NiP puca po šavovima?
Sujete, ega, novac
Portal Valter objavio je istraživački tekst o, kako su ustvrdili, raskolu unutar Naroda i Pravde. Priča je to koju odavno slušamo u kuloarima, međutim informacije ne cure, glavni akteri se ne oglašavaju na ovu temu, dok prvi čovjek NiP-a Dino Konaković gasi vatru s tvrdnjama kako je stanje uobičajeno i kako je u strankama koje su demokratske normalno da ima neslaganja i suprostavljenih stavova.
Ipak, Valter tvrdi kako je odavno vruće na relaciji “Ademovići – Gačani“. Važne poluge NiP-a otac i sin Kemal (ratni komandant Armije BiH) i njegov sin Jasmin (predsjednik Gradskog vijeća Sarajevo), prema navodima ovoga medija izvjesno vrijeme ratuju s “gatačkim klanom“.
Ovaj je klan javnosti poznat još iz vremena kada su porijeklom Gačani, a po rođenju Sarajlije, bliski rođaci Aljoša Čampara i Denis Zvizdić, ukazivali na anomalije unutar SDA čiji su u prošlosti bili visokopozicionirani kadrovi. Danas su Gačani u NiP-u, i ovdje visokopozicionirani, te slično kao iz vremena u SDA, suprostavljeni (umjeto Izetbegovićima) Ademovićima.
Mandić i Gratz
Sukob u stranci je eskalirao uoči nedavnih izbora, nakon sastanka Općinskog odbora Centar Sarajevi kada je Jasmin Ademović pozvao kandidata Demokratske fronte za načelnika Denisa Gratza, a kako bi mu organizacija NiP-a pružila podršku.
- Upravo je stanje u Općini Centar i podrška gatačkog klana Srđanu Mandiću indukovala sukob dvije ranije uspostavljene frakcije unutar stranke koje predvode Aljoša Čampara i Kemal Ademović. Fudbalskim žargonom, Čampara zasad vodi 1:0, preuzevši kontrolu nad sigurnosnim kadrovskim rješenjima u MUP-u Kantona Sarajevo i Direkciji za koordinaciji policijskih tijela BiH, navodi se u tekstu.
Najodgovornijeg za debakl stranke u Sarajevu, predsjednika Županijskog odbora Elvedina Okerića, zbog loših rezultata vrh stranke nije smijenio, međutim ako to uskoro to ne uradi, izvjesno je da bi stranku mogli napustiti i neki ključni ljudi. Konaković je svakako svjestan da bez odlaganja mora povući radikalne poteze.
Čampara i Zvizdić već duže su nezadovoljni stanjem u NiP-u, što potvrđuje i činjenica da u posljednje vrijeme nisu eksponirani u javnosti. U izbornoj noći na zajedničkom snimku Zvizdić se skrivao u drugom redu, a Čampara tipkao na telefon.
Ako Konaković ne smijeni Okerića ili ne ode Kemal Ademović, Zvizdić i Čampara će gotovo izvjesno napustiti NIP. Najizglednije bi u tomu slučaju bilo da Čampara, koji je na račun vlastite stranke odmah po objavi nezvaničnih rezultata otvoreno kritizirao stanje, pokuša napraviti Klub u Skupštini ŽS i zatraži rekonstrukciju Vlade.
Pred uvijek ambicioznim Zvizdićem tri su opcije na stolu. Prva je da napravi svoju listu, druga da priđe Stranci za BiH koja bi ga kandidirala za člana Predsjedništva ili postavila za nositelja državne liste. Treća najmanje realna opcija je povratak u SDA.
Tko će prvi otići?
Podsjećamo da je prije pola godine Klub NIP-a napustila i zastupnica Arijana Memić, bliska Čampari, koji joj je kao ministar policije pružao bezrezervnu podršku u istrazi za ubojstvo brata Dženana Memića.
- Skretala sam pažnju i ministru i pojedinim kolegama iz Kluba. Oni su se oglušili na to i mislili da ću ja to tako da progutam, izjavila je tada Arijana Memić.
Izvjesno je da će Konaković Čamparu i Zvizdića uvjeravati da će se riješiti Ademovića i Okerića – i obrnuto, no pitanje je što će uraditi, svjestan snage i infrastrukture gatačkog klana, ali, s druge strane, i Ademovićevih veza s velikim dijelom i stranačke infrastrukture i dijelom bivših glasača SDA.
Ne treba zaboraviti da je predsjedniku NiP-a iznimno važno širenje stranke na federalnom i državnom nivou, no to ne može uraditi bez dobrih odnosa i suradnje s Čovićem i HDZ-om. Dokaz za to je i njegova podrška imenovanju Marina Vukoje za sudiju Ustavnog suda BiH, nadajući se uzvratnoj podršci u procesu izbora trojkinih kandidata za sudije Ustavnog suda BiH. Ademović, pak, smatra da je tako očekivanje u kontekstu prijedloga iznesenog u Domu naroda preveliki rizik.
Poznato je da je i Kemal Ademović na neki način predizborni dogovor Trojke uvjetovao da na ovu funkciju bude izabran aktualni dogradonačelnik Samir Avdić iz Naroda i pravde, koji bi osigurao četverogodišnju vladavinu Gradom Sarajevom. Međutim, Karićkino prepuštanje gradonačelničke fotelje u prelaznom periodu drugom zamjeniku, Bošnjaku Samiru Avdiću umjesto zamjenici Hrvatici Anji Margetić, bilo bi u suprotnosti sa Statutom po kojem dvije ključne pozicije u institucijama Grada Sarajeva ne mogu da obnašaju zvaničnici iz istog naroda.
Bolje upućeni tvrde da Dino Konaković čistku priprema do Nove godine. Jasno je kako će za dvije godine biti vraški teško pobijediti SDA, nikad željniju budžetskog novca i poluga moći.
S. Ž.