Omogućiti sudjelovanje civilnog društva u procesima donošenja ključnih odluka
U utorak je u Mostaru potpisan Sporazum o suradnji Federalnog ministarstva trgovine s organizacijama civilnog društva (OCD) s ciljem da pridonese postizanju veće usklađenosti javnih politika iz oblasti trgovine u FBiH s potrebama građana, gospodarstvenika, OCD-a i drugih korisnika, kao i sa standardima proizašlih iz kandidature BiH za članstvo u EU.
Tim je povodom federalni ministar trgovine Amir Hasičević rekao da jedan od ključnih razloga potpisivanju ovog sporazuma sadržan u planu da se donese Zakon o zaštiti potrošača u FBiH.
- Federalno ministarstvo trgovine već ima vrlo dobre odnose s udrugama koje su u aktivno sudjelovale i kada smo radili na izradi Zakona o unutarnjoj trgovini. Sada nastavljamo suradnju i potpisali smo ovaj sporazum kojim reguliramo međusobne obveze i odgovornosti, kazao je.
Govoreći o Zakonu o zaštiti potrošača u FBiH, ministar Hasičević je dodao da je imenovana grupa za donošenje toga zakona, koji u FBiH nikada nije donesen. S druge strane, državni zakon koji tretira to pitanje iz 2006. godine ne ide u korak s direktivama EU-a. Stoga je iskazao zadovoljstvo što će na zakonu raditi zajedno s udrugama te podsjetio da su ove godine u proračunu izdvojili i nešto značajnija sredstva za poticaj rada udruga potrošača.
- Trenutno u FBiH postoji pet udruga za zaštitu potrošača, što nije dovoljno, te radimo na uspostavi određenog sustava kako bismo unaprijedili rad postojećih i kako bismo utemeljili i nove udruge, koje su vrlo značajne za zaštitu potrošača, poručio je ministar Hasičević.
Uloga organizacija civilnih društva
Šef Odjela za zaštitu potrošača Darko Basić dodao je da je zakon koji tretira ovo pitanje na državnoj razini u današnjem vremenu neprimjeren, ponajviše s aspekta digitalizacije, tj. online trgovine.
Stava je da bi novi zakon donio preciznije određena prava, kako trgovaca, tako i potrošača, te se nadu da će on biti usvojen tijekom ove ili iduće godine.
- Mi smo već pripremili tekst zakona koji će poslužiti radnoj grupi kao osnova, tj. ovaj sporazum kako bismo sagledali ideje civilnog društva, s kojim dobro surađujemo. Drago mi je čuti da su izdvojena značajnija sredstva za potporu udrugama. Imamo problem jer ne postoji udruga potrošača iz Sarajeva, ali nadam se da će ovaj sporazum polučiti interes nekih drugih skupina koje bi formirali udrugu u glavnom gradu naše zemlje, kazao je Basić.
Pomoć EU-a
Voditelj projekta EU4CS Igor Stojanović pojasnio je da taj projekt Delegacije EU-a u BiH pruža tehničku pomoć Federalnom ministarstvu trgovine na uspostavi mehanizma suradnje s organizacijama civilnog društva.
- U tom smislu, držimo krajnje značajnim da se kvalitetan dijalog organizacija civilnog društva i javnih institucija unaprijedi i institucionalizira kako bi dugoročno omogućio značajnije sudjelovanje organizacija civilnih društva, donošenje odluka, a time i javnih politika sukladno potrebama građana i zajednica u FBiH, riječi su Stojanovića, koji je uvjeren da će ovaj sporazum doprinijeti jačanju motivacije pojedinaca razvijati civilno društvo u smislu utemeljenja drugih organizacija civilnog društva za zaštitu potrošača, ali i za druge sektore.
Cilj potpisanog sporazuma je omogućiti sudjelovanje civilnog društva u procesima donošenja odluka sukladno smjernicama za podršku EU-a civilnom društvu u regiji proširenja za razdoblje 2021.-2027. te efektivniji i transparentniji proces razvoja javnih politika, programa i javnih usluga. Nakon potpisivanja sporazuma, uslijedila je i radionica o procesu izrade Zakona o zaštiti potrošača u kontekstu podrške od strane projekta EU4CS.