Dnevni.ba - PRELOADER

Novo istraživanje: Mobiteli su zapravo dobri za djecu

03 Tra 2025


Novo istraživanje: Mobiteli su zapravo dobri za djecu
Istraživanje

Ima roditelja koji ne žele da njihovo dijete ima mobitel prije 30. godine - međutim čini se da bi trebali još jednom razmisliti. Unatoč čestim upozorenjima o negativnim posljedicama korištenja mobitela kod djece, nova studija otkriva iznenađujuće – pametni telefoni mogu imati pozitivan utjecaj na djecu predtinejdžerske dobi.

Istraživači sa Sveučilišta na Južnoj Floridi anketirali su više od 1500 djece u dobi od 11 do 13 godina na Floridi, u sklopu istraživanja koje će biti temelj za nadolazeću nacionalnu studiju u trajanju od 25 godina, i koje će pratiti korištenje digitalnih medija među mladima kroz odraslu dob.

Djeca s mobitelima češće se druže i osjećaju se ugodnije
Istraživanje pod nazivom Life in Media pokazalo je da djeca koja posjeduju pametni telefon postižu bolje rezultate u gotovo svim aspektima života nego djeca koja ga nemaju. Na primjer, djeca s mobitelima češće se druže s prijateljima tijekom tjedna nego njihovi vršnjaci bez mobitela ili oni koji uređaj dijele s nekim. Također, manje su prijavljivala osjećaje depresije ili cyberbullyinga.

Još šokantnije: djeca koja imaju pametni telefon ili tablet češće su izjavila da se osjećaju dobro u vlastitoj koži. Mobiteli, čini se, pomažu i kod samopouzdanja.

"Često objavljivanje povezano je s lošijim mentalnim zdravljem"
"U ovu smo studiju ušli s očekivanjem da ćemo dokazati ono što mnogi istraživači, nastavnici i promatrači pretpostavljaju: da su pametni telefoni štetni za djecu. No ne samo da to nije bio slučaj, već smo u većini slučajeva otkrili suprotno – da je posjedovanje pametnog telefona povezano s pozitivnim ishodima", izjavio je voditelj istraživanja dr. Justin D. Martin.

Izvješće je međutim pokazalo i određene negativne korelacije – posebno kod načina korištenja mobitela. Najviše zabrinjava činjenica da je učestalo objavljivanje sadržaja na društvenim mrežama najviše povezano s lošijim mentalnim zdravljem. "Više nego ijedna druga navika, javno objavljivanje ili dijeljenje slika povezano je s negativnim rezultatima", navodi se u studiji.

Skoro 3/4 jedanaestogodišnjaka ima mobitel
Djeca koja često objavljuju na internetu češće su prijavljivala umjerene ili teške simptome depresije te ozbiljne simptome anksioznosti, u usporedbi s vršnjacima koji ne objavljuju javno. Također, oni koji nisu aktivni na društvenim mrežama češće su spavali više od devet sati po noći tijekom školskog tjedna – što nije bio slučaj s djecom koja redovno objavljuju.

Studija je donijela i neke fascinantne brojke: čak 72% jedanaestogodišnjaka ima vlastiti mobitel, a više od 99% ispitanika koristi barem jedan elektronički uređaj – vlastiti ili tuđi. U prosjeku, jedanaestogodišnjaci su svoj prvi pametni telefon dobili s osam i pol godina.

"Bitno je što rade s mobitelima"
Cyberbullying je, očekivano, povezan s depresijom i ljutnjom, ali je zanimljivo da su djeca bez pametnog telefona češće bila žrtve internetskog nasilja – što je još jedan mogući argument u korist ranijeg uvođenja mobitela u dječje živote.

Profesorica psihologije Wendy Rote komentirala je rezultate: "Naši nalazi pokazuju da su učinci posjedovanja pametnog telefona složeni. Ono što djeca rade s mobitelima i koliko su sposobna regulirati njihovo korištenje ima puno veći utjecaj nego samo posjedovanje uređaja."

Većina roditelja i dalje zabrinuta
Ranije ovog mjeseca, organizacija Common Sense Media objavila je izvješće o digitalnim navikama djece u dobi od 9 do 18 godina. Pokazalo se da čak 40% djece u dobi od dvije godine ima vlastiti tablet, dok gotovo svako četvrto dijete s osam godina ima vlastiti mobitel. Unatoč sveprisutnosti tehnologije, između 75 i 80% roditelja i dalje izražava zabrinutost zbog utjecaja društvenih mreža na mentalno zdravlje.

Zaključno, najbitnije je nadgledati aktivnosti djece na internetu i postaviti jasna pravila – primjerice, da mobiteli ne budu u dječjim sobama tijekom noći, da se ograniči količina javnih objava te da se potiče kvalitetan san. Ako se ti uvjeti ispune, pokazuje se da mobiteli kod djece od 11, 12 i 13 godina – možda ipak nisu tako loša ideja, piše index.

MAME I BEBE


ODGOJ

Jednostavni i učinkoviti načini za poticanje govornog razvoja kod djece

Rane godine djetetova života ključne su za razvoj govora i komunikacije. U tom razdoblju djeca b...

10 h 5 min

ODGOJ

Fraze koje ne smijemo govoriti djetetu kad je tužno

Koliko  god se trudili zaštititi djecu od tuge, nemoguće je izbjeći sve situacije koje ih rastuž...

03 Tra 2025

ODGOJ

Roditelji koji imaju bliske odnose s odraslom djecom rade sedam stvari od rane dobi

Izgradnja  snažne i trajne veze s djecom ne događa se slučajno; ona se gradi kroz svakodnevne in...

02 Tra 2025