OKRUPNJAVA SE POLITIČKA SCENA: Na mostarske izbore izlaze tri velika politička bloka
Zbog svojevrsnog okrupnjavanja političke scene, može se reći da će se u Mostaru formirati tri velika politička bloka. Već sada se može reći da će ova tri međusobno suprotstavljena politička bloka voditi glavnu bitku za glasove građana Mostara. Koalicija okupljena oko SDA će 'pucati' na desne glasove bošnjačkog biračkog tijela, stranke okupljene oko HDZ-a će 'ciljati' desno biračko tijelo, dok će koalicija okupljena oko SDP-a i Naše stranke pokušati animirati što veći broj građanskih i umjerenih glasača bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost
Pripreme za održavanje izbora u Mostaru u punom su zamahu. Posebno je živo u mostarskim ograncima političkih strankama koje nakon 12 godina ponovo evidentiraju kandidate za lokalne izbore u gradu na Neretvi.
Naime, rok za predaju izbornih lista za Gradsku listu, kao i za i šest područnih lista istječe 21. rujna, pa se političke stranke i koalicije taj proces privode kraju. Kako bi se reklo, ulazi se u posljednje 'glancanje' i redanje kandidata na izbornim listama.
Iako se na početku najavljivalo da će u Mostaru na izbore izaći enorman broj političkih subjekata, jer ih se inicijalno za ovjeru prijavilo više od 40, taj broj će biti ipak puno manji.
Rezultat je to formiranja prijeizbornih koalicija koji će smanjiti broj političkih subjekata koji će se pojaviti na mostarskim izborima raspisanih za 20.12. 2020. godine.
Tri velika politička bloka
Zbog svojevrsnog okrupnjavanja političke scene, može se reći da će se u Mostaru formirati tri velika politička bloka. Jedan će biti okupljen u okviru bošnjačke koalicije u okviru koje će zajedno na izbore izaći SDA, SBB, SBiH i dio DF-a (koji se podijelio na pitanju pristupanja ovom nacionalnom bloku).
Nasuprot ovog bloka stajat će HDZ koji će izaći samostalno na mostarske izbore koji nije, iako se tako smatralo, uspio okupiti koaliciju unutar HNS-a. Međutim, izgledno je da će dio stranaka HNS-a ipak izaći na izbore na listi HDZ-a. Uz ova dva nacionalna politički bloka u Mostaru je formiran i treći – onaj građanski i multinacionalni- pod imenom BH Blok Mostar a činiti će ga koalicija SDP-a i Naše stranke kojoj će se pridružiti Prva mostarska partija te dio Demokratske fronte koji je nezadovoljan pristupanjem stranke Željka Komšića u koaliciju sa SDA. Ovu koaliciju u idućim danima trebale bi podržati još neke manje političke opcije.
Već sada se može reći da će ova tri međusobno suprotstavljena politička bloka voditi glavnu bitku za glasove građana Mostara. Koalicija okupljena oko SDA će 'pucati' na desne glasove bošnjačkog biračkog tijela, stranke okupljene oko HDZ-a će 'ciljati' desno biračko tijelo, dok će koalicija okupljena oko SDP-a i Naše stranke pokušati animirati što veći broj građanskih i umjerenih glasača bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost.
Iako će se biti teško suprotstaviti ovim velikim političkim blokovima u Mostaru će samostalno na izbore HDZ 1990 će kao i Hrvatska republikanska stranka te Platforma za progres. Osim njih u bitku za glasove će i Lista nezavisnih kandidata predvođena Marinom Bagom i Huseinom Oručevićem, kao i zajednička lista SDS-a i SNSD-a. Osim njih na izbore će i 'pravaška' koalicije koja će okupiti nekoliko manjih stranaka. Na ovaj način se od više od 40 prijavljenih političkih subjekata došlo do tri velika bolitička bloka i nekoliko manjih stranaka koje mogu eventualno računati na kakav – takav uspjeh. Svi ostali politički subjekti prijavljeni za izbore u Mostaru pretežno su u funkciji 'manipulacije' biračkim odborima, što je posebna tema, a o čemu je u biti govorio i američki izaslanik Mathew Palmer prilikom njegovog dolaska u Mostar.
Bira se 35 vijećnika
Kada je riječ o personalnim rješenjima i takozvanim 'nositeljima' mostarskih lista oni bi trebali biti poznati nakon konačne predaje izbornih lista, odnosno 21. rujna ove godine.
Podsjetimo, u Gradsko Vijeće Grada Mostara 20. prosinca ove godine biti će izabrano 35 vijećnika – 13 sa gradske liste, a 18 sa gradskih izbornih područja. Netko od tih izabranih 35 vijećnika će nakon toga postati gradonačelnikom Mostara, koji se bira posrednim naknadnim izborima iz Gradskog vijeća.
Nije zgoreg napomenuti da je započeo proces registracije birača iz inozemstva, koji će trajati sve do 6. listopada 2020. godine, a očekuje se da će broj prijavljenih biti veći nego inače upravo zbog činjenice da Mostar nije imao izbore cijelih 12 godina. Generalno, političke stranke u Mostaru očekuju i puno veći izlazak građana Mostara nego kada je riječ o izborima za više razine vlasti.