Dnevni.ba - PRELOADER

Novčanica lažnih eura sve više u opticaju

24 Velj 2025


Novčanica lažnih eura sve više u opticaju
Lažni euri

Njemačke vlasti su prošle godine zaplijenile najviše falsificiranih novčanica od 2017. godine, saopćila je Bundesbank. Policija, maloprodaja i banke su iz opticaja povukle 72.413 lažnih novčanica eura, 28 posto više nego 2023.

„Uočavamo povećanje broja falsificiranih novčanica i u Njemačkoj i u eurozoni“, rekao je član upravnog odbora Bundesbank Burkhard Balz. U Europi, prošle godine zaplijenjeno je oko 554.000 novčanica, 18,6 posto više nego 2023.

Primjetno je, međutim, da je bilo manje lažnih krupnih novčanica od 200 i 500 eura, koje kriminalci tipično peru kupovinom krupnih stavki, poput skupih satova i automobila.

Stoga je, usprkos povećanju broja lažnih novčanica, šteta u Njemačkoj bila manja nego godinu ranije – 4,5 nasuprot 5,1 miliona eura.

Europska centralna banka je 2019. zaustavila printanje novčanica od 500 eura, a u interesu sigurnosti nedavno je izmijenila novčanice od 100 i 200 eura.

Mala šansa da naletite na lažni Euro
„Veći broj lažnih novčanica ne znači da su falsifikati bolji“, rekao je Balz. „Najprimitivnije kopije su očigledno prepoznatljive kao lažan novac.“

Na primjer, u opticaju se godinama pojavljuju novčanice od 10 i 20 eura sa printanim upozorenjem da se radi o lažnom novcu. Kriminalci, naime, plasiraju novac iz igara i filmske rekvizite, piše DPA.
Usprkos tome i najčešće zahvaljujući nepažnji, prošlogodišnja šteta u Njemačkoj bila je četvrta po veličini u posljednjih 20 godina. U cijeloj eurozoni je čak porasla, sa 25 miliona eura u 2023. na 26,2 miliona.

Šansa da potrošači završe sa lažnom novčanicom u rukama je ipak mala, ocijenila je Bundesbank. U Njemačkoj, 2024. na 10.000 stanovnika pojavilo se devet, a u Europi 16 lažnih novčanica.

Međutim, kada netko u novčaniku pronađe falsificirane eure, šteta ostaje na njemu – ne nadoknađuju je ni banke, ni vlasti.

Bundesbank je građane koji se ipak nađu u takvoj situaciji strogo upozorila da, bez obzira na gubitak, ne pokušavaju da proslijede lažan novac drugima, jer to je krivično djelo. Umjesto toga, treba da ih predaju nekoj ekspozituri centralne banke ili policiji, navela je, piše Financa.

Biznis


KATASTROFA Kava poskupjela 61 posto, čokolada skoro 59 posto u godinu dana

Tijekom protekle godine zabilježen je izražen rast cijena pojedinih prehrambenih proizvoda, uklju...

04 Srp 2025

Inženjeri traže da budu jednako vrednovani na cijelo teritoriji BiH

Inženjerska komora Federacije BiH upozorila je na sustavne prepreke koje otežavaju poslovanje gos...

04 Srp 2025

KLJUČNI OSLONAC BH. EKONOMIJE

Doznake iz dijaspore premašile pet milijardi maraka

Novčane doznake iz inostranstva u Bosnu i Hercegovinu dosegle su rekordne iznose u 2024., potvrđu...

04 Srp 2025