Dnevni.ba - PRELOADER

Oko 47 posto žena doživjelo neki oblik nasilja

22 Stu 2023


Oko 47 posto žena doživjelo neki oblik nasilja

Gender centar Federacije BiH bio je organizator konferencije na temu “Multidisciplinarni pristup prevenciji i borbi protiv nasilja u obitelji”, na kojoj je konstatirano da se nasilje sada više prepoznaje, dok ga se prije dvadesetak godina tretiralo kao privatni problem. Sada je svijest proradila i puno se više govori o nasilju nad ženama, rečeno je. Direktorica Gender centra Federacije BiH Ana Vuković izjavila je da na konferenciji posebna pozornost posvećena Istanbulskoj konvenciji i preporukama koje treba provesti u djelo u okviru borbe protiv nasilja nad ženama. 

- Nasilje se sada više prepoznaje. Prije dvadeset godina nasilje je bilo privatni problem. Sada je svijest proradila i puno se više govori o nasilju, rekla je Vuković ističući kao bitno da u slučaju nasilja u obitelji policija pravodobno izađe na lice mjesta. 

Vuković: Ne okrećimo glavu

- Godinama ukazujemo da osobe koje su počinile nasilje ne smiju biti na visokim funkcijama u državi, dodala je Vuković i ocijenila da u našem društvu i nadalje vladaju stereotipi prema nasilju nad ženama. 

– I dalje se često misli da žena, nakon što se uda, više nema svoje 'ja' već da je podložna suprugu. Toga i danas ima u našem društvu, kazala je Vuković i dodala da se radi na izmjenama i dopunama važećih zakona koji reguliraju obiteljsko nasilje. 

- Obiteljski zakon je arhaičan i mora pretrpjeti niz dopuna i izmjena kako to zahtjeva Istanbulska konvencija. Osim toga, ne mogu reći da su samo političari krivi, svi smo mi krivi za ovo što se dešava - ne samo institucije i ljudi koji rade u njima. Krivi su i građani i građanke jer se pravimo gluhi, nijemi i slijepi te okrećemo glavu. Nemojte okretati glavu, prijavite nasilje, to se sutra i vama može desiti. Prijava može nekome spasiti život, poručila je.

Značaj preventivnog djelovanja

Predstavnica organizacije UN Women u BiH Jo-Anne Bishop istakla je značaj odražavanja ove konferencije u trenutku kada se bilježi povećanja slučajeva nasilja nad ženama u BiH. Podsjetila je i da je nasilje dovelo do smrtnog ishoda za žene, njih deset od početka godine.  

- Sada smo fokusirani na izmjene koje su potrebne u zakonodavstva o borbi protiv nasilja nad ženama i djevojčicama kako bi se odgovorilo standardima Istanbulske konvencije, a što obuhvaća sve aspekte nasilja nad ženama i djevojčicama - psihološko, fizičko, ekonomsko i seksualno nasilje, rekla je Bishop, prema čijem mišljenju fokus treba biti na mjerama prevencije nasilja. 

- To podrazumijeva brojne mjere i načine reagiranja te obuhvaća i izmjenu društvenih normi koje u sebi sadrže diskriminaciju, ali i promjenu dinamike moći između muškaraca i žena, što je u srcu nasilja nad ženama i djevojčicama. Tu je i značaj raznog reagiranja i procjene rizika, koje treba provoditi sustavno i to čim se nasilje prijavi, poručila  je Bishop.

Prema istraživanjima provedenim u BiH, 90% građana izražava visok stupanj svjesnosti o problemu nasilja u obitelji, ali 45% ispitanih nasilje u obitelji još uvijek vidi kao privatni problem. Da se radi o ozbiljnom problemu, pokazuju i statistički podaci da je 47% žena u BiH tijekom života iskusilo neki oblik nasilja. Najčešće se radi o fizičkom nasilju, ali i o psihičkom i seksualnom nasilju. Istanbulska konvencija je sporazum Vijeća Europe o ljudskim pravima, koji se protivi nasilju nad ženama i obiteljskom nasilju. Cilj Konvencije je prevencija nasilja, zaštita žrtava i okončanje nekažnjivosti počinitelja.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

9 h 26 min

U novom broju donosimo

Novi broj

27 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

26 Stu 2024