Dnevni.ba - PRELOADER

Od izmjena Ustava BiH i implementacija presuda suda iz Strasbourga najvjerojatnije nema ništa

11 Sij 2024


Od izmjena Ustava BiH i implementacija presuda suda iz Strasbourga najvjerojatnije nema ništa

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

Bez volje lidera HDZ-a BiH Dragana Čovića i predsjednika Republike Srpske i SNSD-a Milorada Dodika sarajevska 'trojka' (SDP, NiP, NS) vlasti nikada ne bi vidjela. Naravno, tu je bila i velika uloga zapadnog dijela međunarodne zajednice.

Međutim, sve to nije došlo kao poklon za 'trojku' nego su se morali obvezati na brojne stvari, između ostaloga, na izmjene i dopune Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.

Hrvati u BiH su već dulje od dva desetljeća u nepravednom položaju u odnosu na Bošnjake i Srbe i uistinu bi bilo krajnje vrijeme da se stvari isprave i sva tri konstitutivna naroda stavi u jednakopravan status. 'Trojka' pak pod svaku mogući cijenu želi ostati u foteljama, ali i ono malo statusa koliko im je ostalo u bošnjačkom narodu ne želi tek tako proćerdati pa od prvog dana tvrdi kako oni ne mogu ništa izdati jer će za izmjene i dopune Izbornog zakona BiH trebati ruke onih koji ih za izdaju optužuju – SDA, DF, SBiH, NES.

Još jednom se pokušavaju skriti iza SDA, što im i jeste bit cijele politike. Radi se o notornoj neistini, ali kako imaju ogromnu podršku dobrog dijela medija, 'neovisnih' analitičara, međunarodnog faktora sve se to uzimalo kao istina.

Ali, kako to obično u životu biva, istina uvijek izađe na vidjelo pa se to dogodilo u utorak nakon sastanka predstavnika HDZ-a BiH i 'trojke' u Mostaru.

Čović dobiva što želi?

Čović već mjesecima tvrdi kako će se ići u izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, ali ne i Ustava BiH. Iz dva razloga – nije pretjerano zainteresiran za provedbu svih presuda Europskog suda za ljudska prava, a i zna kako se u Parlamentarnoj skupštini BiH za izmjene Ustava BiH teško mogu skupiti dvije trećine ruku.

Ono što je pak 'trojka' do sada tvrdila kako oni ništa ne mogu sami jer će za sve trebati dvije trećine ruku u PS BiH, a i sami znaju da za izmjene i dopune Izbornog zakona BiH treba tek prosta većina. Ukoliko ne dirali u RS, Dodikove ruke su tu, Čovićeve isto tako pa je sve na 'trojci' koja, po svemu sudeći, ide ka tome. Indikativna je rečenica prvog čovjeka SDP-a BiH Nermina Nikšića koji kaže riječ 'morati' kada je u pitanju Izborni zakona BiH.

- Danas je svako iznio svoje viđenje svakog izmjena Izbornog zakona, govorili smo o konkretnim rješenjima i konkretnim prijedlozima. Čuli smo jedan prijedlog HDZ-a koji se dosta razlikuje od dosadašnjeg i koji je dosta konkretan. Naravno, i mi smo imali svoje stavove i prijedloge; sada je podijeljeno mišljenje hoćemo li ići u izmjene Izbornog zakona koje će podrazumijevati izmjene Ustava što je nekakva naša pozicija, ali i HDZ-a; ili ćemo morati mijenjati samo Izborni zakon bez Ustava, kazao je Nikšić.

Dakle, i Nikišić napokon potvrđuje ono što u BiH već svi znaju – morati će Čoviću isporučiti novi Izborni zakona BiH, a presude suda iz Strasbourga će se vjerojatno nastaviti vući još jako dugo neprovedene. Nema više skrivanja iza bilo koga, nema više igrica, laži, populizma i demagogije. Vrijeme je za isporučiti obećano.

Hoćemo li napokon dobiti poštene izbore?

Ostaje za vidjeti što će se događati i oko priče o tehničkim izmjenama Izbornog zakona BiH kojim bi se omogućili pošteni i transparentni izbori pa da se po prvi put u postdaytonskoj BiH izbori rješavaju voljom birača, a ne makinacijama i prevarama brojača.

Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt dao je neki okvirni rok političkim strankama do polovice siječnja da usvoje te izmjene, ali odmah je bilo jasno da od toga neće biti ništa. Štoviše, vlast iz RS-a najavljuje usvajanje entitetskog izbornog zakona. Ostaje za vidjeti hoće li Schmidt napokon nametnuti tehničke izmjene Izbornog zakona BiH kako bi se i ta priča stavila ad acta.

Bilo kako bilo, čini se kako nas čeka novi zaplet na bh. političkoj sceni i početak novi isporuka 'trojke' prema Čoviću, a vrlo moguće i prema Dodiku koji ne krije kako će sve što se može blokirati ukoliko ne dobije to da odu strani suci iz Ustavnog suda BiH i, općenito, vraćanje Daytonsko-pariškog sporazuma na 'tvorničke postavke'.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

3 h 16 min

U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024