Njemačke kompanije mnogo optimističnije u pogledu ekonomskog razvoja u BiH nego prošle jeseni
Njemačke kompanije gledaju u budućnost na svojim međunarodnim lokacijama pozitivnije nego u jesen 2022. godine, a veći optimizam pokazuju i u BiH, rezultati su proljetnog istraživanja Njemačke gospodarske komore AHK, izvještava Indikator.ba.
Ekonomska očekivanja njemačkih kompanija u istočnoj i jugoistočnoj Europi uključujući i Tursku znatno su poboljšana u odnosu na jesen, ali i dalje ostaju negativna u ukupnom bilansu: udio od 28 posto tvrtki s pozitivnim očekivanjima kontrastira s udjelom od 35 posto s negativnim očekivanjima (bilans minus sedam bodova).
U jesen, saldo je bio minus 61 bod, dok je dugoročni prosjek minus 17 bodova. Njemačke tvrtke u BiH (bilans 29 bodova) mnogo su optimističnija u pogledu ekonomskog razvoja.
Trenutna poslovna situacija tvrtki pak u globalnoj usporedbi je natprosječna: 57 posto tvrtki prijavljuje dobro poslovanje, samo sedam posto prijavljuje loše poslovanje (saldo 50 bodova). Unatoč još uvijek pretežno pesimističnim ekonomskim očekivanjima, tvrtke su također uvjerene o razvoju vlastitog poslovanja (bilans 21 bodova), što pozitivno utječe na investicije i namjere zapošljavanja (bilans 21 i 25 bodova).
Ekonomsku politiku kao okvir za poslovni rizik vidi 44 posto poduzeća. Nedostatak kvalificiranih radnika (41 posto), visoke cijene energije (35 posto) i rastući troškovi rada (35 posto) također su dominantni činioci rizika u regiji.
Na globalnom planu ekonomsku perspektivu zamagljuju nedostatak kvalificiranih radnika (40 posto, što je najviša razina do sada), ekonomski i politički uvjeti (39 posto) i potražnja (38 posto). Ali, visoko na ljestvici su i rizici povezani sa visokim porastom kamatnih stopa i ponavljajućim neizvjesnostima na financijskim tržištima, kao što su fluktuacije deviznog kursa (28 posto) i financiranje (25 posto).
Osim toga, postoje dugoročni geopolitički izazovi sa kojima se kompanije suočavaju, posebno u pogledu inflacije/monetarne politike (54 posto), sve većeg političkog utjecaja na lance nabavke (40 posto), sigurnosti opskrbe sirovinama i energijom (37 posto) i fragmentacije globalne ekonomije (34 posto). Unatoč izazovima, kompanije pokazuju otpornost: svaka druga svoju trenutnu poslovnu situaciju ocjenjuje dobrom, dok 47 posto očekuje bolje poslovanje u narednih dvanaest mjeseci.