Odsustvo realnosti: Sarajevo se odreklo i Srebrenice i Velike Kladuše
Lažna briga o Srebrenici
Pred svake lokalne izbore Srebrenica, taj bošnjački grijeh i užasna bolna rana, postane fokus zanimanja javnosti, ali i međubošnjački kamen smutnje.
I uvijek je matrica toga jala ista. Nesuglasice između aktera s osobnim iskaznicama Srebrenice i onih koji imaju prebivalište uglavnom u Sarajevu ili Tuzli.
I takav raskol iznjedri više kandidata za načelnika i rasipanje bošnjačkih glasova. Neshvatljivo je zapravo to odsustvo i neprihvaćanje realnosti, ali i izbjegavanje suočavanja sa stvarnom istinom oko odnosa sarajevskih političkih čelnika prema enklavi u istočnoj Bosni gdje je počinjen jezivi genocid.
Evo, Bošnjaci i pred sljedeće lokalne izbore govore da je “Srebrenica već pala”, a ne žele konačno shvatiti da je SDA najveći krivac što se prognanici nisu vratili i što političari sa sarajevskim i tuzlanskim osobnim kartama kreiraju nered u Srebrenici.
Napokon, nikako da konačno otvore pandorinu kutiju i jasno i argumentirano priznaju i sebi i javnosti da je Alija Izetbegović, tadašnji bošnjački vođa u Daytonu predao Srebrenicu Miloševiću i RS-u. Neki svjedoci tvrde za jedan obični sarajevski aerodrom. Sličnu 'izdaju' umalo nije doživjelo i Goražde. Te strašne muljaže svi u Sarajevu znaju, samo se prave mumije ili ne smiju čačkati.
Lažna briga o Srebrenici
Desetljećima je vrh SDA vodio lažnu brigu o Srebrenici, a na povratku, osim šverca i sabotaža, nije radio gotovo ništa. S pristojne udaljenosti i sigurne 'sećije' samo su nanosili ogromnu štetu Bošnjacima koji su se vratili i koji su pokušavali praviti kompromise s vladajućim srpskim partnerima. Jer, drugačije se ne može živjeti na tom području.
Ozbiljne kalkulacije predviđaju da će Srbi opet izglasati Grujičića, kandidata SNSD-a, za načelnika, a jedan dio bošnjačkih analitičara oplakuje da je “Srebrenica opet pala” i to zahvaljujući bošnjačkoj politici.
-Poklanom i demografski devastiranom bošnjačkom narodu Srebrenice politike su odlučile ponuditi čak četiri kandidata za načelnika. Nedžad i Muhamed Avdić, Hamdija Fejzić i Faruk Đozić za sada su imena u političkom bubnju Srebrenice. I ne treba biti mnogo politički razborit da se objasni kako je to previše kandidata i za neku sarajevsku općinu a kamo li za Srebrenicu s jedva 13 tisuća stanovnika, piše jedan sarajevski portal.
Koliki je jal između bošnjačkih čelnika i pameti dokazuju međusobne optužbe između kandidata Hamdije Fejzića, koji ima osobnu kartu Srebrenice i nacionaliste Emira Suljagića.
Direktor memorijalnoga centra Potočari je optužio Fejzića za izdaju i nanošenje štete Bošnjacima dok mu je ovaj uzvratio optužbom da se “osoba iz Bratunca” sa sarajevskom osobnom kartom miješa u izbore u Srebrenici.
Dodikova odmazda
I dok se Bošnjaci međusobno lažu, optužuju i svađaju, srpski vođa Milorad Dodik prijeti i najavljuje promjenu imena Srebrenice. To bi bila neka vrsta odmazde za nedavno usvojenu rezoluciju o Srebrenici u Ujedinjenim narodima, ali i uzvraćanje na niske udarce i likovanja koja dolaze iz Sarajeva.
-Kada se gledaju zakonski okviri to je realno. Ali to bi bilo pogubno za Bošnjake i Srebrenicu. Oni zbog Rezolucije hoće da izbrišu ime Srebrenica. Prije je bila priča da žele da Srebrenica postane mjesna zajednica Bratunca. Jedan od razloga moje smjene je bilo kada sam otkrio njihove razloge za tu odluku, shvaća realnost i strahuje kandidat za načelnika Hamdija Fejzić.
Odavno se učahurila floskula da sarajevski političari ne vide dalje od Marijinog Dvora.
Hajde nekako je za probaviti što “križaju” i podcjenjuju Zapadnu Hercegovinu i “republiku mrsku”, ali kako razumjeti da se Srebrenice ili Velike Kladuše gdje “caruje” Fikret Abdić, čuveni 'Babo' koji je na prvim demokratskim izborima potukao i Aliju Izetbegovića pa mu kasnije darivao stolicu prvog predsjedatelja Predsjedništva BiH, sjete tek pred neke od izbora. Zbog te krutosti Sarajevo često i tresne o zemlju. J. S.