Dnevni.ba - PRELOADER

Ohrabriti novinarke da budu aktivnije u zaštiti svojih prava

05 Pro 2023


Ohrabriti novinarke da budu aktivnije u zaštiti svojih prava

Edukativni trening o temi "Zaštita profesionalnih i ženskih ljudskih prava novinarki i svih drugih uposlenica u medijima u BiH'' održan je u Sarajevu u organizaciji Udruženja/Udruge "BH novinari'', čija je glavna tajnica Borka Rudić istaknula da je cilj razgovarati te obučiti novinarke i s njima podijeliti informacije o zakonskim i institucionalnim mehanizmima zaštite te ih informirati i kako reagirati u situacijama kada su žrtve različitih vrsta napada - prijetnji, ugrožavanja sigurnosti, kršenja radnih prava i drugih prava povezanih s profesijom.

S druge strane, navodi Rudić, jako je bitno ohrabriti novinarke da budu aktivnije u zaštiti svojih prava i da prijavljuju nasilje, bilo da je to nasilje zbog toga što su novinarke, ili nasilje zbog toga što su žene. Prema njezinim riječima, Linija za pomoć novinarima u ovoj godini je evidentirala već 36 slučajeva napada i prijetnji medijskim djelatnicima, a u tih 36 slučajeva bile su i novinarke i druge uposlenice u medijima.

Govoreći o redakcijskom nasilju nad novinarkama, kazala je da većina medija nema nikakve interne procedure za zaštitu svojih uposlenika, uključujući i novinarke.

- Vrijeme da se i tu 'Pandorinu kutiju' otvori. Novinarke rijetko prijavljuju takvu vrstu nasilja, a kad prijave i kad mi pokrenemo pravne procedure kroz Liniju za pomoć novinarima, onda postajemo žrtve nasilja - i  novinarke koje su to prijavile, i članovi ''BH novinara'' jer angažiraju pravnika za  pomoć kolegicama u medijskim kućama, navela je Rudić te ukazala i na postojanje i međugeneracijskog nasilja, gdje dosta često u redakcijama ima nasilja mlađih novinara i novinarki koji su na uredničkim pozicijama prema onima koji su pri kraju profesionalne karijere, ali i obratno. Ima, naime, i nasilja nad mladim kolegicama koje tek ulaze u novinarstvo.

Kako je za Fenu navela Fatima Bećirović iz Gender centra Vlade FBiH, BiH ima zakone kojima štiti svoje građane - Zakon o radu, Kazneni zakona, Zakon o ravnopravnosti spolova, Zakon o zabrani diskriminacije, ali se postavlja pitanje njihove dosljedne primjene, ali i pitanje koliko građani, radnici, novinari poznaju sve te propise i koliko vjeruju da ih mogu  koristiti. Iako je problem složen, Bećirović drži bitnim informirati se, a ne trpjeti. Kako zakoni i sustav postoje, mora se biti dosljedno u prijavljivanju.

 Prema riječima Bećirović, osobit je problem što ima situacija da, kada se nasilje i prijavi, slučaj ne bude procesuiran na adekvatan način, dok je, s druge strane, kaznena politika problematična u kontekstu provedbe domaćih propisa.

BIH


Završen Mostar Summer Fest: Regionalni festival nasmiješenih ljudi

Sjajnom finalnom subotom završen je 13. Mostar Summer Fest. Još jednom, i iznova, f...

06 Srp 2025

Bez posla u FBiH ostala divizija ljudi

Od prosinca 2024., do lipnja ove godine, broj zaposlenih je smanjen za 5.412 osoba, na što...

06 Srp 2025

Umirovljenicima ne bi pomogao ni Koperfild, političarima se moraju smanjiti plaće

Za ovo ljeto nisu najavljene samo visoke temperature, već i novi val poskupljenja - struja, voda,...

06 Srp 2025