati. Sve je jasno, navodi Omer Hujdur iz Udruge “Jer nas se tiče”.

Napominje i kako je Povjerenstvo koje je imenovala aktualna ministrica također dalo negativnu ocjenu na stanje na i oko deponije.

- I to je jedan od naših argumenata u borbi za zatvaranje i izmještanje deponije. Sadašnja ne zadovoljava kriterije za funkcioniranje na ovome prostoru. Svaka okolinska dozvola koja bude izdata za sadašnju deponiju će rezultirati našom tužbom protiv pravnog lica koje ju izda. Dobro znamo kakvu štetu deponija Uborak nanosi cijelomu stanovništvu Mostara i našemu okolišu. Nadamo se da će i Vrhovni sud Federacije BiH što prije donijeti odluku po pitanju Plana prilagodbe, a kako bismo pravdu mogli tražiti i pred sudom u Strasbourgu, naveo je Hujdur.

N. K.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024