Dnevni.ba - PRELOADER

Od 60 do 65 posto umirovljenika živi na granici socijalnog minimuma

26 Lis 2023


Od 60 do 65 posto umirovljenika živi na granici socijalnog minimuma

Savez udruženja penzionera/umirovljenika u FBiH, povodom 25. listopada - Dana penzionera/umirovljenika FBiH, održao je svečanu sjednicu u Javnoj ustanovi Penzionerski dom sa stacionarom ZDŽ u Zenici.

Uime Vlade FBiH i ministra rada i socijalne politike Adnana Delića, skup je pozdravio pomoćnik ministra Kenan Spahić iz Zenice, koji je naglasio kako Vlada FBiH daje podršku Savezu.

 Savez je, podvukao je, ključni partner u ovom segmentu te se nada uspješnoj suradnji i u narednom razdoblju. Rebalansom proračuna Vlade FBiH, dodao je, umirovljenici neće biti uskraćeni za svoja prava.

Naplata ide jako dobro

'Kada je generalno u pitanju funkcioniranje mirovinskog fonda, naplata doprinosa za penzijsko-mirovinsko osiguranje ide zaista jako dobro. Sve što se ubere po osnovu doprinosa za PIO/MIO, dostatno je za isplatu svih mirovina i umirovljenika po tom pitanju mogu biti apsolutno spokojni. Što se tiče rebalansa proračuna FBiH, jedini segment koji se, uvjetno rečeno, dira, jeste povećanje stavke koja se odnosi za banjsko liječenje za ovu populaciju', najavio je Spahić.

Predsjednik Upravnog odbora SUP/UFBiH Redžo Mehić napomenuo je kako se današnji dan obilježava kao Dan penzionera FBiH zbog činjenice da su 25. listopada 1997. tadašnji umirovljenici organizirali 'dostojanstvene i mirne prosvjede' da se suprotstave donošenju zakona kojim bi penzije bile umanjene za 39 posto.

Tada, kako je dodao, nisu uspjeli spriječiti smanjenje, ali su prosvjedima iz 2017. uspjeli ishoditi novo zakonsko rješenje koje je na snagu stupilo 2018. te kojim je donekle ispravljena nepravda.

'Taj je zakon bio na snazi 20 godina i toliko je devastirao mirovinski sustav da smo došli u situaciju da Federalni zavod padne u gubitke, da ne znamo kada se mirovine isplaćuju i kolike su. Ponovo smo izašli na prosvjede 2017. - 20 godina kasnije, uz suglasnost vlade, da bi prisilili Parlament FBiH. Tada smo izborili zakon koji je usvojen 2018., koji je sada na snazi i koji je mnogo pravedniji. Donio je dosta dobrih odluka, ali još neke stvari fale', smatra Mehić.

Zabrinutost

Umirovljenici su, podvukao je, zabrinuti zbog činjenice da raste broj umirovljenika te što je jako nepovoljan omjer broja umirovljenika i zaposlenih, koji uplaćuju doprinose za njihove mirovine.

'Nije baš 1:1, ali prijeti opasnost. Sada, na jednog umirovljenika radi 1,27 radnika. Podsjetimo, 1991. u BiH bila su tri radnika na jednog umirovljenika. Danas se to pogoršava te prijeti opasnost da bude još nepovoljniji odnos', kazao je Mehić, koji je naglasio da je upravo zbog toga i njihov prvi zahtjev prema Vladi FBiH da otvara nova radna mjesta.  

Položaj umirovljenika je težak, jer je prosječna mirovina u FBiH za kolovoz ove godine bila 584 marke.

'Od 60 do 65 posto umirovljenika živi na granici socijalnog minimuma. Pored mirovine, ništa manje nije važna za naše umirovljenike zdravstvena zaštita, zdravstveni sustav i socijalna zaštita, jer mi smo u stanju socijalne potrebe. Federacija, županije i općine nemaju socijalnu kartu, a to je lična karta šta koji žitelj ima i na osnovu čega da dijele neku pomoć', pojasnio je Mehić.

Također, zahtjev prema Vladi FBiH je, navodi on, bio da se pomogne stanovništvu, a time i umirovljenika, da prebrode rast cijena, odnosno da obuzdaju rast cijena. Mehić je potvrdio kako su u petak, 27. listopada u 10 sati dobili termin za sastanaka kod resornog federalnog ministra te će tražiti da se prepiše model pomoći stanovništvu iz drugih zemalja regije.

'Ovo je vanredna situacija. Mi smo ove godine, prema zakonu, dobili redovno usklađivanje mirovina od 16,25 posto, dobili vanredno usklađivanje 3,9 posto - ukupno 20,15 posto. To bi se reklo izuzetno velika cifra, ali u odnosu na ovakav rast cijena, to se istopilo kao 'kap vode u moru'. Vlada je učinila šta je predvidio zakon, ali naš zakon nije ugradio ovo šta je u izvanrednim situacijama', ističe je Mehić.  

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

07 Svi 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

06 Svi 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Svi 2025