Dnevni.ba - PRELOADER

Održan novi prosvjed za zaštitu rijeke Une

06 Kol 2024


Održan novi prosvjed za zaštitu rijeke Une

Na izvoru rijeke Une, u utorak su se ponovno, u svjetlu nakane investitora da nastavi radove na izgradnji hidroelektrane, okupilo oko 50 osoba koje se toj nakani opiru - aktivista i članova lokalne zajednice. Dok se još čeka što će reći Državni inspektorat RH, prosvjednici su blokirali nastavak radova i najavljuju svakodnevne blokade kod Donje Suvaje. Predsjednica mjesnog odbora Tanja Rastović kaže da su okupili kako bi spriječili radove.

- Narušili su već previše toga a Una je ranjena. Okupljamo se ovdje svaki dan dok institucije ne donesu neku odluku. Radili smo dva europska projekta vezana za zaštitu prirode i promidžbu ovog prostora a sada radimo ovu hidroelektranu, rekla je te, uz opasku da Inspektorat ima 30 dana za donijeti odluku, a što je rok koji istječe ovih dana, potvrdila da od institucija do sada još nisu dobili ništa.

- Vlasti nemaju procjenu utjecaja na okoliš i procjenu utjecaja na ekološku mrežu. Ovdje žive brojne životinje i biljke, a tu je i karbonatni kamen koji je sada narušen te ne znam tko to može vratiti u prvobitno stanje, ukazala je i upozorila da, čim se aktivisti maknu s ove lokacije, radnici dođu i krenu raditi. Rastović je podsjetila i da su mještani zbog ovog projekta imali i problema s opskrbom vode.

- Nikada nije rečeno što se ovdje kani raditi, samo su počeli kopati i raditi bez ikakvog znanja mještana. Imali smo 2017. i problem s rudnicima, koji smo zaustavili, rekla je. Radnici u utorak nisu bili na terenu.

Na prosvjed se odazvala i biologinja iz Bihaća Dunja Delić Božić, koja kaže da Unu živi.

- Sa stručnog aspekta, tu žive razne ribe, rakovi, tu su i sedrene barijere. Samo vrelo ne bi smjelo imati ni 100 metara od sebe ovakav zahvat, upozorila je i dodala da bi, osim devastacije prilikom kopanja korita, tijekom rada hidroelektrane došlo i do promjene toka rijeke, što bi ugrozilo sav život u njoj i oko nje, ukazala je biologinja Delić Božić ističući da je to područje ekološke mreže koja se štiti na razini EU-a.

- Hidroelektrana na ovom mjestu bi mogla utjecati i na razinu vode kroz BiH, navela je u svjetlu činjenice da je veći dio toka Une u BiH proglašen nacionalnim parkom, što dodatno naglašava značaj zaštite tog područja. Vrelo Une zaštićeno je kao hidrološki spomenik prirode od 1968., a danas u sklopu mreže Natura 2000.

I zastupnik 'Možemo' u Saboru RH Marin Živković pozvao je u utorak nadležne u Vladi RH da ponište koncesijski ugovor i da se lokaciju na kojoj su počeli radovi vrati u stanje prije početka devastacije.

- Vrijeme je da Državni inspektorat i Vlada preuzmu odgovornost i trajno zaustave devastaciju izvora Une, a upitno je i zašto Ministarstvo zaštite okoliša ne reagira, izjavio je Živković Hini. Prosvjed su ponovo organizirale udruga Spasimo Unu i Balkanrivers kako bi se spriječilo gradnja mini-hidroelektrane kojom se trajno uništava izvor rijeke Une. - Investitor je najavio nastavak radova na devastaciji vrela Une. Vraćamo se s mora i bit ćemo tamo da to ne dozvolimo, poručio je glazbenik svjetskog glasa Darko Rundek koji se pridružio prosvjedima, a koji je 2. kolovoza na istom mjestu održao prosvjedni koncert. 

 

BIH


RADOVAN VIŠKOVIĆ

Iz Budžeta RS 100 miliona eura i 150 miliona eura kredita za gradnju Koridora Vc

Predsjednik Vlade RS Radovan Višković izjavio je večeras u Narodnoj skupštini RS da...

27 Stu 2024

BUŽIM

Nehumani i brutalan čin u BiH: Muškarac izašao iz auta i pucao u psa lutalicu

U utorak, 26. novembra 2024. godine, Dogs Trust izvjestio je da se u Bužimu desio brutalan čin na...

27 Stu 2024

S VANREDNE SJEDNICE ZASTUPNIČKOG DOMA PARLAMENTA FBIH POSVEĆENE SANACIJI POSLJEDICE POPLAVA

Brojne kritike na zakašnjelo djelovanje vlasti

U srijedu je održana vanredna sjednica Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, jedna od dvije točke dn...

27 Stu 2024