Dnevni.ba - PRELOADER

Novci od MMF-a još uvijek blokirani

18 Svi 2020


Novci od MMF-a još uvijek blokirani

Ništa u BiH ne može proći bez problema i loših političkih poteza, pa tako ni priča o kreditnim sredstvima MMF-a u vrijednosti od 330 milijuna eura namijenjenim za borbu protiv koronavirusa. Sredstva još nisu operativna stoga što nema političke suglasnosti.

Iako je bilo rečeno da su stvoreni uvjeti za deblokadu tog novca, iz Centralne banke BIH (CBBiH) stigao je drugačiji odgovor: svi uvjeti nisu ispunjeni, prenosi BHRT te prenosi upozorenje MMF-a da bi, pak, nerješavanje tog pitanja moglo ugroziti i buduću financijsku pomoć.

Iako predsjedatelj Vijeća ministara BiH tvrdi da su stvoreni uvjeti za deblokadu tih sredstava i da je pitanje isplate i raspodjele sredstava riješen davanjem jamsstva, čini se da problema ipak i dalje ima a, kako stvari stoje, teško da će ta odluka o raspodjeli sredstava biti i usvojena budući da već nekoliko puta u Vijeću ministara BiH za nju nije bilo suglasnosti.

“Želi se promijeniti praksu dodjele sredstava MMF-a, koja je jasna“, tvrdi ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković uz opasku da korisnici tih sredstava mogu biti samo entiteti i Brčko Distrikt BiH. I zato je, kaže Turković, nedopustivo da se u nešto što se 20 godina nije mijenjalo želi ugraditi i županije. Ona upravo to i navodi kao razlog zašto nije podržala tu odluku. Ministar financija BiH Vjekoslav Bevanda se, pak, nije oglasio za BHRT.

I dok se zemlja klacka u mjestu i vlasti ponovno pribjegavaju uvjetovanjima, blokadama i opstrukcijama, iz MMF-a stiže jasna poruka: ne riješi li BiH ovaj problem, bit će upitna daljnja financijska suradnja i pomoć. I dok je žurna pomoć MMF-a i dalje na čekanju, a prijeko potrebna za saniranje šteta u gospodarstvu i ekonomiji, koje su iz dana u dan sve veće, ekonomisti upozoravaju da su političke igrarije u ovoj situaciji nepotrebne i da vode ka dodatnom pogoršanju ionako loše ekonomske situacije.

U proteklih 20 godina, BiH je kreditorima na ime plaćanja naknada za odobrena, a neiskorištena sredstva, platila više od 56 milijuna KM. Samo prošle godine je Europskoj banci za obnovu i razvitak plaćeno 7,28 milijuna KM penala, najvećim dijelom za projekt obnove puteva u FBiH nakon poplava 2014. godine. I dok se plaća dug za dug a BiH se još i dodatno zadužuje, vlast je bez odgovora tko će i kako vraćati ta sredstva u državi u kojoj je sve manje sitih.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

06 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Srp 2024