Dnevni.ba - PRELOADER

NVO traži formiranje ekspertnog tima za problem odlaganja nuklearnog otpada Hrvatske

23 Ruj 2020


NVO traži formiranje ekspertnog tima za problem odlaganja nuklearnog otpada Hrvatske

Nevladine organizacije pozivaju Vijeće ministara BiH da žurno donese odluku o formiranju ekspertnog te pravnog tima kao nužnog koraka za konkretan i pravodoban odgovor BiH na odluka Vlade Hrvatske da nuklearni otpad deponira u Trgovskoj Gori nadomak granice s BiH.

“Inzistiramo da se i nevladin sektor uključi u cijeli proces i da bude uključen u rad Koordinacijskog tijela kao relevantan akter u rješavanju ovog pitanja. Nužno je intenzivirati diplomatske odnose, ali osloniti se samo na razgovore bi bilo naivno i neodgovorno prema građanima čiji su životi stavljeni na kocku. Hrvatska je doslovno milijune uložila u realizaciju namjere da spomenuti opasni otpad deponira na granicu s BiH te neće od nje odustati tek tako. Žurno je potreban ekspertni tim kako bi, temeljem njegova rada, pravni tim mogao formirati slučaj na pravi način te pripremiti obranu života naših građana pravnim putem“, obrazlaže se u priopćenju Centra za promociju civilnog društva. Nevladine organizacije napominju i da aktivno sudjeluju u svim segmentima zagovaranja, alarmiranja i djelovanja na sprečavanju uništavanja Une i života građana BiH te pozdravljaju uložene napore Ministarstva vanjskih poslova BiH da skrene pozornost na taj problem, ali i smatraju da se, pak, mora biti brži i proaktivniji u donošenju odluka koje su preduvjet za izradu studija uticaja na okoliš i osnivanje i rad pravnog tima. “Pitanje potencijalnog deponiranja radioaktivnih i drugih opasnih otpada na samu granicu s BiH je jedna sasvim nova dimenzija izazova koja nam ne dozvoljava pravo na grešku i nesumnjivo je jedan od najvećih izazova za BiH“, dodaje se u priopćenju nevladinih organizacija koje su zadovoljne što su parlamenti na svim razinama vlasti jednoglasno usvojili identičan stav protiv tog projekta susjedne Hrvatske ali i cijene da treba više angažmana kako bi se taj problem riješilo.

Tešanović: Puno dobrih razloga da se razmatra druge mogućnosti

I koordinator Državne regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost BiH Zoran Tešanović kaže da BiH treba formirati stručni tim koji mora pratiti cjelokupne aktivnosti i poteze koje vuče Hrvatska kada je u pitanju Trgovska gora te adekvatno odgovoriti na njih. “Ta pitanja treba pokušati riješiti političkim razgovorima s predstavnicima Hrvatske jer nije primjereno da se nuklearni otpad gradi neposredno uz granicu druge države, puno je dobrih razloga da se razmatra druge mogućnosti”, navodi Tešanović koji drži pozitivnim što je ministrica Turković na konferenciji Međunarodne agencije za atomsku energiju iznijela stav BiH po pitanju Trgovske gore i što se zajedničko tijelo EU-a trudi obje strane dovesti da razgovaraju i nađu najbolje rješenje, a da se pri tome poštuju standardi.

BiH institucije EU-a pozvala da se uključe u rješavanje problema

Članovi bh. izaslanstva su tijekom 4. sastanka Pododbora za promet, energiju, okoliš i regionalni razvoj između EU-a i BiH u utorak pozvali institucije EU-a da se uključe u rješavanje problema izgradnje odlagališta radioaktivnog otpada na lokalitetu Trgovska gora u Hrvatskoj i izrazili zabrinutost jer su određene aktivnosti već započele. Također su ukazali na potrebu za unaprjeđenjem komunikacije između institucija dvaju zemalja, ali i za uključivanje šire javnosti.

IAEA ne može posredovati ali podupire razgovore dvaju strana

Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković je tijekom razgovora u Beču s generalnim direktorom Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafaelom Marianom Grossijem podsjetila sugovornika na pitanje Trgovske gore. Iako je BiH svjesna stava IAEA-e o nemiješanju u bilateralne odnose, ipak bi, kako je kazala, posebno cijenila ako bi IAEA pružila pomoć u postavljanju standarda za vođenje tog procesa. Kada je u pitanju Trgovska gora, Grossi je naglasio da sigurnosni standardi postoje i da IAEA može ponuditi profesionalno uključivanje u saslušanja i shvaćnje zabrinutosti, a potom može ponuditi tehnička rješenja i stručnu pomoć. Navedeno je da IAEA ne može ponuditi posredovanje ali može ponuditi da razgovara s obje strane kako bi i jedni i drugi shvatili cjelokupne okolnosti. Tehnički dijalog bi bio poželjan i IAEA podupire obje strane da se uključe u proces kako bi došli do zaključaka. Grossi je naveo da je IAEA spremna za nastavak suradnje s BiH i jačanje postojećih odnosa i dodao da će Agencija osigurati instrumente za radioterapiju i prenošenje znanja i iskustva.

BIH


TRŽNI CENTAR PLAZA

Tržni centar Plaza ipak ‘prelomio’, neće raditi nedjelju

Jedini tržni centar u Federaciji koji je prošle sedmice ignorisao novi Zakon o unutrašnjoj trgovi...

22 Stu 2024

DRUGA MEĐUNARODNA ZNANSTVENO-STRUČNE KONFERENCIJE

Konferencija Kulturna baština i identitet Hrvata u BiH u Širokom Brijegu

Ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine Dubravka Bošnjak sudjelovala je u radu Dru...

22 Stu 2024

GRADSKO VIJEĆE STOLAC

Stolac: Konstituiran novi saziv Gradskog vijeća, Edim Šator predsjedatelj

Mjesec i pol dana po održanim lokalnim izborima u BiH te nakon što je Središnje izborno povjerens...

22 Stu 2024