Održano finale državnog natjecanja u simuliranom suđenju za studente prava
Finale državnog natjecanja u simuliranom suđenju pred Europskim sudom za ljudska prava održano je u nedjelju u Mostaru.
Studentski zbor Pravnog fakulteta Sveučilišta u Mostaru (SUM), u suradnji s Visokim sudskim i tužiteljskim vijećem (VSTV) i Misijom OESS-a u BiH, organizator je državnog natjecanja u simuliranom suđenju pred Europskim sudom za ljudska prava, koji je održan u Mostaru od 3. do 5. lipnja.
Studentima se obratio ministar pravde BiH Josip Grubeša koji je rekao kako se ovo ministarstvo zalaže za natjecanje ovakve vrste.
- Ono što vas čeka u budućnosti nakon završenog fakulteta jest ovo u čemu se natječete i moramo to podržavati. Vi ste dika i čast svojih profesora, vi ste promicatelji ljudskih prava u BiH te borci za vladavinu zakona u BiH – istaknuo je Grubeša.
Šejla Maslo Čerkić je uime Misije OESS-a u BiH je navela kako su ove aktivnosti usmjerene na mlade ljude, njihovo napredovanje, druženje i međusobno upoznavanje.
- Znanje i vještine koje su pokazali u proteklom danu i danas su na zavidnoj razini da im mogu pozavidjeti i starije kolege – smatra Maslo Čerkić.
Članica VSTV-a i sutkinja Vrhovnog suda Republike Srpske Jadranka Stanišić osvrnuvši se na natjecanje istaknula je kako dolaze prave mlade snage.
- Ovaj skup obećava da iza nas, koji već pomalo odlazimo, dolaze prave i mlade snage. Skup je bio sjajan, ono što smo imali priliku vidjeti govori da su snage koje dolaze u pravosuđe, tužiteljstva, pravobraniteljstva, odvjetništva one koje opravdavaju te pozicije – zaključila je Stanišić.
Kroz tri dana natjecanja sudjelovale su studenti sa šest pravnih fakulteta iz BiH, i to: Sveučilišta u Mostaru, Univerziteta "Džemal Bijedić" te univerziteta iz Zenice, Bihaća, Tuzle i Istočnog Sarajeva. U finalu su studenti s Univerziteta "Džemal Bijedić" i Univerziteta u Zenici.
Predsjednica Studentskog zbora Pravnog fakulteta SUM-a Marijana Artuković zahvalila se svima na suorganizaciji, istaknuvši da se bez njih njihova ideja ne bi mogla provesti.
- Velika nam je čast što smo okupili šest državnih pravnih fakulteta i da po prvi put održimo ovakvo natjecanje ovdje u Mostaru – dodala je predsjednica Studentskog zbora Pravnog fakulteta.
Amila Pivić, studentica prava s Univerziteta u Zenici kazala je kako joj je drago da nakon dvije godine pauze i online učenja mogu svi biti zajedno na ovom natjecanju.
- Napokon se uživo učimo i družimo, unaprjeđujemo svoje sposobnosti. Ovo znanje koje ćemo ovdje steći bolje je nego puka teorija koju učimo na fakultetu. Svaka čast na izuzetno organiziranom natjecanju kolegama iz Mostara – rekla je Pivić.
Dekanica Pravnog fakulteta SUM-a Snježana Pehar čestitala je svojim studentima na inicijativi i organizaciji.
- Simulacija suđenja je uvijek značajna za studente pravnih fakulteta. Ovo natjecanje je prepoznato ne samo u BiH, već i u svijetu. Ono daje afirmaciju studentima u praktičnom smislu, pokazuje kako naši studenti svoje znanje, koje je stečeno kroz formalno obrazovanje, mogu i znaju primijeniti u praksi – mišljenja je dekanica.
S dekanicom se složila i pomoćnica rektora SUM-a Vesna Kazazić koja je istaknula da samo znanje koje se dijeli i umnožava.
- Ovo je vrlo važno natjecanje i prije svega čestitke idu izvrsnim mladim ljudima i studentima na organizaciji. Na ljestvici vrijednosti u BiH među prvima moraju biti obrazovanje, istraživanje, znanje i znanost, jer tko to ne prepoznaje promašio je stoljeće – zaključila je Kazazić.