Omogućiti izborni proces u kojem svi mogu slobodno i bez straha koristiti temeljna demokratska prava
'Pod lupom'
Koalicija za slobodne i poštene izbore 'Pod lupom' organizirala je u Zenici panel-diskusiju na temu 'Zaštita biračkog prava u BiH', s fokusom na ulogu tužiteljstava i policijskih agencija u izbornom procesu te na ulogu organizacija civilnog društva i medija u otkrivanju izbornih nepravilnosti.
Jedna od fokusnih točaka diskusije bio je značaj proaktivnog pristupa tužiteljstava i policijskih agencija u BiH u zaštiti izbornog procesa i procesuiranju izbornih nepravilnosti.
Glavni tužitelj Tužiteljstva Brčko Distrikta BiH Zekerija Mujkanović pojasnio je da je, u slučaju nepravilnosti u kazneno-pravne naravi, tada ključna dobra suradnja svih koji sudjeluju u otkrivanju, gonjenju i presuđivanju počinitelja tih kaznenih djela.
- Odlučnost, sposobnost, pravodobno prikupljanje informacija kroz kriminalistički, obavještajni i operativni rad, dobra suradnja s tužiteljstvima, njihov odlučan pristup procesuiranju tih pojava, odluke suda koje će biti brzo donesene, najbolji su odgovor te će poslati najbolje poruke društvu kada je riječ o izbornim prijevarama i njihovom sankcioniranju, istaknuo je Mujkanović.
U Koaliciji 'Pod lupom' potrebnim drže dodatni fokus staviti na sankcije za kršenje izbornih pravila koje će imati snažan učinak odvraćanja od činjenja tih kaznenih djela.
Predsjednik Strateškog odbora Koalicije Vehid Šehić je naveo da primjerne sankcije mogu utjecati, ne samo na kažnjavanje onih koji krše Izborni zakon BiH i provedbene akte, već i preventivno i na druge dionike u izbornom procesu, počevši od izborne administracije, tj. na nesavjesne i neodgovorne članove biračkih odbora, kao i na građane i birače, koji ne bi trebali dozvoliti da neki politički subjekti kupuju njihovu naklonost.
- Tome bih dodao da bi izmjenama Izbornog zakona BiH trebalo predvidjeti i sankcije za one političke subjekte za koje se dokaže, van svake razumne sumnje, da su sudjelovali u kršenju Izbornog zakona, izbornim prijevarama, zabranom sudjelovanja na narednim izborima, ali, istodobno, i najodgovornijim ljudima u dotičnom političkom subjektu, smatra Šehić.
U dijelu diskusije o odgovornosti medija i organizacija civilnog društva u izbornom procesu, direktorica Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) Leila Bičakčić kazala je da civilno društvo općenito, uključujući organizacije civilnog društva, medije i sve ostale zainteresirane kritičke glasove, imaju suštinsku ulogu u praćenju i izvještavanju javnosti o svim nepravilnostima.
- Puno je lakše i organizacijama civilnog društva, obzirom na njihove kontakte s građanima, doći do informacija o tome i lakše mogu uspostaviti most između građana i institucija te prijaviti nepravilnosti. Jedino se tako može ispraviti ono čemu svjedočimo, navela je Bičakčić.
- Koalicija 'Pod lupom' poručuje da je za sprječavanje izbornih nepravilnosti nužna snažna suradnja svih aktera izbornog procesa i tužiteljstava te policijskih agencija, kao i organizacija civilnog društva i medija, jer se samo na taj način može omogućiti izborni proces u kojem svaki građanin može slobodno i bez straha koristiti svoja temeljna demokratska prava i imati zaštićenu izbornu volju.