NJEMAČKO ISTRAŽIVANJE: Samo dva posto ispitanika smatra kako je trenutna ekonomska situacija u BiH dobra
Piše: Dragan Bradvica
Istinskog oporavka našeg gospodarstva i značajnijih stopa rasta neće biti bez znatno većeg priliva izravnih inozemnih investicija.
Kako je tomu tako primjera je bezbroj a posljednji u Republici Srbiji koja je u svoj ekonomski uzlet krenula nakon što su u tu zemlju počele pristizati značajne investicije iz inozemstva.
Kako smo već pisali, u pandemijskoj 2020. godini u Srbiju je došlo nevjerojatnih tri milijarde eura izravnih inozemnih investicija, dok BiH tu cifru privuče u devet godina. Naravno, kako bi se privuklo velike investitore potrebno je naporno raditi na reformama, poticajima, poboljšanju poslovne klime, promociji…
Dakle, na svemu onome što bh. vlasti ne rade. Upravo zbog toga nas svi i izbjegavaju, a posljednje istraživanje Njemačke gospodarske komore više nego zorno pokazuje kako nas vide gospodarstvenici iz te države – kako državu u kojoj ne vrijedi investirati.
Poražavajući podaci
Istraživanje kompanija Njemačke gospodarske komore AHK, delegacije i Predstavništva njemačkog gospodarstva u regiji Srednje i Istočne Europe (CEE) jasno je pokazalo kako njemački biznismeni ne gledaju dobro na poslovni ambijent u BiH i na našu zemlju kao investicijsku lokaciju, prenosi Indikator.ba.
U istraživanju u kojem je sudjelovalo 1.454 rukovoditelja uglavnom iz kompanija s njemačkim vlasnicima ali i lokalnih kompanija članica AHK procjenjivana je gospodarska situacija u 16 zemalja srednje i istočne Europe i budući izgledi i kvalitetu investicijskih lokacija.
Naša zemlja je u ovom istraživanju loše percipirana, a porazno je da smo u većini promatranih područja, pogotovo onih koja se odnose na poslovni ambijent, najlošije rangirani. Na pitanje kako ocjenjujete trenutnu ekonomsku situaciju u vašoj zemlji, samo dva posto ispitanika u BiH kazalo je da je dobra, 30 posto da je zadovoljavajuća, a čak 68 posto da je loša.
BiH je u tom pogledu najlošija, čak gora i od Albanije i Sjeverne Makedonije, gdje su ocjene optimističnije. Nešto veći optimizam vlada kada je u pitanju razvoj u industriji u ovoj godini u odnosu na prethodnu godinu, gdje 35 ispitanika situaciju smatra dobrom, 47 posto zadovoljavajućom, a 18 lošom.
Vedriji su i pogledi na izvoz u ovoj godini gdje je 32 posto izjavilo da je situacija dobra, a još 47 posto zadovoljavajuća, kao i u pogledu zaposlenosti gdje 38 posto vjeruje da će se situacija razvijati dobro, a još 52 posto zadovoljavajuće. Samo 10 posto ne očekuje pozitivan razvoj u pogledu zapošljavanja.
Istraživanje, koje se smatra jednim od najopsežnijih do sada, pokazuje da je gospodarsko okruženje u BiH znatno ispod prosjeka regije i samo su u tom pogledu lošije Albanija i Sjeverna Makedonija. No, u dosta područja u skali ocjenjivanja od 1 do 5 BiH je najlošije ocijenjena.
Javna uprava
Tako je bh. javna uprava za njemačke biznismene najlošija sa čak 74 posto ispitanika koji je njome nezadovoljno ili vrlo nezadovoljno, a loše smo ocijenjeni i u poreznom opterećenju i pristupu javnom financiranju.
U segmentu pravne sigurnosti i transparentnosti u javnim natječajima od nas je lošije percipirana samo Albanija. Za nijansu bolji je segment predvidljivosti ekonomske politike, gdje su od nas gori Albanija i Sjeverna Makedonija.
Očekivano, politička i socijalna stabilnost je najlošija u BiH od svih 16 zemalja obuhvaćenih istraživanjem, a takva je situacija i sa infrastrukturom (promet, komunikacije, energija).
BiH također nije viđena ni kao atraktivna zemlja po uvjetima za istraživanje i razvoj, a u tom pogledu od nas je lošija samo Albanija.