NITKO NEĆE OSTATI: Dragan Čović „prekrižio“ sve trenutne ministre iz Vlade FBiH
Predstavnici stranaka Osmorke i HDZ-a BiH dostavili su predsjednici Federacije BiH Lidiji Bradari imena novih ministara u Vladi Federacije BiH. Iako imena svih ministara u trenutku pisanja ovog teksta nisu bila službeno objavljena u javnost je 'procurio' cijeli sastav Vlade FBiH.
Prema dogovoru HDZ-a BiH i stranaka Osmorke, koji je potpisan prošlog tjedna u Mostaru, deset ministara i premijer dolaze iz stranaka Osmorke, dok će šest ministarstava u Vladi Federacije BiH pripasti koaliciji oko HDZ-a BiH.
Prema tome, HDZ BiH će imati šest ministarstava, SDP pet, blok SBiH – NES - PDA četiri ministarstva, a NiP i Naša stranka po jedno ministarstvo.
Kandidati 'Osmorke'
SDP-ov sastav činit će Nerin Dizdar kao ministar za izbjeglice i raseljene osobe, Vojin Mijatović bit će imenovan za ministra unutarnjih poslova FBiH, a Almin Hopovac za ministra obrazovanja. Vedran Lakić bit će imenovan za ministra razvoja, poduzetništva i obrta.
Uz to, već od ranije je poznato da će pozicija premijera pripasti predsjedniku SDP-a BiH Nerminu Nikšiću, koji se na ovoj poziciji već nalazio u vremenskom periodu 2011.–2015. godina.
Naša stranka za ministricu turizma i zaštite okoliša predložila je Nasihu Pozder. U javnost stižu informacije da će NiP-ov ministar biti Adnan Delić koji će voditi Ministarstvo za rad i socijalnu politiku.
Stranka za BiH će dobiti Ministarstvo energije, rudarstva i industrije, a na toj poziciji bi se trebao naći Adis Bubalo.
Narodni euorpski savez će preuzeti kontrolu nad Ministarstvom poljoprivrede, a na ovu poziciju će biti imenovan Zuhad Porčić, dok će na čelu Ministarstva trgovine biti Anel Kljako. Kandidat za ministra u Ministarstvu za pitanja branitelja je Hasan Handžić.
U Vladi FBiH ne ostaju Lasić i Miličević
Kada su u pitanju kadrovi HDZ-a BiH jučerašnje informacije govore da na sadašnjim pozicijama neće ostati ni jedan HDZ-ov sadašnji ministar. Na mjestu ministra prometa i komunikacija ide Andrijana Katić, a Toni Kraljević će preuzeti resor financija i ujedno vjerovatno postati novi dopremijer Vlade Federacije BiH. Ostala četiri ministarska mjesta popunit će također nova lica. Po svemu sudeći, novi ministar pravde Federacije BiH biti će Vedran Škobić, a u fotelju ministra zdravstva sjesti će Milenko Bevanda. Kada je pitanju ministarstvo kulture i sporta na njegovo čelo trebala bi doći Sanja Vlaisavljević, a ministarstvo prostornog uređenja preuzet će Željko Nedić. Na ovaj način se potvrđuje ono što se dugo pričalo u političkim kuloarima, a to je da je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović nakon Vijeća ministara, „prekrižio“ i sve stare kadrove ove stranke u Vladi Federacije BiH.
Kako do nove Vlade FBiH?
Kada su u pitanju sljedeći potezi vladajuće većine u Paralamentu FBiH još uvijek nije poznato na koji način će se točno imenovati nova Vlada Federacije BiH. Rok od trideset dana postavljen za rukovodstvo Federacija BiH u kojem se treba imenovati Vlada FBiH ističe 6. travnja. U skladu s tim rokovima, očekuje se da će već danas predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara donijeti odluku o imenovanju Vlade FBiH i poslati je svojim potpredsjednicima Igoru Stojanoviću i Refiku Lendi na supotpisivanje. Po svim najavama potpis od Stojanovića će dobiti, a od Lende neće. U tom slučaju, vjerovatno će i bez Lendinog potpisa odluka o imenovanju Vlade FBiH biti poslana u Zastupnički dom Parlamenta FBiH i to ponajviše iz razloga kako bi HDZ BiH i Osmorka još jednom pred domaćom javnošću, ali i pred međunarodnom zajednicom demonstrirala da ima uvjerljivu većinu u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.
Ukoliko potpredsjednik Refik Lendo do glasovanja u Parlamentu FBiH ne potpiše imenovanje nove Vlade FBiH, očekuje se da će takvu situaciju u kojoj se ne poštuje volja parlamentarne većine razriješiti visoki predstavnik Christian Schmidt. Ako Schmidt ne preuzme takvu vrstu odgovornosti, onda će Vlada Federacije BiH na čelu s Fadilom Novalićem ući u još jedan tehnički mandat. Tako bismo došli do situacije da će Novalićeva vlada upravljati Federacijom BiH možda i 12 godina, od čega će čak njih osam biti bez izbornog legitimiteta i bez podrške parlamentarne većine.
Danas odluka o imenovanju Vlade FBiH
Predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara i dva potpredsjednika, Refik Lendo i Igor Stojanović jučer su održali sastanak na temu imenovanja Vlade Federacije BiH. Ustavni rok za imenovanje ističe naredni tjedan te je ovo bila glavna tema sastanka. Predsjednica Bradara je informirala potpredsjednike kako će danas donijeti Odluku o imenovanju Vlade i dostaviti je potpredsjednicima na suglasnost. Potredsjednik Stojanović je najavio svoju suglasnost, dok je potpredsjednik Lendo ostao pri dosadašnjem stavu. Razgovarano je i o drugim temama vezanim za funkcioniranje Federacije BiH kao i o nekim tehničko-operativnim temama, priopćeno je iz Ureda predsjednice FBiH.