Dnevni.ba - PRELOADER

Optuženi premijer obećao: Mirovine u Federaciji BiH će rasti

25 Kol 2021


Optuženi premijer obećao: Mirovine u Federaciji BiH će rasti

SARAJEVO - Premijer FBiH Fadil Novalić, kojemu se trenutačno sudi u aferi 'Respiratori' obećao je da će mirovine u Federaciji BiH rasti. Kako je naveo, rezultati potvrđuju da on svoja obećanja ispunjava a napomenuo je i da su brojevi koje su zatekli u mirovinskom fondu bili su alarmantni te je akumulirani deficit Fonda MIO/PIO koncem 2016. godine iznosio 227 milijuna KM.

“Znali smo da nastavak načina rada naših prethodnika može samo dovesti do većeg deficita. Mirovine su bile neredovite, nestabilne i nimalo pravične. Znali smo da je vrijeme za promjene. Prepoznali smo problem i počeli raditi na rješenju“, objavio je premijer Novalić na Facebooku i istaknuo kako se usvajanjem novog Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju, koji je stupio na snagu u ožujku 2018., uspjelo do kraja 2019. godine deficit od 227 milijuna pretvoriti u suficit od 56.000.000 KM.

“Rast suficita omogućio je porast mirovina za čak 20%. Kada sam došao na čelo Vlade, prosječna mirovina iznosila je 365 KM, a najniža 326 KM. Trenutno prosječna mirovina iznosi 428 KM, a najniža 382 KM. Taj je rezultat posebno značajan ako se ima na umu da je prosječan broj umirovljenika u mandatu prethodne Vlade FBiH iznosio 386.000, dok je od 2015. do danas njihov prosječan broj 412.000“, poručio je Novalić.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

20 Lip 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

18 Lip 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

16 Lip 2025