Odnosi SAD-a, EU, Rusije i Kine nikada gori. Hoće li se stvari 'lomiti' i preko Balkana?

Piše: Dragan Bradvica
Odnosi najjačih 'svjetskih igrača' koji se utrkuju tko će imati 'ruke na volanu' i određivati pravac kretanja planete poodavno su itekako zategnuti, tradicionalni animoziteti su pojačani na najvišu razinu ali čak se posljednjih godina urušavaju višedesetljetna savezništva.
Na sve to se nadovezala pandemijakoronavirusaa s njom i velika recesija što je samo dodatno zakompliciralo ionako komplicirane odnose. Ono što je posljednji tjedan novost jeste da su se 'rukavice skinule' i u 'borbu se ušlo otvorenog garda'.
Nova američka administracija poslala je vrlo oštre poruke prema Rusiji i Kini, Europska unija na neki način pokušala je koliko-toliko 'ispeglati' odnose s Rusijom ali doživjeli su samo još jedan 'diplomatski šamar', veliki prosvjedi i slučaj 'Navaljni' pokazuju i značajne unutarnje nestabilnosti, Kina ponovno optužuje SAD da se miješanju u njihove unutarnje stvari, Unija nažalost ponovno pokazuje slabosti što se zorno vidjelo na slučaju nabavke cjepiva…
Sve ove sile neće ići u nikakve izravne konfrontacije a povijest nas uči kako se u tim slučajevima 'mišići pokazuju' na, za njih, neutralnim područjima. Zapadni Balkan nerijetko je bio teren za testiranje njihove snage a to nikada nije dobro završavalo za države i narode u ovoj regiji.
Turbulentno razdoblje
Novi predsjednik SAD-a Joe Biden više je nego jasno svijetu poručio kako se Amerika vratila i kako se vraća diplomacija. Uz to, više nego jasno je ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu kazao da je prošlo vrijeme kada su se Sjedinjene Države pokoravale agresivnim potezima Rusije. Kinu je nazvao najozbiljnijim suparnikom.
- Suprotstavit ćemo se kineskom kršenju gospodarskih pravila, ljudskih prava, intelektualnog vlasništva i težnji za globalnim utjecajem, rekao jeBiden. Iz Kremlja pak navode da je to agresivna i nekonstruktivna retorikate da oni neće tolerirati nikakve ultimatume SAD-a.
Nedugo nakon toga u službenu posjetu Moskvi dolazi JosepBorrell, visoki povjerenik EU za vanjsku i sigurnosnu politiku, a sve je preraslo u veliki diplomatski poraz EU.
Mnogi smatraju kako se u trenutku kada se Rusija na brutalan način obračunava s antirežimskim prosvjedima i oporbenim čelnikom Aleksejem Navaljnim, kojeg su vlasti strpale u zatvor,ova posjeta nije smjela niti dogoditi. Ali kada se već dogodilaBorrell je u pravom smislu 'ispreskakan' od strane ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova. Tako je Lavrovstajajući nekoliko koraka od Borrella sipao optužbe kako je EU nepouzdani partner, da se u ponaša arogantno i neprimjereno kulturnoj Europi, dijeli packe Njemačkoj i Francuskoj…
Uz sve to, jasno je dao do znanja kako se Rusija protivi tome da se EU miješa u unutarnje stvari zapadnog Balkana. Ne treba zaboraviti kako je Rusija prvog bruxelleskog diplomata za njegovu posjeti 'počastila' protjerivanjem trojice diplomata iz zemalja EU (Nijemca, Poljaka i Šveđanina) optužujući ih da su sudjelovali u nedavnim protuputinovskim prosvjedima.Borrell odgovara na sve tek u nedjelju kada navodida je vrlo zabrinut zbog odbijanja ruskih vlasti da uspostave konstruktivniji dijalog s EU i pozvao je europske čelnike da poduzmu daljnje korake, uključujući i sankcije.
- Vratio sam se u Bruxelles veoma zabrinut za budućnost razvoja ruskog društva i za geostrateške odluke Rusije. Moj susret s Lavrovom i poruke koje su ruske vlasti poslale u prigodi tog posjeta potvrdile su da se Europa i Rusija udaljavaju. Čini se da se Rusija postupno odvaja od Europe i na demokratske vrijednosti gleda kao na egzistencijalnu prijetnju, stava je Borrell.
Kina posljednjih dana navodi kako neće dopustiti nikakva miješnja izvana za pitanja Hongkonga, Tibeta i Sinkjanga jer ovo smatraju 'svojim dvorištem'. Uz to, kineska mornarica je u petak naredila američkom ratnom brodu da napusti sporno područje u Kineskome moru što je samo dodatno zatezanja konopca u njihovom odnosima.
Zapadne vrijednosti
Već nekoliko godina svima je jasno kako je stari svjetski poredak srušen, kako je svijet multipolaran i s više centara moći ali još uvijek je nejasno kojim smjerom će ići. A uvijek kada je situacija turbulentna i kada se veliki sukobljavaju mali nastradaju.
Savršen teren za velike igre je zapadni Balkan koji i bez ikakvih upliva sa strane sasvim dobro i sam sebi izaziva permanentne nestabilnosti, podgrijavanje tenzija, ekonomski i demografski slom… Prostoru u kojem političke elite ničim izazvane itekako rade protiv vlastitog naroda i žitelja vrlo je lako manipulirati te ih držati u šaci. Upravo to se u ovoj regiji, rastegnutoj između Istoka i Zapada, i događa a stvari bi mogle biti uskoro i mnogo kompliciranije.
SAD i EU posljednjih desetak godina zapadni Balkan nisu držale svojim prioritetom a kako u geopolitici ne postoji 'zona vakuuma', na ova podraška 'oko su bacili' Rusi, Kinezi, Turci pa i Saudijska Arabija i itekako ojačali svoj položaj koji je sada vrlo teško zanemariti. Slovenija i Hrvatska prve su ušle u elitno društvo EU i NATO-a te se jasno odredile kako se ne žele 'valjati u balkanskom blatu'. Albanija i Sjeverna Makedonija također su više nego jasno poručile kako su EU i SAD njihovi jedini izbor.
Crna Gora također je u NATO i najdalje odmakla u pregovorima s EU ali posljednja politička previranja ponovno su odškrinula vrata povratka u 'mračnu' prošlost pa se čak još uvijek spominje i mogućnost izlaska iz NATO-a, povlačenje priznanja Kosova itd. Ipak, neuralgične točke u regiji ostaju Srbija i Kosovo te 'bolesnik ' BiH i 'velika igra' će se igrati na tim područjima.
A koliko god da jeste u problemima i unutarnjim previranjima, vjerojatno jedini spas za ove zemlje jeste Unija, da se 'otrgnu iz zagrljaja' svih drugih, postanu dio Unije i grade strateško partnerstvo sa SAD-om ali i njeguju dobre i prijateljske odnose sa svima drugima. BiH svakako ne trebaju neprijatelji nego se moraju tražiti partneri sa svih strana svijeta i u svemu gledati vlastiti interes. Mir, stabilnost i prosperitetni svijet moraju biti interes svih na planeti ali nakon toga interes vlastitih žitelja, a kako to ide najbolje vidimo i kod posljednjih 'trgovinskim ratovima', brojnim trzavicama oko distribucije energenata ali i cjepiva.
U današnjem svijetu nema 'besplatnog ručka' nego se za sve morate izboriti svojim umijećem i sposobnostima. Političke strukture u BiH su se u 25 godina pokazale nesposobnima 'igrati igru' u vlastitoj zemlji a kamoli da ih stavljamo u kontekst 'velike igre'. Vrijeme je da napokon poslušaju glas javnosti a ako i o čemu u BiH postoji sloga to je da smo svi za put ka EU, a samim time i za zapadne vrijednosti.